koronawirus

30 grudnia 2020 r.
8:02

Zamieszanie ze szczepionkami przeciw COVID-19 w jednym z lubelskich szpitali. "To jakiś absurd"

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Jeden z lekarzy o szczepieniach dowiedział się już po fakcie, inny z Facebooka. Pracownicy szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie krytykują niedzielną akcję szczepień przeciwko Covid-19. – Pierwsi wcale nie byli ci, którzy są najbardziej narażeni – denerwują się medycy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W niedzielę w sześciu szpitalach w województwie lubelskim ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19. Do największego szpitala w Lublinie trafiło 150 dawek.

Pierwsi pracownicy mogli zaszczepić się już o godz. 10. Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej, poinformował, że w tej grupie znalazły się m.in. jego zastępca ds. lecznictwa i kierownik apteki szpitalnej.

Dowiedziałem się po fakcie

Nie wszyscy zainteresowani wiedzieli o rozpoczęciu szczepień.

– Dowiedziałem się o tym w niedzielę wieczorem, czyli już po fakcie. Nie miałem żadnej informacji, że szczepienia będą prowadzone od rana. To jest mocno zaskakujące – przyznaje dr n.med. Jacek Niezabitowski, lekarz kierujący Oddziałem Urologii i Onkologii Urologicznej. To jeden z oddziałów w szpitalu przy Kraśnickiej, na którym utworzono łóżka covidowe i trafiają tam zakażeni pacjenci.

– Pracownicy zapisali się na szczepienia i na tym koniec. Nie było i nie ma żadnej oficjalnej informacji, kto i kiedy może się zaszczepić – dodaje dr Niezabitowski.

Facebook wiedział pierwszy

Potwierdza to kierownik innego oddziału, który o niedzielnych szczepieniach dowiedział się z… Facebooka.

– Jeden z pracowników szpitala opublikował tam zdjęcia z akcji szczepień. Tak dotarła do mnie ta informacja. Nie było oficjalnej listy, kto ma się pojawić, w jakiej kolejności. Pracownicy dostawali telefony w tej sprawie i ten, komu udało się dojechać do szpitala, ten został zaszczepiony – opowiada nam anonimowo szef jednego z oddziałów.

Według niego, zabrakło też „logicznego klucza”. – Jako pierwsi powinni zostać zaszczepieni ci, którzy są na pierwszej linii walki z epidemią. A tak nie było – podkreśla lekarz. I dodaje: – Pominięto też osoby, które dotąd nie zachorowały na Covid-19, a na co dzień mają do czynienia z takimi pacjentami, więc są najbardziej narażeni.

Takich głosów jest więcej.

– W pierwszej kolejności szczepione były m.in. osoby, które przechorowały Covid-19 w grudniu, a pominięto tych, którzy do tej pory nie chorowali. To jakiś absurd – komentuje jeden z pracowników szpitala.

– Kompletnie zawiodła organizacja. Dowodem jest też fakt, że ci, którzy chcieli się zaszczepić, musieli czekać w długiej kolejce. W obecnej sytuacji ludzi nie powinno się tak grupować – zwraca uwagę jedna z pielęgniarek.

Zapisy to dyskryminacja

Dyrekcja placówki nie ma sobie nic do zarzucenia.

– Wszyscy pracownicy doskonale wiedzieli, że pierwsze dostawy szczepionki przewidziane są na niedzielę. U nas nie ma systemu kolejkowego i zapisywania się na konkretne dni, bo to jest dyskryminujące – komentuje Piotr Matej, dyrektor szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie. – Traktujemy szpital jako całość i każdy, kto miał możliwość, zaszczepił się już w niedzielę. Takie zasady będą też obowiązywać przy kolejnych dostawach szczepionki – dodaje dyrektor.

Na szczepienia w szpitalu przy Kraśnickiej do tej pory zgłosiło się 950 z 1564 zatrudnionych tam osób.

– Ciągle zapisujemy jeszcze kolejne osoby, zainteresowanie jest duże – podkreśla dyr. Matej. – Dotychczas – w niedzielę i poniedziałek – zaszczepiliśmy 150 osób. Kolejna dostawa 300 dawek jest planowana na 4 stycznia, ale być może będzie zrealizowana szybciej – informuje dyr. Matej.

Zobacz także: Pierwsze szczepienia na Covid-19 w SPSK 1 w Lublinie

Zobacz także: Ruszyły szczepienia na COVID-19 w regionie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

W niedzielę jechał BMW w obszarze zabudowanym 123 km/h. W poniedziałek był jeszcze szybszy i przez Adamów pędził z prędkością 126 km/h. Jak się tłumaczył?

Atak przed lubelskim klubem przy ul. Narutowicza. Obraz z kamer monitoringu

Bili i kopali przypadkowe osoby. Sprawcy usłyszeli zarzuty

Po słownej utarczce dwaj 19-latkowie i jeden 21-latek rzucili się przed lubelskim klubem na dwóch spotkanych tam przypadkowo mężczyzn. Byli brutalni, bili i kopali swoje ofiary po całym ciele.

Ciężki sprzęt na budowie jednej z dróg na Lubelszczyźnie

Ponad 145 milionów na drogi lokalne w Lubelskiem. Lista zadań

Kolejne prawie 60 umów na remonty i budowę dróg lokalnych w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - podpisane. Środki trafią do jedenastu powiatów. Najwięcej otrzyma powiat lubelski, który chce rozbudować odcinek Nowiny-Osmolice.

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle
film

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle

Tegoroczna filmowa wiosna w Miasto Movie zapowiada się nad wyraz ciekawie. Organizatorzy zabiorą nas w podróż po meandrach wielkiej polityki – tej globalnej i narodowej, jak również tej lokalnej.

Marek Zawada
praca

Powiat hojnie wynagradza dyrektora szpitala. Duża podwyżka pensji to nie wszystko

Zarząd powiatu bialskiego hojnie wynagradza dyrektora międzyrzeckiego szpitala. Właśnie przyznano mu sporą podwyżkę pensji i nagrodę jubileuszową.

Food Truck Festivals  powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Food Truck Festivals powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Na trzy dni Motor Arena zmieni się w kulinarne centrum, w którym będzie można spróbować dań z różnych zakątków świata. Już od piątkowego popołudnia różnorodność smaków będzie przyprawiała o zawrót głowy.

19-latek z Chełma prowadzony przez funkcjonariuszy policji
wypadki
film

Sprawca katastrofy drogowej w Chełmie aresztowany. Odpowie za śmierć nastolatków

Najbliższe trzy miesiące za kratkami spędzi 19-latek, który pijany doprowadził do wypadku, w których zginęły dwie osoby. Samochód uderzył w słup latarni. Osobowym autem podróżowało dziesięć młodych osób.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny
patronat

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkopostny

Z racji tego, że rok 2025 w Lublinie jest rokiem prof. Andrzeja Nikodemowicza, to w najbliższą niedzielę (6 kwietnia) w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie wystąpi męski zespół wokalny Kairos. Koncert ten zainauguruje oficjalne obchody.

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

Nad Browarem zakwitły kwiaty. Nowa instalacja artystyczna w centrum Lublina

"Kwiaty zła" to nowa instalacja artystyczna, którą mogą podziwiać lublinianie i turyści odwiedzjący miasto. Autorem jest lubelski artysta Jarosław Koziara.

Była przewodnicząca Rady Miasta Chełm
Chełm

Polityczny wstrząs w chełmskiej Radzie Miasta: Dorota Rybaczuk odwołana

Dramatyczny zwrot akcji, polityczne napięcie i niespodziewane decyzje – tak w skrócie można opisać ostatnią sesję Rady Miasta Chełm. Spotkanie, które miało koncentrować się na przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, zakończyło się politycznym trzęsieniem ziemi. W centrum wydarzeń znalazła się Dorota Rybaczuk.

4te Piętro – mistrzowie rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego
galeria

Znamy mistrzów rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego

4te Piętro wygrało mistrzostwo. W ostatniej kolejce Łukasz Łukawski i jego koledzy pewnie pokonali Back to the Roots.

Kiedy warto udać się do psychologa w Lublinie? Najczęstsze powody wizyt

Kiedy warto udać się do psychologa w Lublinie? Najczęstsze powody wizyt

Problemy emocjonalne, trudności w relacjach czy przewlekły stres to tylko niektóre sytuacje, w których warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psycholog może pomóc w znalezieniu skutecznych sposobów radzenia sobie z różnymi wyzwaniami i poprawić jakość życia. Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia jest dla Ciebie, przeczytaj poniższy artykuł.

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Joga to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. Aby jednak czerpać z niej pełne korzyści, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Sprawiają one, że ćwiczenia jogi są bardziej komfortowe i efektywne. Jakie są niezbędne akcesoria do jogi?

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Szukasz sposobu na niedrogie i komfortowe podróżowanie? Autokar może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Dzięki dobrze dobranym biletom nie tylko oszczędzisz, ale też zyskasz wygodę i swobodę planowania. Zobacz, jak podejść do tematu mądrze i wycisnąć z podróży jak najwięcej.

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością stawiania czoła bardzo wielu różnorodnym wyzwaniom. Polskie przepisy podatkowe niejednokrotnie zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzję o przeniesieniu swojej działalności do Czech. Jak wygląda rejestracja spółki u naszych południowych sąsiadów? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium