Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

4 września 2020 r.
18:49

Nowy system walki z koronawirusem w Lubelskiem. Sprawdź, co się zmieni

(fot. Jacek Szydłowski)

Nowe zasady zaczną obowiązywać 15 września. Dotyczą m.in. szpitali, lekarzy rodzinnych i mobilnych punktów „drive-thru"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plan jest oparty o założenia jesiennej strategii walki z koronawirusem przedstawione w czwartek przez resort zdrowia. Tego samego dnia wojewoda lubelski wydał decyzje dotyczące szpitala w Puławach i szpitala klinicznego nr 4 w Lublinie.

Puławska lecznica (dotychczas pełniła rolę szpitala jednoimiennego w naszym województwie), znalazła się wśród dziewięciu placówek w kraju, które mają zapewnić leczenie dla pacjentów z Covid-19 wymagających jednocześnie leczenia wysokospecjalistycznego, ze względu na choroby współistniejące (szpitale trzeciego poziomu).

– Szpital w Puławach ma zapewnić leczenie w dziesięciu zakresach, a w pozostałych czterech będzie go wspierał szpital kliniczny nr 4 – tłumaczył na piątkowej konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

W przypadku szpitala w Puławach chodzi o: choroby wewnętrzne, choroby zakaźne, chirurgię ogólną, ortopedię z traumatologią narządu ruchu, ginekologię i położnictwo, neonatologię, anestezjologię i intensywną terapię, kardiologię, neurologię oraz inwazyjne leczenie ostrego zespołu wieńcowego. Pozostałe świadczenia, za które będzie odpowiadać  

SPSK4 to: neurochirurgia, przezcewnikowa trombektomia mechaniczna naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych, kardiochirurgia i chirurgia naczyniowa.

„Dublerzy” i szpitale pierwszego poziomu

- Decyzje dotyczące dwóch szpitali wysokospecjalistycznych zostaną uzupełnione w przyszłym tygodniu o kolejne, w których wskażemy ich „dublerów” – inne szpitale, które także będą mogły leczyć osoby zakażone – zaznaczył wojewoda. - Chodzi o to, żeby w razie zamknięcia jakiegoś oddziału szpitala w Puławach z powodów epidemiologicznych, leczenie mógł przejąć inny szpital.

W Puławach zostaje oddział zakaźny, który będzie leczył pacjentów tylko z Covid-19. Lecznica będzie też przyjmować pacjentów niezakażonych.

 Jest już także decyzja wojewody dotycząca szpitali pierwszego poziomu (szpitale powiatowe i niezakaźne). – Chodzi o przygotowanie przez te szpitale obszaru izolacyjno-obserwacyjnego dla pacjentów, którzy czekają na wynik i nie wiemy czy są zakażeni czy nie. Szpitale mają zabezpieczyć na te potrzeby od trzech do pięciu łóżek – zapowiedział Sprawka.

Leczenie dzieci i więcej mobilnych punktów pobrań

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie ma pełnić rolę szpitala wysokospecjalistycznego (trzeciego poziomu) dla dzieci.

Z kolei do szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie będą trafiać dzieci tylko z Covid-19. Jak poinformował wojewoda, również inne szpitale z oddziałami pediatrycznymi, w których jest możliwe zorganizowanie leczenia zakażonych dzieci, mają takiej pomocy udzielać.

Liczba mobilnych punktów pobrań „drive-thru” w Lubelskiem wzrośnie z 13 do 32. Chodzi o to, żeby taki punkt był w każdym powiecie (wyjątkiem jest powiat chełmski ziemski, który będzie obsługiwany przez punkt w Chełmie). 19 nowych punktów powstanie w:

  • Lublinie - Szpital Neuropsychiatryczny, szpital wojewódzki przy al. Kraśnickiej, szpital wojskowy, szpital MSWiA i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy,

Oraz w szpitalach w:

  • w Lubartowie,
  • Bychawie,
  • Janowie Lubelskim,
  • Krasnymstawie,
  • Łęcznej,
  • Międzyrzecu Podlaskim,
  • Opolu Lubelskim,
  • Parczewie,
  • Radzyniu Podlaskim,
  • Szczebrzeszynie,
  • Świdniku,
  • Rykach,
  • szpitalu wojskowym w Dęblinie
  • szpitalu „papieskim” w Zamościu.  

Lekarz rodzinny zamiast sanepidu

Pacjent, który podejrzewa u siebie zakażenie SARS-CoV-2 nie będzie już dzwonić do sanepidu, ale do lekarza rodzinnego, który udzieli mu teleporady. Jeśli jednak objawy po 3-5 dniach nie ustąpią, albo wręcz się nasilą pacjent zostanie przyjęty osobiście w przychodni.

Jeśli lekarz oceni, że konieczna jest hospitalizacja skieruje go (zapewniając transport) do najbliższego szpitala pierwszego poziomu. Tam zostanie zbadany pod kątem koronawirusa. Jeśli wynik testu będzie negatywny, pacjent zostanie tam na dalsze leczenie.

W przypadku potwierdzenia zakażenia, zostanie skierowany albo do szpitala wysokospecjalistycznego albo do szpitala z oddziałem zakaźnym, jeśli nie wymaga specjalistycznej pomocy w związku z innymi chorobami.

W przypadku braku objawów izolacja i kwarantanna zostaną skrócone do 10 dni. Test kończący kwarantannę u pacjentów bezobjawowych nie będzie już obowiązkowy.

– Zmiany mają służyć oswojeniu się z koronawirusem. Nowy system będzie zbliżony do tego sprzed covidu, ale z „bezpiecznikami” – tłumaczył Sprawka. Dodał, że zaletą nowego systemu jest też ochrona oddziałów zakaźnych przed zablokowaniem, bo pacjenci z podejrzeniem zakażenia będą trafiać najpierw do szpitali pierwszego poziomu.

Przedszkole do zamknięcia?

Wojewoda tłumaczył też na przykładzie jednego z lubelskich przedszkoli wątpliwości związane z tymczasowym zamykaniem takich placówek w tzw. procedurze covidowskiej. U rodziców jednego z dzieci potwierdzono zakażenie koronawirusem i automatycznie cała rodzina została objęta kwarantanną. Dziecko było w tym czasie w przedszkolu i zostało skierowane do miejsca izolacji, a potem w ciągu dnia zabrane do domu.

– Pojawiła się inicjatywa ze strony dyrektora przedszkola czy w związku z tą sytuacją nie zawiesić działania. Decyzja sanepidu była jednak negatywna. Dziecko bez objawów nie jest mocno podejrzane, że samo jest zakażone i że zakaziło akurat tego dnia inne dzieci. To nie jest podstawa do zamknięcia przedszkola – podkreślił Sprawka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium