Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

25 maja 2017 r.
14:50

75-lecie misji Jana Karskiego pod patronatem prezydenta RP

Jan Karski
Jan Karski (fot. Archiwum Rodzinne)

 Prezydent Andrzej Duda przyjął honorowy patronat nad 75-leciem misji polskiego bohatera II wojny światowej, legendarnego emisariusza Jana Karskiego. Misja ta wprowadziła go na karty historii świata i uczyniła jednym z najbardziej znanych Polaków XX wieku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O prezydenckiej decyzji rodzina bohatera i Towarzystwo Jana Karskiego poinformował prezydencki minister Wojciech Kolarski. Napisał:

„Prezydent RP z najwyższym szacunkiem odnosi się do postaci Jana Karskiego, który odegrał tak wielką rolę w dziejach Polski. Szczególne miejsce w życiu Jana Karskiego zajmowała misja informowania i przekonywania polityków i środowisk opiniotwórczych mocarstw zachodnich do ratowania Żydów europejskich przed niemieckim ludobójstwem. Państwa inicjatywa z pewnością przyczyni się do kształtowania prawdziwego obrazu tamtych tragicznych czasów i zaangażowania Polaków niosących pomoc swoim żydowskim współobywatelom. Jestem przekonany, że Państwa misja przypominania o dziele Jana Karskiego dobrze przysłuży się Polsce”.

 – Robimy dla pamięci bohatera, co tylko możliwe od chwili powstania Towarzystwa Jana Karskiego, czyli już ponad piętnaście lat. Dostrzeganie tych wysiłków cieszy. Za wszelkie gesty zrozumienia roli Bohatera i współpracę z nami jesteśmy wdzięczni – komentuje członek zarządu Towarzystwa Marek Wieczerzak.

 Inauguracja 75-lecia przygotowana została na 6 czerwca br., w Muzuem Powstania Warszawskiego. Tam też zostanie ogłoszony program wydarzeń jubileuszowych.

Wiemy już jednak, że w Muzeum Powstania swój udział w inauguracji mieć będzie lubelska Szkoła Podstawowa 24, której uczniowie zaprezentują fragment drugiego tomu „Inferno” trylogii biograficznej „Jan Karski. Jedno życie” pióra Waldemara Piaseckiego, najbliższego współpracownika Bohatera.

 Ta, obchodząca w tym roku swoje stulecie zasłużona szkoła, związana jest z od lat z postacią legendarnego emisariusza. Rośnie przed nią Dąb Pamięci Jana Karskiego. Wcześniej z inicjatywy Towarzystwa Jana Karskiego przed szkołą ustawiono Pomnik Ofiar Getta Lubelskiego, który chciano wywieźć z centrum miasta na rogatki.

 Zostanie także zaprezentowany i wręczony medal 75-lecia Misji Jana Karskiego, projektu znakomitego artysty-plastyka Janusza Kapusty, wykonany przez znanego artystę-medaliera Wiesława Kuleja.

 Dopytywane o lubelskie zaangażowanie w objęte prezydencką pieczą 75-lecie misji Jana Karskiego, Towarzystwo odpowiada, iż rozmowy na ten temat trwają, a o efektach opinia zostanie wkrótce poinformowana.

 Już wiadomo jednak, że przygotowywane jest wydarzenie w Izbicy, gdzie na przełomie września i października 1942 roku Jan Karski w przebraniu strażnika ukraińskiej formacji pomocniczej SS wszedł do tamtejszego obozu selekcyjnego, ostatniego etapu przed obozem zagłady w Bełżcu.

 Jak wiadomo Jan Karski podczas swej okupacyjnej działalności związany był nie tylko z Lublinem i Izbicą, ale także Krasnymstawem, Tomaszowem Lubelskim, Bełżcem, Puławami, Żyrzynem. Podczas kampanii wrześniowej pod Krasnobrodem trafił do niewoli sowieckiej.

 Miał też związek z majątkiem Aleksandra Szeptyckiego w Łabuniach i jego zięcia Stanisław Starowiejskiego w Łaszczowie. Nie mówiąc już o licznych przedwojennych wizytach w Kazimierzu nad Wisłą, ukochanym miejscu Jana Karkiego, czy Nałęczowie i willi Józefa Becka „Gioia”. Z tymi miejscami związany był także od kiedy zaczął przyjeżdżać do Polski po transformacji ustrojowej.

 Kondensacja miejsc związanych z pamięcią Jana Karskiego w województwie lubelskim jest z pewnością największa w Polsce i z tego powinny zostać wywiedzione stosowne konsekwencje. Jubileusz 75-lecia misji Bohatera jest taką okazją. Może zostanie to dostrzeżone.

 Wojenna misja Jana karskiego weszła do historii świata. Obchodzimy jej 75-lecie...

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium