Narodowa Służba Zdrowia (NHS) w Anglii, której grozi deficyt 30 miliardów funtów rocznie do 2020 roku, w ciągu najbliższych pięciu lat ma przejść program ambitnych reform - wynika z opublikowanego w czwartek projektu przedstawionego przez sześć instytucji.
Przedstawiony w czwartek plan przewiduje oszczędności na poziomie 22 miliardów funtów rocznie do 2020 roku, zwłaszcza na drodze skuteczniejszego przeciwdziałania otyłości i alkoholizmowi. Zapowiedziano też innowacje technologiczne i przemyślenie sposobu dystrybuowania środków. Jednak nawet po tej reformie utrzyma się deficyt na poziomie 8 mld funtów rocznie.
Obecny budżet NHS wynosi 100 miliardów funtów rocznie, ale przed planowanymi na 2015 rok wyborami parlamentarnymi partie prześcigają się w deklaracjach na temat swoich planów w przyszłym parlamencie - relacjonuje BBC. Minister zdrowia ostrzegł, że konieczne są trudne decyzje, ale dodał, że konserwatyści są zdecydowani "chronić i podnosić" finansowanie w realnych terminach.
Wiele planowanych zmian ma na celu ograniczenie przyjęć do szpitali i złagodzenie skutków starzenia się społeczeństwa - pisze BBC. Wśród przytoczonych propozycji wymieniono objęcie domów opieki bezpośrednią opieką szpitalną, aby ograniczyć liczbę nagłych przyjęć. W większym stopniu angażowani mają być także wolontariusze, dla których zachętą ma być system ulg podatkowych.
NHS została utworzona w 1948 roku przez laburzystowski rząd w celu zapewnienia bezpłatnej służby zdrowia wszystkim mieszkańcom kraju. Zatrudnia ponad 1,3 mln ludzi.