Warunkiem powrotu biskupa Richarda Williamsona do Kościoła jest "pełne, jednoznaczne i publiczne odwołanie swoich poglądów” - ogłosiła Stolica Apostolska.
Jasne stanowisko Watykanu przyjęte zostało z ulgą i uznaniem przez opinię światową oraz wielu biskupów na całym świecie. W Polsce jako pierwsi skrytykowali Willimasona metropolita lubelski abp. Józef Życiński i bp. prof. Tadeusz Pieronek. Ten drugi, w wywiadzie dla włoskiego portalu "Pontifex” powiedział nawet, że w Polsce Williamson mógłby nawet trafić "za kratki”, tak jak przydarzyło się jednemu z "uczonych” zaprzeczającemu Holocaustowi i obozom koncentracyjnym.
Wcześniej, odpowiadający w Watykanie za dialog międzyreligijny, kardynał Walter Kasper przyznał, że w przypadku Williamsona, zawiodła komunikacja wewnątrz Kościoła i brak pełnej wiedzy o jego publicznych antysemickich i negujących hitlerowską zbrodnię wypowiedziach.
Papieskie żądanie skierowane do Williamsona zostało pozytywnie odebrane przez środowiska żydowskie. Jako duży krok naprzód, komplementuje je Liga Przeciw Zniesławianiu (ADL), w oświadczeniu podpisanym przez dyrektora tej organizacji Abraham Foxmana. W dokumencie ADL czytamy m.in.:
"Wyrażamy uznanie papieżowi Benedyktowi XVI, iż wsłuchał się w nasz głos bólu i cierpienia po akceptacji powrotu do Kościoła zaprzeczającego Holocaustowi biskupa. Oświadczenie Watykanu jest dużym i pozytywnym krokiem w przyszłość w stosunkach pomiędzy Kościołem a Żydami. Oczekujemy, że tak jak stwierdził Watykan, wyrzeczenie się przez Biskupa Williamsona zaprzeczania Holocaustowi, musi posiadać "absolutnie jednoznaczny i publiczny charakter.
Witamy również z satysfakcją pełnie i energiczne potwierdzenie przez Watykan impelmentacji reform Soboru Watykańskiego II, w tym dokumentu Kościoła "Nostra Aetate” z 1965 roku, w którym odrzuca on oskarżenie bogobójstwa przeciw wszystkim Żydom, deklaruje, iż antysemityzm jest grzechem, odrzuca prozelityzm wobec Żydów i nawołuje o poprawę stosunków pomiędzy katolikami i Żydami.
Oświadczenie Watykanu czyni jasnym, iz Bractwo Piusa X musi zaakceptować reformy Soboru Watykańskiego II i pozytywne nauczanie w kwestii żydowskiej kolejnych czterech papieży, w tym Jana Pawła II, nim jego pełny powrót do Kościoła zostanie zaakceptowany”.
Po oświadczeniu Watykanu, ruch należy obecnie do biskupa-schizmatyka. Na swoim blogu internetowym przedstawia się on jako... Dinoscopus (biskup i dinozaur). Jeden z hierarchów polskich powiedział, że bardziej przypomina mu... smoka. Czy Benedykt XVI zdoła go poskromić?