Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 kwietnia 2019 r.
7:38

Cztery lata temu wylicytowali mieszkanie, nie mają go do dziś

0 15 A A

Pani Ewelina kupiła mieszkanie na licytacji komorniczej, wierzyła, że transakcja pod okiem urzędnika państwowego i sądu będzie bezpieczna. Dzień zakupu stał się początkiem koszmaru. Do o dziś jej rodzina nie otrzymała ani kluczy do mieszania, ani zwrotu pieniędzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pani Ewelina kupiła mieszkanie na licytacji komorniczej, wierzyła, że transakcja pod okiem urzędnika państwowego i sądu będzie bezpieczna. Dzień zakupu stał się początkiem koszmaru. Do o dziś jej rodzina nie otrzymała ani kluczy do mieszania, ani zwrotu pieniędzy.

Pani Ewelina marzyła o własnym mieszkaniu. Wynajmując kolejne stancje, gromadziła oszczędności w oczekiwaniu na okazję z rynku nieruchomości.

- Ze strony internetowej z licytacjami komorniczymi dowiedzieliśmy się o mieszkaniu, które jest dwa piętra wyżej od tego, które wynajmowaliśmy. Postanowiliśmy, że je kupimy. To była dla nas życiowa decyzja, na którą przeznaczyliśmy wszystkie oszczędności. Wylicytowaliśmy mieszkanie za 212 tysięcy złotych – wspomina Ewelina Zabłocka-Krzyworzeka.

W dniu licytacji nic nie zapowiadało problemów. Wszystkie dokumenty mieszkania i jego stan prawny były przygotowane i sprawdzone przez komornika.

- Przeglądając papiery przygotowane do licytacji komorniczej, widzieliśmy, że jedynym dłużnikiem jest pan N., który tam mieszkał. Nie mieliśmy pojęcia, że są w sprawie też inne podmioty, które mogą rościć sobie prawa do tego mieszkania – dodaje kobieta.

Marzenia o własnym domu i szybkiej przeprowadzce rodziny pani Eweliny szybko się skończyły.

- Na licytacji komorniczej pojawiła się pani Małgorzata Ł., która reprezentowała dłużnika. Odgrażała się nam i innym uczestnikom licytacji, że tego mieszkania nie otrzymamy – wspomina pani Ewelina i dodaje: W chwili wylicytowania mieszkania, okazało się, że do postępowania doszły podmioty, o których nie mieliśmy pojęcia. Były to m.in. Instytut Studiów Międzynarodowych, Fundacji św. Agnieszki, czy Wszechnica Praw Obywatelskich – wylicza pani Ewelina.

Wymienione podmioty okazały się być stroną w licytacji. Pełnomocnicy firm zaczęli skutecznie blokować dostęp do mieszkania rodziny pani Eweliny, która w pełni legalnie kupiła je na licytacji.

Jak to możliwe?

W zarządach wszystkich fundacji, które pojawiło się w sprawie, zasiada rodzeństwo Ł. Według rejestrów kieruje ono również spółkami zarejestrowanymi w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i na Słowacji. Na rynku oferują też ochronę majątku przed licytacją komorniczą. Taką, jak przeprowadzono w przypadku mieszkania pani Eweliny.

- Te firmy, fundacje, stowarzyszenia, które pojawiły się w księgach wieczystych w tym przypadku są mi znane od dawna, jako te, które trudnią się takim biznesem. Niejednokrotnie zgłaszały się do mnie pokrzywdzone osoby, które wymieniały te same nazwy podmiotów: Fundacja św. Agnieszki, wszechnica – komentuje Piotr Wojtaszak, adwokat.

Małgorzata i Patryk Ł. od blisko czterech lat blokują pani Ewelinie wprowadzenie się do mieszkania. W momencie, kiedy właściciel mieszania skorzystał z oferty i uczynił Małgorzatę swoim pełnomocnikiem uruchomiła ona lawinę wniosków, zażaleń i pism kierowanych do sądu przez wszystkie spółki i fundacje, którymi formalnie kieruje.

- Sąd każdorazowo wysyła im zawiadomienie albo o odrzuceniu, albo zakwalifikowaniu ich zażalenia. Jedynym celem tych instytucji jest blokowanie i maksymalne oddalenie w czasie przekazania nam tego mieszkania – mówi pani Ewelina.

W czasie, kiedy sąd rozpatruje kolejne skargi i zażalenia, a pani Ewelina czeka na prawo własności do mieszkania, które kupiła, lokal nie stoi pusty. Rodzeństwo Ł. cały czas nim zarządza. Znaleźliśmy w sieci ofertę wynajmu krótkoterminowego mieszkania naszej bohaterki. W tej okolicy wynajęcie apartamentu kosztuje średnio 180 zł. na dobę. Wynajmując mieszkanie przez 20 dni w miesiącu można zarobić 3600 zł.

Pani Ewelina z mężem musieli zaciągnąć kredyt, ponieważ sąd zażądał wpłaty 212 tys. za wylicytowane mieszkanie. Wobec tego, że rodzina nie mogła się wprowadzić do swojego mieszkania, musieli zaciągnąć kolejny kredyt na zakup drugiego lokum.

- Wyjeżdżam w niedzielę wieczorem, wracam w piątek w nocy. Żyjemy z miesiąca na miesiąc. Bank pobiera raty. Jedyną nadzieją jest to, że za dziewięć lat spłacę tamto mieszkanie [z licytacji – red.], czyli czeka mnie jeszcze tylko kilka lat pracowania więcej niż powinienem. Za dziewięć lat będziemy „na zero” – podsumowuje Tomasz Krzyworzeka.

W różnych sprawach prowadzonych przez sądy okręgu krakowskiego wzmianki o fundacjach i spółkach rodzeństwa Ł. pojawiają się prawie trzysta razy.

- Sąd ma tutaj związane ręce, niestety. Daje to pole do popisu takim podmiotom. Przepisy prawa nie są doskonałe, one na przestrzeni lat ulegają zmianom i modyfikacjom. Mam nadzieję, że w tej sprawie stanie się podobnie – komentuje Piotr Fronc z Sądu Rejonowego w Krakowie.

Dzień po tym, jak zwróciliśmy się do sądu z prośbą o rozmowę przed kamerą, zawieszona sprawa została wznowiona i wydano decyzję o prawomocnym przekazaniu własności pani Ewelinie. Nasza bohaterka złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

- Nie ma przepisu, który dawałby mi możliwość odzyskania pieniędzy i zakończenia tej sytuacji, a był moment, że chcieliśmy się z tego wycofać. Mamy sytuację, w której nie mamy mieszkania, ani nie możemy odzyskać pieniędzy i to wszystko w majestacie prawa – kończy pani Ewelina.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Bialska Rada Kobiet

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście.

La vida loca. Co za impreza!
foto
galeria

La vida loca. Co za impreza!

Co to była za impreza! El Cubano odleciało. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm
ZDJĘCIA

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm

Otylia Swim Tour, czyli cykl zawodów dla dzieci w sobotę zawitał do Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie. Z jedyną, polską mistrzynią olimpijską ćwiczyło ponad sto dzieci. Trzeba dodać, że utytułowaną pływaczkę przywitał efektowny mural z jej podobizną.

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium