Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

16 maja 2012 r.
15:06
Edytuj ten wpis

Jubileusz Stanisława Boruckiego – naszego konsula na Alasce

0 0 A A
Stanisław Borucki na Alasce (Archiwum)
Stanisław Borucki na Alasce (Archiwum)

Konsul RP na Alasce Stanisław Borucki, rodem spod Tomaszowa Lubelskiego, obchodzi jubileusz półwiecza na ziemi amerykańskiej.





AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jest prawdopodobnie najbardziej znanym polskim dyplomatą związanym z Lubelszczyzną w Stanach Zjednoczonych. Konsulem honorowym RP na Alasce.

Obchodzi właśnie swoje pięćdziesięciolecie w Ameryce. Postać unikalna w swej pasji działania, skuteczności i optymizmie. TVN zrobił o nim dokument filmowy. Wyrazy uznania składali mu prezydenci Polski i USA. Nasza lubelska duma.

Stanisław Borucki urodził się cztery miesiące przed wybuchem II wojny w podtomaszowskim Źwiartowie. W 1942 roku hitlerowcy rozstrzelali jego ojca, a wychowaniem piątki małych dzieci musiała się zająć już tylko matka.

Jako kilkunastolatek, szukając życiowej szansy, postanowił zostać marynarzem. Wyjechał na drugi koniec Polski, do Szczecina. Jako marynarz wypłynął w 1962 roku w rejs, którego cel był tajemnicą.

Okazało się, że statek zmierza na... Kubę, wokół której toczy się zażarty konflikt sowiecko-amerykański, grożący wybuchem wojny nuklearnej. Statek wiózł broń, choć oficjalnie – materiały jak najbardziej pokojowe.

Kiedy przepływali na wysokości amerykańskiej bazy w Guantanamo Borucki skoczył do morza i wpław ruszył ku amerykańskiej wolności.

Po przepłynięciu czterech kilometrów, wyłowili go Amerykanie i wzięli za... sowieckiego szpiega. Ostatecznie jednak – dzięki oficerowi polskiego pochodzenia – wyjaśnił, kim jest i o co mu chodzi.

Dostał azyl. Wylądował na Alasce i już się stamtąd nie ruszył. Dostał stypendium na studia. Potem dobrą pracę w koncernie Kirby produkującym sprzęt domowy, w tym uchodzące za najlepsze na świecie odkurzacze.

Został przedstawicielem firmy na Zachodnim Wybrzeżu, wprowadzał ją także do Europy Wschodniej i Środkowej.

Prócz tego inwestował w nieruchomości, budował osiedla mieszkaniowe. Otaczał troską i pomocą Polaków, którzy decydowali się związać z Alaską swe losy.


Szczególnych rozmiarów nabrało to w czasach "Solidarności” i stanu wojennego. Borucki stał się "królem Polonii”, która liczy dziś na 700-tysięcznej Alasce niemal 20 tysięcy osób.

W 2004 roku w uznaniu rozlicznych zasług dla Polski i Polaków, prezydent RP zaproponował mu urząd konsula honorowego. Źwiartowiak nie odmówił. Trwa na swym posterunku do dziś. Cieszy się ogromnym autorytetem.

Zaprzyjaźniony jest ze słynna rodziną Murkowski, których już druga generacja rozdaje karty w alaskańskiej polityce. O jego pomoc w w kampanii wyborczej zabiegała gubernator Sara Palin, kiedy ubiegała się o mandat wiceprezydencki.

To, co robi Stanisław Borucki jest tematem fabularnym. Dziś serdecznie gratulując mu 50 lat amerykańskiej przygody, już zapowiadamy specjalny wywiad z naszym krajanem, jakiego udzielił naszemu wysłannikowi.

Sto lat, Panie Staszku!

Pozostałe informacje

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg
LUBLIN

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg

Nowy układ alejek, ławki, latarnie i roślinne kompozycje – Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
JAZZ
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

Karol M. zadał komorniczce 40 ciosów nożem
PROCES

Zadał komorniczce 40 ciosów nożem. Niedługo usłyszy wyrok

Proces oskarżonego o zabójstwo komorniczki z Łukowa 44–letniego Karola M. toczy się za zamkniętymi drzwiami siedleckiego sądu od roku. Kolejną rozprawę wyznaczono na 26 listopada.

Koszt zimowego utrzymania Lublina za sezon 2023/2024 to około 14,8 mln złotych
odśnieżanie

Idzie zima. Na ulice Lublina wyjechały pierwsze solarki

Służby drogowe w Lublinie mnie chcą dać się zaskoczyć i rozpoczęły pierwsze działania w ramach akcji „Zima 2024/2025”.

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin
ZAMOŚĆ

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin

W czwartek, 14 listopada, problemy z dostępem do kranówki będą mieli mieszkańcy w kilku częściach miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium