Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

10 kwietnia 2020 r.
18:25

10 kandydatów wystartuje w wyborach prezydenckich. Wśród nich jeden z Lublina

(fot. zdjęcie ilustracyjne)

Mirosław Piotrowski wystartuje w nadchodzących wyborach prezydenckich. Po dwóch tygodniach od złożenia kompletu dokumentów jego kandydaturę zatwierdziła Państwowa Komisja Wyborcza. Były europoseł z Lublina w kampanii nie będzie miał już jednak możliwości pokazywania się w mediach o. Tadeusza Rydzyka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek PKW ogłosiła, że w zaplanowanych na 10 maja wyborach wystartuje dziesięcioro kandydatów. Już wcześniej pewny był start urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy (ma poparcie PiS), Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (Koalicja Obywatelska), Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL-Kukiz’15), Roberta Biedronia (Lewica), Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) i niezależnego Szymona Hołowni. Na ostatniej prostej do tego grona dołączyli: Marek Jakubiak, Paweł Tanajno, Stanisław Żółtek oraz Mirosław Piotrowski.

Ten ostatni to były lubelski europoseł, który w Parlamencie Europejskim spędził trzy kadencje. Chęć ubiegania się o prezydenturę z poparciem środowisk prawicowych (głównie skupionych wokół założonej przez niego partii Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi) ogłosił na początku lutego. Jego sztabowcy komplet dokumentów dostarczyli do PKW 26 marca, czyli w ostatnim możliwym terminie. Od tamtej pory trwała weryfikacja kandydatury, chodziło głównie o sprawdzenie autentyczności wymaganych 100 tys. podpisów poparcia.

- Liczenie podpisów trwało dwa tygodnie. Nie jestem zdziwiony takim obrotem sprawy, raczej przyzwyczajony do takich sytuacji. Trochę się niecierpliwiliśmy, ale szczęśliwie wszystko skończyło się pomyślnie – komentuje Mirosław Piotrowski.

To właśnie ze względów formalnych nie wystartował w ubiegłorocznych wyborach do Senatu, choć zdążył już rozpocząć kampanię billboardową. Warto podkreślić, że wtedy do rejestracji wymaganych było zaledwie 2 tys. podpisów. Teraz ta liczba była wiele większa, ale z pomocą partyjnych działaczy z całego kraju politykowi udało się osiągnąć cel, choć biorąc pod uwagę trwający stan epidemii, zadanie nie było łatwe.

Wciąż nie wiadomo także, w jaki sposób odbędą się planowane na 10 maja wybory. Wszystko wskazuje na głosowanie korespondencyjne, choć ustawą w tej sprawie musi jeszcze zająć się Senat i niewykluczone, że te prace zakończą się dopiero na początku maja. Z kolei opozycja apeluje, by wyboru prezydenta dokonać w innym terminie, ogłaszając stan klęski żywiołowej.

- Czy wybory powinny zostać przełożone? Nie chcę się na ten temat wypowiadać, bo mój głos nie ma znaczenia. Taką decyzję powinni podjąć epidemiolodzy i wirusolodzy, a nie politycy. Pragnę tylko zauważyć, że stan nadzwyczajny w Polsce trwa już od jakiegoś czasu, tylko nie jest usankcjonowany. Należałoby dostosować stan prawny do faktycznego – komentuje Piotrowski. Dodaje też, że plan działań w ramach swojej kampanii przedstawi po Wielkanocy.

Piotrowski od lat jest uważany za człowieka o. Tadeusza Rydzyka. W walce o prezydenturę nie będzie mógł jednak liczyć na jego poparcie. Toruński redemptorysta ogłosił to na początku marca. Na tym nie koniec, bo niedawno polityk z Lublina został też pozbawiony cotygodniowych niedzielnych felietonów na antenach TV Trwam i Radia Maryja. - Dzwoniący do mnie w tej sprawie ojciec redemptorysta, którego notabene od lat znam i bardzo lubię, w uzasadnieniu użył pięknej formy oznajmująco-pytającej: "Przecież pan profesor rozumie" – tak kulisy rozstania opisywał Mirosław Piotrowski na swoim Facebooku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium