Sejm w piątek zakończył prace nad ustawą o dowodach osobistych. Posłowie odrzucili senacką poprawkę o możliwości umieszczania informacji o grupie krwi właściciela dokumentu.
Jest to także element elektronizacji społeczeństwa, bo nowe dowody mają w znacznym stopniu ułatwić załatwianie spraw urzędowych przez Internet oraz korzystanie z wielu usług socjalnych.
Dzięki chipowi w dowodzie, które będzie działać jak nośnik danych, Polacy zyskają możliwość posługiwania się podpisem elektronicznym, co ułatwi załatwienie wielu spraw urzędowych i prawnych, dostęp do rejestrów publicznych, np. usług medycznych, prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zmieni się zawartość dowodu osobistego – poza zdjęciem i grafiką będzie zamieszczona warstwa elektroniczna, chroniąca dokument przed fałszerstwem. Nowy dokument nie będzie zawierał informacji o adresie zameldowania oraz rysopisie. Ustawa zakłada, że od 2011 roku adres umieszczony na starych dowodach będzie nieobowiązujący.
Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego z mikroprocesorem będzie można złożyć w dowolnej gminie, także drogą elektroniczną. Dokumenty wydawane dzieciom powyżej pięciu lat będą ważne 10 lat. Dokumenty młodszych dzieci będą ważne pięć lat. Nowe dowody osobiste będą bezpłatne.