Wojska Obrony Terytorialnej zmieniają swój sposób funkcjonowania w związku z koronawirusem. Formacja przechodzi w stan 12-godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach będą reagować szybciej, bo w ciągu 6 godzin. Mają wspomagać służby, w tym te medyczne
– Zapobieganie i opóźnianie rozprzestrzeniania koronawirusa wymaga podjęcia szybkich działań właśnie teraz, na wczesnym etapie, kiedy istnieje jeszcze możliwość wpływu na tempo i zasięg jego transmisji. W tym celu Wojska Obrony Terytorialnej zmieniają model funkcjonowania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej przechodzi w stan 12-godzinnej gotowości do działania.
Zmiany w funkcjonowaniu WOT dotyczą głównie trzech obszarów, co w praktyce oznacza, że formacja ograniczy swoją działalność szkoleniową. "Terytorialsi" będą wspierać Policję, Straż Graniczną, wojewodów oraz władze samorządowe w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Będą też wspomagać opiekę nad osobami zakażonymi, przebywającymi w kwarantannie oraz osobami starszymi.
Dotyczy to tych żołnierzy, którzy mają kompetencje ratowników medycznych, pielęgniarek, farmaceutów oraz żołnierzy z uprawnieniami KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy – dop. red) – którzy na co dzień nie realizują zadań na rzecz służby zdrowia.
Obecnie WOT wspiera Straż Graniczną w punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Chodzi o wystawianie namiotów, środków transportu oraz masztów oświetleniowych. Dodatkowo, na terenie całego kraju formacja objęła opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych – oferuje im pomoc w transporcie i robieniu zakupów.
"Terytorialsi" zmienili też swój model pracy. Są zwolnieni z udziału w zajęciach rotacyjnych w jednostkach wojskowych. Zostaną za to zorganizowane dodatkowe szkolenia dla żołnierzy z wykształceniem medycznym i farmaceutycznym, tych, którzy nie realizują zadań na rzecz służby zdrowia oraz żołnierzy z kwalifikacjami KPP.
Trzeci obszar to "edukowanie personelu i otoczenia w zakresie profilaktyki i zapobiegania zakażeniom". Chodzi głównie o przekazywanie informacji i rozdawanie ulotek w miejscach służby i pracy.