Nagasaki. O 8:15 po raz pierwszy w historii na miasto została zrzucona bomba atomowa "Little boy”. Siła rażenia 12500 TNT. Kilkadziesiąt minut później komin siwo-czarnego dymu zabiera ze sobą około 100 tys. ofiar.
Traktaty gwarantujące nierozprzestrzenianie się broni masowego rażenia, jak się okazuje nie są w pełni prawomocne. Co tak naprawde gwarantuje członkostwo w NPT jeżeli tak łatwo, bez ponoszenia większych kar można z niego wystąpić- co pokazała Korea Pł. w 2003 r.
Nie ma się jednak co dziwić, skoro Stany Zjednoczone są jedynym krajem NATO, który nie ratyfikował konwencji o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową CTBT. Nie jest więc niczym zaskakującym, że takie kraje jak chociażby Chiny, Egipt czy Kolumbia też nie przystąpiły do ratyfikacji, a Izrael, Pakistan i Indie nawet go nie podpisały. Ani międzynarodowe protesty, ani traktaty nie przynoszą żadnych pozytywnych rozwiązań, a widmo zagłady jądrowej ciągnie się zwłaszcza za krajami totalitarystycznymi, skrajne, fundamentalistycznymi, które mają taką broń w posiadaniu.
Problem broni jądrowej jest bipolarny- wiąże się z olbrzymim zagrożeniem jakim jest zagłada ludzkości, z drugiej strony, wydaje się potrzebny do odstraszeniem wroga. Posiadanie jednak tego typu broni przez jeden kraj, czy jego "monopolizacja” w obrębie większego regionu, jest wrogo postrzegane i podszyte strachem (co nawet daje się logicznie wytłumaczyć! ) przez sąsiadów- jak jest to w przypadku Izraela, któremu chce dorównać Iran, a przynajmniej wzmocnić swoją pozycję.
Terroryzm jądrowy” jest jednym z najpoważniejszych niebezpieczeństw współczesnego świata. Poważnym zagrożeniem, na coraz większą skalę jest pozyskiwanie elementów broni masowego rażenia i materiałów rozszczepialnych i innych promieniotwórczych przez grupy terrorystyczne, trudne do zlokalizowania( krajem, który może stworzyć największe ryzyko dostępu do składów broni jądrowej jest obecnie Pakistan ).
Posiadanie broni atomowej przez Chiny jest nadal takie samo- to przykład państwa, które nie dokonało żadnej redukcji w arsenale jądrowym.
Według analityków, jedynie zatrzymanie nielegalnych transferów technologii jądrowej, i ich eliminacja są konieczne i potrzebne, by groźba terroryzm jądrowego została usunięta.
Cień Nagasaki i Hiroszimy przypomina wciąż o katastrofie i jej drastycznych konsekwencjach. Technologia, która miała chronić świat została wymierzona przez niego samego w swoją stronę. Chęć wyprodukowania i posiadania instrumentów obronnych, bądź odstraszających jest elementem nieuchronnej polityki zmierzającej w stronę wzmocnienia państwa, jego wizerunku oraz prestiżu na arenie międzynarodowej.