Trwa budowa farmy wiatrowej w sąsiedztwie Kraśnika. Montaż siedmiu turbin na terenie gminy Kraśnik jest zaplanowany na wakacje przyszłego roku.
– Na budowie farmy wiatrowej Kraśnik, aktualnie prowadzone są prace związane z budową dróg dojazdowych, platform montażowych oraz roboty zbrojarskie dla fundamentów turbin – wylicza Ewa Wrzesińska-Głębocka z firmy OX2, która realizuję budowę w formule "pod klucz" dla inwestora Equitix. Głównym wykonawcą jest firma Elektrum.
Farma wiatrowa na terenie gminy Kraśnik, ma się składać z 7 turbin, o łącznej mocy 24,15 MW. "Szacowana roczna produkcja energii wyniesie 79 GW, co pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną dla blisko 16 000 gospodarstw domowych. Zainstalowane zostaną turbiny Vestas 126 o mocy 3,45 MW i wysokości całkowitej 200 m" – czytamy w opisie inwestycji.
– Montaż turbin planowany jest na lipiec-sierpień 2023 roku, a całkowite zakończenie robót – do końca 2023 roku – podaje Wrzesińska-Głębocka.
Jak informuje firma OX2 cały projekt powinien zostać sfinalizowany i przekazany do eksploatacji w 2024 roku.
Do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenów miasta Kraśnik, które znajdowały się w strefie oddziaływania inwestycji (w promieniu dziesięciokrotności wysokości wiatraka – red.), nie były wydawane przez pewien czas decyzje o warunkach zabudowy tzw. wuzetki. Zablokowana została możliwość budowy m.in. domów. Uchwalenie miejscowego planu przez kraśnickich radnych daje możliwość rozwoju budownictwa także na obszarze oddziaływania farmy wiatrowej.
– Rada miasta podjęła wiosną br. uchwały dotyczące miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego miasta Kraśnik dla okolic osiedla Piaski. Pierwszy dotyczy obszaru w rejonie al. Kuklińskiego, al. Tysiąclecia i ul. Ostrowieckiej, a drugi obszaru pomiędzy ul. Urzędowską, al. Kuklińskiego i ul. św. Faustyny, Strefą Ekonomiczną, częścią Zarzecza II – informuje Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza.
Prace nad oboma dokumentami rozpoczęły się w 2021 r. w związku z planami budowy przez prywatnego inwestora farmy wiatrowej na terenie gminy wiejskiej Kraśnik.
– Naszym głównym zamierzeniem towarzyszącym tym pracom było otwarcie nowych terenów pod budownictwo mieszkaniowe – mówi burmistrz Wojciech Wilk.
Pierwszy z uchwalonych planów umożliwia na wyznaczonych terenach budowę domów jednorodzinnych, drugi – jednorodzinnych i wielorodzinnych.
– Dokumenty te obowiązują odpowiednio od: 6 maja i 16 czerwca br – precyzuje Niedziałek. – Gdyby nie zostały przyjęte przez Radę Miasta, w strefie ochronnej farmy wiatrowej nie mogłyby powstawać budynki mieszkalne. I dodaje: – Obecnie obowiązuje dla tych terenów standardowa procedura w uzyskiwaniu pozwolenia na budowę. Jest to możliwe na podstawie wypisu z planu zagospodarowania. Na stronie internetowej miasta można skorzystać z Portalu Mapowego i po wpisaniu obrębu i numeru działki dowiedzieć się o szczegółach ich zagospodarowania oraz ściągnąć potrzebne dokumenty.
Daniel Niedziałek zapowiada, że "dane dotyczące obu uchwalonych w tym roku planów, obejmujących obszar 371 ha, będą dostępne na Portalu Mapowym od nowego roku".