Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

4 listopada 2020 r.
21:20

Spektakularne odkrycie barokowych polichromii u św. Ksawerego

Autor: Zdjęcie autora agdy
52 0 A A
Kościół pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie teraz i jego fasada w oryginalnej kolorystyce
Kościół pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie teraz i jego fasada w oryginalnej kolorystyce (fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

Kiedy konserwatorzy zdejmą rusztowania, mieszkańcy Krasnegostawu nie uwierzą, że to ich dawna świątynia. Kilkaset lat, całe pokolenia wiernych chodziły do kościoła o jednolitej, jasnej fasadzie. Po remoncie zobaczą barokowe kolory, muszle, róże i dzwonki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Służby konserwatorskie pokazały wynik badań unikatowej barokowej polichromii na elewacji pojezuickiego kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. 

Efekt badań konserwatorskich Mariusza Bubicza. Autorem rysunku architektonicznego jest Michał Szewczyk

- Rzecz jest bezprecedensowa w naszym województwie i ciekawa na skalę ogólnopolską. Ta imponująca elewacja nie ma analogicznej na całej Lubelszczyźnie. Domyślaliśmy się, że fronton kościoła św. Ksawerego ma polichromie w barkowej kolorystyce, były do tego przesłanki. W niektórych miejscach, tam gdzie osypywał się tynk było je widać. Jednak dopiero ustawienie rusztowań i  kompleksowe badania pokazały ich walory. Fasada musiała robić niesamowite wrażenie. Zwłaszcza, że detale i motywy nie są malowane na płasko ale imitują trójwymiarowość. Co dodaje niezwykłej lekkości – mówi Paweł Wira, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Chełmie.

Już latem konserwatorzy pokazywali projekt barwnej elewacji, którą odtworzyli na podstawie badań. Teraz jest już wersja ostateczna, jeszcze bardziej różnorodna kolorystycznie od tamtej. Bo, jak się okazało, im wyżej prowadzili badania, tym więcej barwnych elementów i motywów zdobniczych udało się znaleźć.

Co ciekawe, wszystkie wizerunki kościoła św. Ksawerego jakie znamy ze starych rycin czy najdawniejszych fotografii pokazują jego jednobarwną elewację.

- Możliwie że barwna polichromia, która była na fasadzie w momencie wybudowania kościoła w 1715 roku, z czasem wypłowiała. Najprawdopodobniej została pokryta tynkiem i zniknęła po tym jak w świątyni doszło do katastrofy budowlanej. 21 maja 1845 roku, w nocy, runęła kopuła. Jej fragmenty do dziś leżą w kryptach. Kopuły nigdy nie odbudowano. Może wtedy ujednolicono kolorystykę fasady? Zapewnie miało to też związek z tym, że był to czas zaborów. I tym, że po kasacie zakonu jezuitów, kościół był zwykłą parafią – dodaje Paweł Wira.

Rok 1906 (fot. FB/Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

XVIII wieczne kolory, które wrócą, to jednocześnie powrót do zamysłu artystycznego twórców jezuickiej świątyni. To ważne, bo jak zauważa Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, wystrój malarski fasady jest spójny kompozycyjnie z dekoracją malarską wnętrza kościoła. Po niemal dwustu latach, znów będzie to kolorystyczna całość.

Dodatkowym elementem będzie renowacja i przywrócenie pierwotnej, czarnej barwy marmurowemu portalowi, który zdobi główne drzwi. Widać na nim uszkodzenia pamiętające ostrzał w czasie I wojny światowej i pękniecie. Możliwe że powstało w wyniku wstrząsu podczas upadku kopuły.

Konserwatorzy przyznają, że świątynia i jej elewacja nadal kryje tajemnice. Na przykład nie wiadomo jakie przedstawienie w XVIII wieku zdobiło szczyt fasady. Znamy jedynie malowidło z przełomu XIX i XX wieku. Kolejna sprawa to zegary, które były na obu kościelnych wieżach. Specjaliści chcą, by zostały odtworzone, zwłaszcza, że zachował się mechanizm jednego z nich. Wiadomo, że jeden pokazywał godziny i minuty, ale co pokazywał drugi?

W roku przyszłym planowane jest przeprowadzenie właściwych prac konserwatorskich i restauratorskich. Ich zakres zależny jest od pozyskania funduszy. Mówi się o milionie złotych. Jeśli parafia dostanie dotację, prace powinny trwać przez jeden sezon. Spektakularną zmianę możemy zobaczyć za rok. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium