Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

19 lipca 2021 r.
21:06

Gmina ma wielki plan, ale nie wszyscy chcą żyć w mieście

Autor: Zdjęcie autora agdy
(fot. Marek Witek Markokopter)

Żeby młodzi mieli powód do dumy, a inwestorzy zobaczyli potencjał. Tak władze Izbicy tłumaczą chęć odzyskania statusu miasta. Wszystko wskazuje na to, że im się udało. Przeciwnicy zmiany uznają ją za zbędną i przewidują kłopoty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów 10 gminom nadane zostaną prawa miejskie. Wśród nich jest Izbica (powiat krasnostawski), w jej przypadku to będzie przywrócenie praw, utraconych w wyniku represji po powstaniu styczniowym.

- Nie rozumiem dlaczego car Rosji ma mieć rację i nadal mamy respektować jego decyzję. Czekałem na ustawę, która ureguluje te sprawy ale tak się nie stało. Dlatego rozpoczęliśmy procedury związane z nadaniem miejscowości Izbica statusu miasta – mówi Jerzy Lewczuk, wójt Izbicy, który nie chce by już zwracać się do niego per panie burmistrzu.

– Nie mów hop, zanim nie przeskoczysz. Nie mamy jeszcze oficjalnych dokumentów. A po za tym, czy ja wiem czy dożyję do 1 czy 2 stycznia? Doczekam tych zaszczytów? To, tak w odpowiedzi tym, którzy mówią, że ja to robię, żeby być burmistrzem – dodaje żartobliwie.

Za

Już na serio tłumaczy, że Izbica, która jest miastem to większy prestiż dla młodzieży, zachęta dla inwestorów, którzy chętniej decydują się na działanie w miastach. I nowe możliwości szukania dofinansowania, ubiegania się o pieniądze z innych programów – wylicza wójt, który uważa, że miejscowość ma potencjał i możliwości.

W ulotce, która informowała dlaczego warto starać się o przywrócenie „miejskości” władze uspokajały, że mieszkańcy nie poniosą z tego powodu wydatków, nie będą wymieniać dokumentów, nie podrożeje przedszkole, podatki od nieruchomości, rachunki za śmieci.

- Nie zmienią się też dopłaty rolnicze, nadal będzie można hodować zwierzęta gospodarskie i uprawiać pole – zapewniali urzędnicy, bo jest tu 82 producentów mleka i dużo osób żyje z rolnictwa.

Przeciw

- Jestem przeciw. Moi znajomi też. Sama nazwa „miasto” nic tu nie zmieni. Wieś z trzema marketami to jeszcze nie miasto. Wiem, czym się różni strefa miejska od strefy wiejskiej, podatki będą wyższe. Władza obiecuje, że nie. Władza się zmieni i po obietnicach – uważa jeden z przedsiębiorców, który mieszka w Izbicy od urodzenia, czyli ponad pół wieku. – To nie będzie popularne co powiem, ale z mojego punktu widzenia takie małe gminy w ogóle powinny zniknąć. To tylko mnożenie administracji. Wystarczy gmina w Krasnymstawie, gdzie i tak trzeba pojechać do urzędów. Miastu Izbica one nie przybędą, nadal będę musiał jeździć. Uważam, że wszyscy prowadzący jakieś firmy, handel na „miejskości” stracą – dodaje mężczyzna.

Sądząc po wynikach konsultacji społecznych, poglądy niezadowolonego przedsiębiorcy podziela sporo osób. Paradoksalnie, w samej miejscowości odsetek przeciwników zmiany statusu był o wiele większy niż wśród głosujących z terenu gminy. 76 proc. mieszkańców sołectw widzi w Izbicy miasto, a w samej Izbicy niecałe 56 proc.

Nie pogadali

Lepiej było z radnymi, którzy jednomyślnie byli za „miejskością”.

- Słyszałam, że Izbica będzie miastem i rozumiem, że już się tego nie zmieni. Tylko nie wiem, kto nas o to pytał albo z nami rozmawiał na ten temat. Ci co są na socjalu i nie prowadzą żadnej działalności, chcą mieszkać w mieście. Oni nie płacą takich podatków jak my, może to im się podobać – komentuje mieszkanka Izbicy, która prowadzi działalność gospodarczą i wybucha śmiechem na argumenty przemawiające za odzyskaniem praw miejskich. Ona też przewiduje, że opłaty pójdą w górę, bo jej zdaniem to nieuniknione.

Jerzy Lewczuk narzeka, że konsultacje społeczne były w czasie pandemii, nie można było spotykać się z mieszkańcami. – Wiem, że przeciwnicy opowiadali różne rzeczy. Stali pod sklepami i rozmawiali, że podatki, że ścieki, że woda, wszystko w górę. A ja nie mogłem na zebraniu przekonywać, że jest inaczej. Ale jakoś się udało, mimo trudności – wspomina wójt zeszłoroczną jesień.

Gdyby zgodnie z projektem rozporządzenia od 1 stycznia 2022 Izbica stała się miastem, to by to było niemal dokładnie w 153 rocznicę kiedy prawa miejskie utraciła.

Pieniądze

Władze wiążą nadzieje z pieniędzmi z Polskiego Ładu i nową transzą unijnych. Najpilniejsze „miejskie” potrzeby to przede wszystkim remonty dróg. Po drugie instalacja do termicznej obróbki odpadów, bo nazwa spalania fatalnie kojarzy się mieszkańcom. Marzenia - pomysł i pieniądze na klinkiernię. Nieczynny zakład ma zdaniem wójta wielki potencjał ale potrzebne są bardzo duże pieniądze.

- To niesamowity, historyczny obiekt. Na początek trzeba ze 2 miliony złotych by zabezpieczyć dach. Nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce. Ale największym problem klinkierni jest pozbycie się odpadów, które tam są. Liczę, że na remont i rewitalizację by trzeba było kilku milionów, a na utylizację 15-20. Jako stary obiekt przemysłowy i wykorzystana inaczej, klinkiernia by była atrakcją – uważa Leńczuk. 

Mieszkańcy, których zapytaliśmy o oczekiwane zmiany, mówią o miejscach pracy dla młodych. To ich zdaniem jest ważne dla Izbicy. To jest magnesem, nie duma i prestiż.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Chełmie pojawiło się 5 specjalnych pojemników na tekstylia

Segregacja tekstyliów – Chełm gotowy na zmiany

Od 2025 roku w Polsce weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na mieszkańców obowiązek segregacji tekstyliów. Odpady te, podobnie jak plastik czy papier, należy teraz oddawać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To kolejny krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia i ograniczenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

Po wyjazdowej wygranej z Wartą Poznań Górnik Łęczna zagra w Lany Poniedziałek z Chrobrym Głogów

Górnik Łęczna chce zlać Chrobrego Głogów w lany poniedziałek

Minione dwie kolejki Górnik Łęczna otwierał meczami ze swoim udziałem. Po ostatniej wygranej nad Wartą Poznań zielono-czarni mieli zdecydowanie więcej czasu na przygotowanie do kolejnego meczu. Podopieczni trenera Pavola Stano zagrają dopiero w lany poniedziałek. Tego dnia do Łęcznej przyjedzie Chrobry Głogów. Początek meczu o godzinie 12.

Arcybiskup Tadeusz WOJDA SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Urodził się 29 I 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 V 1983 r. Jest doktorem teologii. W latach 1990-2017 pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W latach 2017-2021 był arcybiskupem metropolitą białostockim, a od 2 III 2021 r. jest metropolitą gdańskim. 14 III 2024 r. został wybrany przez 397. Zebranie Plenarne KEP Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Gdyby więcej było braterskiej miłości, może nie trzeba byłoby bronić wiary

 Wierzący w Chrystusa chętniej reagują na ataki i prześladowania ze strony świata, niż proponują coś pozytywnego w życiu wiary - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.

Sprawca wypadku poszukiwany przez policję. Zdjęcie pochodzi od świadków zdarzenia

Policja poszukuje pirata na hulajnodze. Potrącił w Lublinie 13-latkę i zwiał

Pędził na hulajnodze elektrycznej z prędkością 50-60 kilometrów na godzinę, potrącił 13-letnią dziewczynkę i uciekł z miejsca wypadku. Szuka go policja. Może poznajecie sprawcę.

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec.  Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Korona Łaszczów zdobyła teren Gromu Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Nie ma już niepokonanych zespołów na swoim boisku w „najciekawszej lidze świata”. W Wielką Sobotę Grom Różaniec po bardzo zaciętym meczu musiał uznać wyższość Korony Łaszczów

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Poszedł po świąteczną szynkę, a wytropił przestępcę

Kryminalny z puławskiej komendy, w czasie wolnym od służby, podczas przedświątecznych zakupów zauważył poszukiwanego do odbycia kary puławianina. Poszukiwany 19-latek Wielkanoc spędza za kratami

Po zwycięstwie nad Spartą Rejowiec Fabryczny Włodawianka Włodawa zajęła fotel lidera

Włodawianka nowym liderem chełmskiej okręgówki

W 18. kolejce Bug Hanna zremisował z Unią Rejowiec 1:1, a Włodawianka Włodawa pokonała Spartę Rejowiec Fabryczny 1:0. Cenne zwycięstwo odniósł Ruch Izbica, dla którego cztery bramki zdobył kapitan Michał Gałka. Hat-trick Jakuba Brzeskiego dla Astry Leśniowice. Brat Siennica Nadolna lepszy od rezerw Chełmianki.

Papież Franciszek

Orędzie wielkanocne

Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat - wezwał w orędziu, odczytanym w jego obecności przez mistrza ceremonii z balkonu bazylki Św. Piotra. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy.

Piłkarki Górnika bez problemów wygrały w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna na piątkę w Olsztynie

GKS Górnik Łęczna w dobrych humorach spędzi święta. Podopieczne trenera Artura Bożyka szybko otworzyły wynik meczu ze Stomilankami, a ostatecznie pokonały rywalki aż 5:1.

Mateusz Stolarski przyznał, że w Łodzi jego drużyna miała sporo szczęścia

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Byliśmy do bólu skuteczni, ale oczekujemy od siebie więcej

Motor sprawił w sobotę niespodziankę i pokonał na wyjeździe Widzew Łódź 2:1. Dzięki temu zrewanżował się gospodarzom za porażkę z jesieni (3:4). Jak spotkanie oceniają trenerzy obu zespołów?

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie
Aktualizacja

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się normalnie

Ruch pociągów na stacji kolejowej Lublin odbywa się w niedzielę normalnie. Z powodu sobotniej awarii urządzeń sterowania ruchem przez ponad sześć godzin nie było możliwości przejazdu. Z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie jadący m.in. do Warszawy, Wrocławia, Rzeszowa.

Piłkarze Traweny Trawniki zajmują ósme miejsce w tabeli lubelskiej klasy okręgowej

Sokół zremisował z Traweną, wyniki lubelskiej okręgówki

Sokół Konopnica zremisował u siebie z Traweną Trawniki i nie poprawił swojej sytuacji w ligowej tabeli. Gospodarze prowadzili, ale tylko przez pięć minut.

Kujawiak Stanin sprawił niespodziankę - po raz pierwszy w historii pokonał Unię Żabików na jej boisku

Historyczna wygrana Kujawiaka Stanin, wyniki bialskiej klasy okręgowej

Walczący o utrzymanie zespół ze Stanina zaskoczył wszystkich i wygrał na wyjeździe z Unią Żabików 1:0. Wysoka wygrana lidera Lutni Piszczac z rezerwami Orląt Radzyń Podlaski.

Wielkanoc na starych zdjęciach
Historia
galeria

Wielkanoc na starych zdjęciach

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan, które kończy okres Wielkiego Postu, z którym związane są liczne tradycje i zwyczaje. Niektóre z nich jak: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wody i ognia, śmigus dyngus przetrwały do dziś. Tradycje wielkanocne w Polsce wywodzą się jeszcze z czasów słowiańskich i Jarych Godów.

Lublinianka wygrała ważny mecz w Zamościu, a Tomasovia zostawiła wszystkie punkty w Krasnymstawie

Lublinianka lepsza od Hetmana, Start odwrócił losy meczu, a Granit już bezpieczny

Cała „świąteczna” kolejka została rozegrana w sobotę. Lublinianka wygrała w Zamościu z Hetmanem 2:0 i nadal traci do lidera z Kraśnika tylko trzy punkty. Niespodziewanej porażki doznała Tomasovia, która prowadziła już w Krasnymstawie 2:0. Granit Bychawa zgarnął za to pełną pulę w Lublinie i wskoczył aż na dziesiąte miejsce w tabeli.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium