Do końca wakacji pozostało niewiele ponad dwa tygodnie. To dobry czas na lekturę! Podpowiadamy, po jakie nowości warto sięgnąć
Adam Ondra „Ciało i dusza wspinacza”
Książka opisuje drogę czeskiego wspinacza, Adama Ondry na szczyty ścian wspinaczkowych i rankingów sportowych oraz ogromną pasję, która od lat prowadzi go na podium. Odra regularnie wygrywa zawody w pucharze świata i ustanawia kolejne rekordy. Jak zaczęła się jego przygoda ze wspinaczką? Co uważa za swój największy sukces?
Patrycja Strzałkowska „Zastraszona”
Klaudia chybiła, strzelając do własnego ojca. Od tamtego momentu ucieka, bojąc się skutków swojego czynu. W pogoni za nią rusza także komisarz Wójcik. Po piętach depcze mu piekielnie zdolna, specjalnie do tej sprawy ściągnięta z Niemiec profilerka kryminalna Iwona Kwiecień. Teraz już każdemu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.
Roma J. Fiszer „Wzgórze miłości”
Eliza przyjmuje od Maxa pierścionek zaręczynowy. Wkrótce Eliza rozpoczyna pierwszą w życiu pracę, a Max zwierza się jej ze swojej wojennej tajemnicy. Sprawa zrabowanych klejnotów z wiśniowego kuferka wciąż przebija się jednak na pierwszy plan. Klimat przesłuchań przez policję w Gdańsku sprawia, że Max przeistacza się w detektywa.
Natalia Ginzburg „Słownik rodzinny”
Opowieść o nieprzeciętnej, inteligenckiej rodzinie Levich, wyznającej postępowe, socjalistyczne i ateistyczne poglądy. Tytułowy „słownik rodzinny” to używane przez Levich powiedzonka, frazy, wyrażenia. Ich językowe nawyki, podobnie jak krawcy, którzy przeżyli wojnę i nadal szyją dla nich ubrania, dają im poczucie bezpieczeństwa i ciągłości życia.
Katharine Center „To, czego pragniesz”
Samantha Casey jest zadowoloną z życia bibliotekarką. Gdy jej szefem zostaje „dawna miłość” kobieta postanawia przenieść się do innej szkoły. Ta spontaniczna decyzja okazuje się nowym początkiem. Z szarej myszki Sam przemienia się w atrakcyjną kobietę, która lubi zwracać na siebie uwagę. Czy zdobędzie mężczyznę, którego pokochała.
Janelle Brown „Oszustka”
Nina jest błyskotliwą oszustką. Razem ze swoim chłopakiem Lachlanem okrada zepsutych bogaczy z ich drogocennych dzieł sztuki, biżuterii i innych błyskotek. Gdy jej matka podupada na zdrowiu, a policja zaczyna deptać im po piętach, Nina postanawia przeprowadzić ostatni skok.
Vivian Gornick „Przywiązania”
Nie ma chyba drugiej książki, która z taką głębią i precyzją, a jednocześnie z humorem opisywałaby naturę skomplikowanej relacji matka–córka, niszczonej przez zazdrość tej pierwszej, podkopywanej przez pogardę tej drugiej, trawionej przez niezrealizowane fantazje i pragnienia ich obydwu.
Victoria Hislop „Wyspa”
Sofia nigdy nie mówiła o swojej przeszłości, wspominała jedynie, że wychowywała się na Krecie. Gdy jej córka Alexis postanawia poznać rodzinne sekrety, matka daje jej list do starej przyjaciółki, Fotini, obiecując, że wszystkiego dowie się od niej. Po przyjeździe do Grecji Alexis ze zdumieniem odkrywa, że Plaka sąsiaduje z dawną kolonią trędowatych.
Fran Lebowitz „Nie w humorze”
Błyskotliwy zbiór dowcipnych, zjadliwych felietonów pióra Fran Lebowitz. Felietonistka bierze na celownik wszystko – od dzieci („rzadko dysponują sensowną gotówką, którą można by od nich pożyczyć”) przez rozmowy o seksie („gdyby twoje fantazje erotyczne kogoś interesowały, już dawno nie byłyby fantazjami „) po nowojorskich kamieniczników („świętym obowiązkiem każdego kamienicznika jest utrzymywanie w budynku odpowiedniej liczby karaluchów”).
Jane Austin „Opactwo Northanger”
Klasyczna książka w adaptacji dla dzieci. Catherine bardzo chciałaby przeżyć takie przygody, jak bohaterki niesamowitych historii, które uwielbia czytać. Podczas pierwszej dalekiej podróży wreszcie ma na to szansę. Nowa przyjaźń i miłość prowadzą ją do przerażającego opactwa Northanger. To właśnie tam Catherine przekona się, że wybujała wyobraźnia może przysporzyć kłopotów.
Jane Austin “Duma i uprzedzenie”
Pięknie ilustrowana seria klasycznych książek Jane Austen, w adaptacjach dla dzieci. Pani Bennet bardzo pragnie znaleźć bogatych mężów dla swoich córek, więc przybycie nowego czarującego sąsiada ogromnie ją cieszy. Niestety, przyjaciel, którego ów sąsiad ze sobą przyprowadza, nie jest już tak mile widziany. Pan Darcy zdaje się mieć więcej dumy niż pieniędzy.
Jane Austin “Emma”
Klasyczna książka Jane Austen w adaptacji dla dzieci. Mądra i pewna siebie Emma jest przekonana, że umie znaleźć idealnego męża dla swojej nowej przyjaciółki Harriet. Popełnia jednak błędy i zdaje sobie sprawę, że być może wcale nie zna ludzi tak dobrze, jak jej się wydawało. W rzeczywistości być może nie rozumie nawet własnych uczuć – zwłaszcza wobec pewnego dżentelmena...
Tracey Mayhew „Niezwykły chłopiec”
Młody Merlin dotąd nie opuszczał swojej wioski – zajmował się sporządzaniem magicznych mikstur i śnił przedziwne sny, które czasem się spełniały. Pewnego dnia w wiosce pojawił się zakapturzony mężczyzna, który szukał syna demona. Merlin zostaje pojmany i wyrusza w daleką podróż, do walącego się zamku bezwzględnego króla. Na miejscu okazuje się, że nie tylko on zna się na magii...
Charles Dickens „Oliver Twist”
Klasyczna powieść Charlesa Dickensa w uproszczonej adaptacji dla dzieci. Urodzony w przytułku chłopiec zawsze był i będzie traktowany jak wyrzutek. Oliver nie chce przez całe życie ciężko pracować za nędzny posiłek, ale szybko się dowiaduje, że proszenie o coś więcej nie jest dla niego bezpieczne. Tak naprawdę Oliver potrzebuje tylko jednego: rodziny.
Stella Tarakson „Problemy z Pitagorasem!”
Tim wpadł w tarapaty. Nie radzi sobie z matematyką, a do tego naraził się Herkulesowi. Nie wie też, jak zwracać się do nowego chłopaka swojej mamy – Larry czy Pan Green? Nie wie, czy dobry ojciec ma być po prostu silny, jak chciałby Herkules, czy mądry i inteligentny? I jakie zadanie ma przed sobą Pan Green?
E.G. Scott „Dlaczego właśnie ja”
Charlotte jest byłą neurochirurżką, która wraz ze swoją przyjaciółką Rachel, prowadzi gabinet akupunktury i masażu. Udziela się na czacie dla ofiar traumy. Ma również chłopaka, Petera, rzekomo agenta specjalnego, o którym sama niewiele wie. Peter nalega, aby ich związek pozostał całkowitą tajemnicą. Dlatego kiedy mężczyzna znika bez słowa, Charlotte obawia się zgłosić na policji jego zaginięcie.
Kasia Walentynowicz „Pantera Adela i ekoferajna”
Pantera Adela i jej przyjaciele są sprytni, odważni i… mają bzika na punkcie ochrony środowiska. Opowiadają o zwyczajach, dzięki którym każdy może przyczynić się do ochrony naszej planety. Poznajcie Kruka Karola, Jamnika Centymetra, Ośmiornicę Polę, Siostry Jagodę i Malinę oraz innych członków Ekoferajny.
Anna Paszkiewicz „Wczoraj i jutro”
W warsztacie zegarmistrza nie zawsze słychać tylko tykanie zegarów. Czasem toczą się w nim niecodzienne rozmowy. Na przykład Wczoraj i Jutro kłócą się o to, które z nich jest ważniejsze i dlaczego, a wtedy nieoczekiwanie pojawia się ktoś jeszcze… Książka dla cztero-siedmiolatków.
Anita Blinkiewicz „Przemytnicy”
Na przemycie zbudowano niejedną fortunę. Tajemnicą poliszynela jest, że nawet bardzo szanowani przedsiębiorcy pierwsze większe pieniądze zarabiali dzięki nieszczelności systemu. Jak się przemyca, co się przemyca, kogo łatwiej chwycić za rękę: płotki, które przenoszą prze granicę kilka butelek alkoholu, trochę paliwa, papierosy – czy przemytniczych hurtowników, wyposażonych w najnowsze technologie, zdeterminowanych i ryzykujących wszystkim dla brudnego zysku? O tym w książce reporterki Anity Bilniewicz.