W ogródkach właśnie kwitną jej kwiaty. Napełnione ryżem z kurkami i zapieczone pod parmezanem są wykwintnym daniem. Z cukinii można przyrządzić pyszne carpaccio, ugotować zupę, upiec tartę, pasztet i usmażyć placuszki do mięsa.
– I można przyrządzać ją na dziesiątki sposobów. Doskonale sprawdzi się z dobrą rybą, w racuszkach do mięs i tarcie z serem Bursztyn – mówi Dorota Otachel, szefowa kuchni w Zajeździe Wincentów.
Faszerowane kwiaty cukinii
Składniki: 16 kwiatów cukinii, pół małej cukinii, szklanka ryżu, szklanka kurek, 1 cebula, 2 łyżki masła, 2 szklanki rosołu, tarty parmezan, sól, pieprz, oliwa z oliwek.
Wykonanie: na maśle zeszklić cebulę, dodać posiekane kurki i ryż, smażyć 10 minut. Wlać rosół, dusić, kiedy ryż będzie al dente, dodać parmezan i cukinię pokrojoną w drobną kostkę, doprawić pieprzem i solą. Można podlać winem. Wystudzić nadzienie, nadziewać kwiaty, ułożyć w żaroodpornym naczyniu wysmarowanym oliwą, posypać wiórkami masła, ewentualnie parmezanem i zapiec przez 20 minut.
Wegetariańska zupa z cukinii
Składniki: litr bulionu warzywnego, 3 młode cukinie, 3 młode ziemniaki, 1 cebula, 2 młode kalarepki, 3 łyżki masła, listek laurowy, ziele angielskie, czosnek, sól, pieprz.
Wykonanie: na maśle zeszklić posiekaną cebulę. Wlać bulion, dodać listek i ziele. Po 5 minutach wrzucić młode ziemniaki pokrojone w kostkę. Następnie podsmażone na patelni plasterki cukinii. Doprawić zupę solą i pieprzem. Obrać kalarepki, pokroić w drobną kostkę i usmażyć na maśle. Gdy będą chrupiące jak skwarki, dodać do zupy. Podawać ze świeżą bagietką.
Cukinie pieczone
Najlepsze są młode cukinie. Można jeść je na surowo jak ogórki, można pokroić w plastry i nakryć fetą lub posiekanymi kaparami, dodawać do pomidorów, sałat i twarożków. Szczególnie polecamy cukinie zapiekane. Najprościej przekroić je na pół, posolić, skropić oliwą, posypać startym parmezanem i zapiec w piekarniku.
Można także połówki młodych cukinii zblanszować, wyjąć miąższ, posiekać, wymieszać z tartą bułką, czosnkiem, solą i udusić na patelni. Dodać posiekaną pietruszkę, bazylię, 2 jajka, po 5 minutach napełnić cukinie i zapiec. Bardzo smaczne.
W innej wersji możecie obciąć cukinie z obu stron, wydrążyć miąższ, przesmażyć z ryżem, cebulą i mielonym mięsem, doprawić ziołami. Nadziać farszem cukinie, zawinąć w plastry boczku i zapiec.
Placuszki z cukinii
Składniki: dwie średniej wielkości cukinie, 2 jajka, pół szklanki bułki tartej, łyżka suszonej mięty lub 2 łyżki świeżej (można ją zastąpić koperkiem), sól, pieprz.
Wykonanie: cukinię zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Posypać solą i odstawić w sitku na pół godziny. Odcisnąć, przełożyć do miski, wymieszać z bułką tartą, jajami i przyprawami. Z masy uformować małe placuszki. Jeśli masa jest zbyt wilgotna i placuszki się rozpadają albo kleją do rąk, dodać bułki tartej. W głębokiej patelni rozgrzać olej, smażyć placuszki po kilka minut z każdej strony. Temperatura oleju powinna być taka, żeby zachowały złoty kolor, a dzięki kilkuminutowemu smażeniu również w środku nie były surowe. Podawać z jogurtem przyprawionym czosnkiem i ziołami.
Ratatouille (spolszczona nazwa ratatuj) to jednogarnkowa jarska potrawa prowansalska, której podstawą są bakłażany, cukinie, papryka, cebula i pomidory.
Składniki: 3 cukinie zielone, 1 żółta, 1 bakłażan, 2 czerwone papryki, 2 pomidory, 2 cebule, 1 główka czosnku, sól, pieprz. Na sos: 1 szklanka śmietany, pół szklanki rosołu, 3 łyżki tartego parmezanu, zioła prowansalskie, sól, pieprz.
Wykonanie: warzywa pokroić w plastry, pomidory w ósemki. Naczynie do zapiekania wysmarować oliwą. Układać warstwami poszczególne warzywa, doprawiając siekanym czosnkiem, pieprzem i solą. Skropić oliwą, piec pod przykryciem w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez 20 minut. Wymieszać śmietanę, rosół, parmezan, zioła, posolić, zalać sosem warzywa i dopiec potrawę bez przykrycia 15 minut. Kto lubi ser żółty, może na koniec obłożyć ratatuj plastrami sera i zostawić w piekarniku. Pycha.
Tarta na finał
Składniki
Na ciasto: 25 dag mąki, 15 dag zimnego masła, sól.
Na nadzienie: 1 cukinia, 1 cebula, 10 dag tartego sera Bursztyn, 1 szklanka śmietany kremówki, 2 jajka, sól, pieprz, gałka muszkatołowa.
Wykonanie: masło posiekać z mąką i solą, dodając trochę lodowatej wody. Zawinąć w folię i wstawić do lodówki. Po wyjęciu wyłożyć formę do tarty i piec 15 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Na wystudzonym cieście ułożyć cienkie plastry cukinii, zalać jajkami roztrzepanymi z serem, śmietaną i gałką. Wstawić do gorącego piekarnika. Kiedy masa się zetnie i zarumieni, podawać.
– To bardzo klasyczny przepis. Ja pójdę dalej. Zamiast spodu z ciasta, proponuję spód z cukinii, pokrojonej wzdłuż na grube plastry. Po doprawieniu i skropieniu oliwą należy je zapiec w formie – mówi Dorota Otachel. – Po wystudzeniu ułożyć posiekany miąż cukinii, plastry młodego pora, marchewki, malinowe pomidory, doprawić solą i pieprzem i zalać jajkami wymieszanymi z kremówką. Na wierzch nasypać dużo tartego sera Bursztyn i zapiec.