Czekaliśmy na nie bardzo długo. Są maślaki i podgrzybki na sos. Kanie na schabowego. Lada chwila wysypią się opieńki. Na gąski jeszcze zbyt ciepło. Gdzieniegdzie pokaże się rydz. Dla grzybożerców to prawdziwy raj.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Kiedy dorwę pierwsze grzyby na działce, najpierw gotuję zupę ziemniaczaną z grzybami, według przepisu, który zdobyłem nad Bugiem. Grzyby są tak dobre, że nie ma co w zupie z nimi kombinować - powiedział mi pewien gospodarz z okolic Jabłecznej.
Składniki: 50 dag świeżych grzybów, 50 dag ziemniaków, olej, listek laurowy, ziele, pieprz, sól, 2 cebule, zielenina do smaku.
Wykonanie: grzyby oczyścić, pokroić, ugotować z suszonym grzybkiem. Ziemniaki pokroić w kostkę, podsmażyć, zalać przegotowaną wodą, żeby wydobyć smak. Kiedy się ugotują, dodać przyprawy, osolić do smaku. Na oleju usmażyć posiekaną cebulę. Dodać do zupy, wraz z wcześniej ugotowanymi grzybami. Pogotować kilka minut. Na talerzu posypać zieloną pietruszką.
Duszone z ziemniakami
Grzyby z patelni duszone w śmietanie. Z chlebem lub z ziemniakami. W tej roli na pierwszym miejscu stawiam opieńki, zaraz po nich maślaki.
Składniki: 40 dag grzybów, 5 ziemniaków, pół szklanki śmietany, 2 łyżki masła, 1 cebula, sól, pieprz, liść laurowy, koperek.
Wykonanie: czyszczone grzyby umyć i obgotować, przełożyć na cedzak, żeby obciekły. Ugotowane grzyby pokroić, włożyć do rondla, zalać śmietaną, dodać listek laurowy, sól, pieprz. Dusić 10 minut.
Ugotowane ziemniaki pokroić w plastry i obsmażyć na maśle. Oddzielnie zeszklić cebulę. Dodać ziemniaki i cebulę do grzybów, dusić kilka minut. Wyłożyć na talerze, posypać koperkiem.
Spaghetti z maślakami
Składniki: 40 dag makaronu spaghetti, 30 dag grzybów, 10 dag marynowanych czarnych oliwek bez pestek, ostra papryczka chili, 4-5 łyżek kaparów, 5-6 łyżek oliwy, 1-2 ząbki czosnku, 2 łyżki listków oregano, sól, świeżo zmielony pieprz.
Wykonanie: obrany czosnek i ostrą papryczkę drobno posiekać. Grzyby sparzyć, obrać ze skórki, pokroić w kostkę. W dużym rondlu rozgrzać oliwę, podsmażyć czosnek z papryczką.
Dodać grzyby, kapary, oliwki. Doprawić oregano, solą i pieprzem. Sos dusić na wolnym ogniu około 20 minut, aż grzyby będą się rozpływać w ustach. Spaghetti ugotować al dente w dużej ilości osolonego wrzątku, odcedzić, przełożyć do naczynia z sosem, wymieszać i od razu podawać.
Borowiki w śmietanie
Po umyciu w osolonej wodzie borowiki trzeba obgotować przez kilka minut, wyłożyć i odparować. Smażymy je na sklarowanym maśle. Doprawiamy słodką, deserową śmietanką.
Składniki: 50 dag borowików, 2 małe cebule, sól, pieprz, klarowane masło, śmietanka.
Wykonanie: grzyby obgotować w osolonym wrzątku. Po odparowaniu pokroić na kawałki. Na głębokiej patelni rozpuścić klarowane masło. Wrzucić grzyby i krótko przesmażyć. Podlać wodą (można bulionem), dodać drobno posiekaną cebulę, doprawić solą z pieprzem i dusić pod przykryciem. Wlać śmietankę, odparować, by sos się zagęścił.
Podgrzybki w cieście
Składniki: 50 dag świeżych podgrzybków, olej do smażenia. Na ciasto: pół szklanki mąki, 1 jajko, pól szklanki mleka, 1 łyżeczka cukru, sól.
Wykonanie: grzyby oczyścić, obciąć nóżki. Kapelusze ugotować w małej ilości wody. Wyjąć z wywaru, osączyć. Wywar i nóżki można wykorzystać do przygotowania smacznej zupy grzybowej.
Z podanych składników zrobić ciasto. Na głębokiej patelni rozgrzać 2 szklanki oleju. Wrzucić kawałek ziemniaka. Jeśli olej nie będzie silnie się pienił, można rozpocząć smażenie. Ugotowane kapelusze maczać w cieście w smażyć na złoto. Odsączyć na papierze.
Zapiekanka Niedźwiedzia
Wielkim fanem grzybów jest Marek Niedźwiedzki, legendarny prezenter radiowej „Trójki”. Przyrządza je na kilkanaście sposobów. O jego zapiekance krążą legendy.
Składniki: 50 dag świeżych grzybów, 25 dag ugotowanego makaronu typu „łazanki”, 3 jaja, 1 cebula, 1 szklanka mleka, 5 dag masła, sól.
Wykonanie: grzyby obgotować, pokroić, podsmażyć na patelni razem z posiekaną cebulą. W wysmarowanej masłem formie ułożyć połowę makaronu i wyłożyć na nią warstwę grzybów z cebulą. Na wierzch położyć resztę makaronu.
Jaja ubić na pianę, wymieszać z posolonym mlekiem i zalać zapiekankę. Wstawić do nagrzanego piekarnika i zapiekać 15 minut.
Schabowe kanie
Składniki: 4 kapelusze kani, litr mleka, 2 jajka, łyżka mąki, 4 łyżki bułki tartej, sól, pieprz, olej na smażenie.
Wykonanie: kapelusze oczyścić pędzelkiem, wymoczyć w mleku, delikatnie rozgnieść dłonią. Rozbić jajka z solą i pieprzem. Obtaczać kapelusze w jajku, mące, powtórnie w jajku i bułce tartej. Smażyć na oleju, do którego można dodać kawałek masła.
Panierować można inne grzyby. Świetne są rydze, które należy opłukać pod strumieniem bieżącej wody, panierować w bułce i usmażyć na sklarowanym maśle. To niebywały przysmak.
Grzyby marynowane
Składniki: 1 kg grzybów, 2 dag soli, 1 litr wody do obgotowania grzybów i 15 dag cebuli. Na zalewę: 1,5 szklanki wody, 1,5 szklanki octu 10%, 5 dag cukru, 1 dag soli, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy.
Wykonanie: grzyby szybko wypłukać i wrzucić na wrzącą wodę z dodatkiem soli i cebuli, gotować do miękkości, wyjąć z wody odsączyć, odrzucić cebulę. Grzyby włożyć do słoików i ostudzić, zalać ostudzoną zalewą. Pasteryzować 20 minut.
Pierogi z gąskami
Składniki: ciasto na pierogi. Na farsz: 50 dag kaszy gryczanej, 50 dag gąsek, 2 cebule, sól, pieprz, olej do smażenia.
Wykonanie: cebulę pokroić w kostkę, podsmażyć na oleju. Dodać posiekane grzyby. Usmażyć, przełożyć do naczynia z ugotowaną i wystudzoną kaszą. Wymieszać, doprawić solą z pieprzem, odstawić na pół godziny.
Z rozwałkowanego ciasta wykrajać szklanką porcje, nakładać farsz, lepić, robiąc na brzegach falbanki. Gotować o osolonej wodzie do wypłynięcia. Podawać z przesmażoną cebulką.
Na zimę
Świeże grzyby są bardzo nietrwałe. Ale wystarczy je zamrozić. Muszą być świeże i zdrowe. Po przyniesieniu do domu należy je starannie oczyścić, jak do suszenia. Następnie ułożyć na tacce i zamrozić. Nie wszystkie grzyby można zamrozić świeże. Kurki i rydze należy najpierw obgotować, bo po rozmrożeniu będą gorzkie. Ważny jest sposób rozmrażania grzybów. Sprawdzony patent to zalanie grzybów mlekiem i rozmrożenie w pokojowej temperaturze. Nie dość, że wyglądają jak z lasu, to jeszcze smakują jak świeże.