Jedzenie makaronu powoduje wydzielanie hormonu szczęścia. A jeśli jest to makaron z dużą ilością warzyw i świeżych pomidorów, to po jego zjedzeniu robi się błogo. Taki makaronowy błogostan może utrzymywać się kilka dni.
Aż się wierzyć nie chce, że wystarczy doby makaron, oliwa, trochę świeżo zmielonego pieprzu i świeża bazylia, by cieszyć się pysznym jedzonkiem. Oto kilka makaronowych podpowiedzi. Na pierwszy ogień idzie mój ulubiony makaron z cukinią, którą można kupić przez okrągły rok.
Makaron z cukinią
4 małe cukinie, 4 ząbki czosnku, 1 plaster wędzonego boczku, oliwa, świeża bazylia i szałwia, śmietana, parmezan, sól, pieprz, 1 opakowanie makarony penne.
Wykonanie:
Cukinię umyć, pokroić w grubą kostkę ze skórką. Pokrojony w kosteczkę boczek przesmażyć na oliwie, dodać czosnek, cukinię i porwane listki ziół. Smażyć minutę na ostrym ogniu, 5 minut pod przykryciem na słabym ogniu. Posolić, zabielić 2 łyżkami śmietany, dodać trochę startego parmezanu.
Wymieszać z odcedzonym makaronem.
To bardzo proste i pożywne danie jest równie smakowite po odgrzaniu.
Spaghetti ze szpinakiem
Pół opakowania makaronu spaghetti, pół kg świeżego szpinaku, 1 cebula, 3 ząbki czosnku, 10 dag żółtego startego sera, oliwa, gałka muszkatołowa, sól, pieprz.
Wykonanie:
Ugotować spaghetti. Umyty szpinak porwać na dość duże kawałki i wrzucić na patelnię z rozgrzaną oliwą. Na oddzielnej patelni usmażyć drobno pokrojoną cebulę (na szklisto) i posiekany czosnek. Wymieszać ze sobą wszystkie składniki na jednej patelni. Posolić do smaku.
Do niedużego garnka wlać śmietanę i kilka łyżek wody. Doprowadzić do wrzenia. Wrzucić świeżo startą gałkę muszkatołową i starty ser, który musi się rozpuścić. Szpinak wymieszać z sosem, dodać makaron i jeszcze raz wymieszać
Co do spaghetti?
– Najważniejsze, żeby pomidory dusić długo. Na bardzo wolnym ogniu – mówi Piotr Bikont, smakosz, krytyk kulinarny i autor książek kucharskich, który uwielbia makarony.
Co można dodać do podstawowego sosu? Zwolennicy łagodnych smaków dodają śmietanę. Ten pyszny, łagodny sos doskonale pasuje do drobiu, ryb, ale i gotowanych warzyw.
Smakosze dodają do sosu pomidorowego oliwki. Nadaje wyrafinowany smak makaronom, dodany do potraw mięsnych i większości potraw śródziemnomorskich zachwyca aromatem.