Owce uhruskie to wyjątkowa rasa, odporna na choroby. Wypasają się na zielonych i ekologicznych pastwiskach między Wisłą a Bugiem. Wielki zwolennikiem jagnięciny jest Piotr Huszcz, szef kuchni restauracji Piano w Lublinie.
- W cyklu spotkań „Ocalić od zapomnienia” przygotowałem i podałem gościom tatara z jagnięciny uhruskiej - mówi Piotr.
W karcie jagnięcina pojawia się często. Jagnięcinę bardzo ceni Piotr Kwiatosz z restauracji 16 stołów. Jego zupa na jagnięcinie nie ma sobie równych. Pyszne kołduny z jagnięciną w rosole serwuje Artur Góra, szef kuchni w restauracji BelEtage IBB Grand Hotel Lublinianka. Jagnięcinę uhruską ceni również Karol Zając, szef kuchni resturacji Ego w Hotelu Alter.
Jakość mięsa zależy od terenów, gdzie się wypasają. Od łąk, od ziół, które porastają pastwiska. I od czystego środowiska. - Na tle Polski nasz region to ostoja nieskażonej żywności. Nasza jagnięcina jest pierwszej klasy - mówi Jean Bos, szef kuchni restauracji Ego w Hotelu Agit.
Dzięki pracy naukowców z Lublina udało się wyhodować rasę doskonale dostosowaną do warunków atmosferycznych i terenowych regionu. Zdrowe owce to także brak antybiotyków.
Ale jagnięcina uhruska to przede wszystkim wyśmienity smak i jakość. Mięso jest soczyste. Dania na talerzu pachną ziołami. Jagnięcinę można kupić w dużych marketach oraz zamówić bezpośrednio u hodowców. A my podajemy kilka przepisów.
Bryzol z jagnięciny
Składniki: po 15 dag jagnięciny bez kości na porcję, sól, mąka, olej, masło, 20 dag pieczarek, zielona pietruszka.
Wykonanie: mięso rozbić na pół centymetra. Naciąć nożem w kilku miejscach, żeby poprzecinać błony. Uformować okrągłe bryzole, posolić i oprószyć mąką. Obsmażyć na złoty kolor, zmniejszyć ogień, dodać masło i dosmażyć. Pieczarki pokroić w ćwiartki, usmażyć na złoto, dosmażyć na maśle. Kłaść na bryzole, posypać zieloną pietruszką. Podawać z ziemniakami i żurawiną.
Dla początkujących
Składniki: 1 kg udźca jagnięcego, 2 duże jogurty naturalne, 3 łyżeczki soli, 2 łyżki suszonego rozmarynu, 6 ząbków czosnku, 2 łyżki suszonej papryki w płatkach, 1 łyżeczka starego imbiru, 2 łyżeczki słodkiej papryki, 1 łyżeczka mielonego kminku.
Wykonanie