LW Bogdanka opublikowała nową strategię rozwoju do roku 2040. Lubelska kopalnia robi zwrot w kierunku węgla koksowniczego, najbardziej poszukiwanego na rynku.
Bogdanka zamierza wykorzystać szanse, które daje posiadanie koncesji na wydobycie węgla z pola Ostrów oraz K-6, K-7. Dzięki zagospodarowaniu nowych złóż z obecnej infrastruktury spółka zakłada utrzymanie produkcji na średnim poziomie 8,8 mln ton w perspektywie do 2040 roku, przy czym w latach 2021-2025 średnia ta wynosić będzie 9,7 mln ton.
- W latach 2021 – 2025 produkowany będzie wyłącznie węgiel energetyczny, natomiast w latach 2026 – 2040 wydobywany będzie także węgiel koksowy. Spółka zakłada wyższą koncentrację wydobycia i niższe koszty eksploatacji, co umożliwi skuteczne konkurowanie z węglem w szczególności z importu - wyjaśnia z-ca prezesa zarządu ds. rozwoju LW Bogdanka Dariusz Dumkiewicz.
Dokument powstał w oparciu o opracowane prognozy m.in. projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu na lata 2021–2030. Zgodnie z tą wizją kopalnia ma uczestniczyć w budowie „zielonego ładu”, min. za sprawą planowej budowy farmy fotowoltaicznej, która zasili kopalnię w prąd.
- Spółka będzie dążyć do pozostania najbardziej efektywnym kosztowo producentem węgla energetycznego w Polsce – wyjaśnia prezes LW Bogdanka S.A. Artur Wasil.
Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. prowadzi przede wszystkim działalność górniczą w zakresie wydobywania, wzbogacania i sprzedaży węgla kamiennego. W 2019 roku produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 9,4 mln ton. Spółka dostarcza surowiec głownie do odbiorców przemysłowych.