Ponad 100 czarno-białych, unikatowych fotografii zrobionych wojskowym aparatem montowanym w samolotach, służącym do robienia zdjęć rozpoznawczych. Takie właśnie zdjęcia znalazły się w albumie "Druga Eskadra Wywiadowcza (1918– 1921).”
W eskadrze walczył m.in. z bolszewikami w wojnie 1920 roku. – Feliks Przystupa historię swojej młodości zapisał na zdjęciach. Fotografie robił wojskowym aparatem montowanym w samolotach, służącym do robienia zdjęć rozpoznawczych. Dlatego fotografie są doskonałej jakości – mówi Eugeniusz Misiewicz, pomysłodawca wydania albumu, szef Centrum Kultury w Łęcznej. Na rodzinny album ze zdjęciami Feliksa Przystupy pracownicy Centrum Kultury natrafili przypadkowo, podczas zbierania biogramów mieszkańców naszego miasta do książki o łęcznianach. – Od razu wiedzieliśmy, że musimy to opublikować, bo te zdjęcia to nie tylko rodzinna pamiątka Przystupów, ale także ogromna wartość historyczna. To bardzo ciekawa publikacja, przedstawiająca losy lotnika z Łęcznej – dodaje Eugeniusz Misiewicz.
Na realizację tego przedsięwzięcia, pieniądze pozyskano z Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach programu Patriotyzm Jutra. – Wsparli nas także m.in. gmina Łęczna i Łęczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki PLAMA. Realizatorem projektu jest Centrum Kultury w Łęcznej. Współpracowaliśmy z Zespołem Szkół nr 1 w Łęcznej – dodaje Paweł Brodzisz z CK Łęczna.
Prezentację książki zaplanowano na jutro. – Zaczynamy o godzinie 18 w Centrum Kultury w Łęcznej,
ul. Obrońców Pokoju 1 – dodaje Paweł Brodzisz. W programie otwarcie wystawy "Druga Eskadra Wywiadowcza w fotografii w latach 1918–1921”, program artystyczny przygotowany przez młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. J. Zamoyskiego w Łęcznej oraz promocja albumu.