W Łęcznej szykują nowe, świetne miejsce np. na oświadczyny czy sesję ślubną. Chodzi o folwark Podzamcze, który ma być wyremontowany i pozostawiony jako romantyczne ruiny. Zakochani muszą jednak nieco poczekać, bo obiekt będzie gotowy 15 października tego roku.
W styczniu ubiegłego roku Gmina Łęczna podpisała umowę dotyczącą realizacji projektu „Zabezpieczenie i adaptacja obiektów dawnego folwarku w Parku Podzamcze”. Inwestycja zostanie wykonana przez Zakład Budowlano-Sprzętowy Jacka Krzysiaka.
– Jest to już kolejny etap prac związanych z rewitalizacją Parku Podzamcze. W 2017 roku zakończono odtworzenie XVIII-wiecznego ogrodu włoskiego wraz z historycznym układem parku – mówi Leszek Włodarski, zastępca burmistrza Łęcznej.
Obecny projekt zakłada zabezpieczenie ruin dawnego folwarku w zabytkowym Parku Podzamcze. W skład ruin wchodzi stajnia, dziewiętnastowieczna obora, wieża do suszenia chmielu oraz budynek gospodarczy.
– Inwestycja będzie prowadzona na terenie o powierzchni 2,96 ha. Ze względu na brak możliwości odtworzenia zniszczonych budynków, pozostałości folwarku zostaną zagospodarowane w formie malowniczych ruin, porośniętych roślinnością parkową, zabezpieczonych i dostępnych do zwiedzania – dodaje zastępca burmistrza.
Budynek suszarni zostanie zaadaptowany na punkt widokowy. Do ruin będzie można dojść nowymi, oświetlonymi alejkami. W ramach prac zostaną wykonane prace związane z adaptacją dawnej suszarni chmielu na wieżę widokową.
– Dziewiętnastowieczny obiekt zachował się w dobrym stanie technicznym – dodaje zastępca burmistrza. W celu dostosowania obiektu do pełnienia funkcji wieży widokowej zaprojektowano wewnętrzną wachlarzową klatkę schodową, składającą się z ocynkowanych stalowych schodów i podestów z ażurowej kraty pomostowej.
Wokół wieży na wysokości 10 metrów zostanie zamocowana obwodowa galeria widokowa. – Z pewnością wszyscy odwiedzający będą zauroczeni pięknymi widokami rozciągającymi się na Park Podzamcze oraz malownicze ujście Świnki do Wieprza – mówi Leszek Włodarski.
Już od kilku dni na terenie objętym inwestycją trwają prace związane z usunięciem chorego i uschniętego drzewostanu oraz zakrzaczeń.
– Całkowita wartość projektu to prawie 2,5 mln zł, z czego gminie udało się uzyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych w wysokości 1,9 mln zł. Rozpoczęte już prace potrwają do 15 października tego roku – zapowiada zastępca burmistrza Łęcznej.