Trzy nastolatki zauważyły, że coraz więcej osób stara się nie zauważać żyjących wokół nich bezdomnych. Żeby to zmienić, w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” dziewczyny prowadzą projekt „Nie Widzialni Bohaterowie”.
Pomysł na rozpoczęcie akcji rzuciła Natalia Mazur, uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. – Podobny plan miałam w tamtym roku, ale wtedy nic z tego nie wyszło – przyznaje dziewczyna. – W tym roku postanowiłam, że muszę działać bardziej skutecznie. Znalazłam dwie zaufane osoby, które aktywnie działają w wolontariatach. Wspólnie z Patrycją od trzech lat angażujemy się w różne akcje dotyczące m.in. wsparcia seniorów, stworzenia filmu o II wojnie światowej. Z kolei Wiktoria jest zaangażowana w działalność Młodzieżowej Rady Dzielnicy Wieniawa. I tak to się zaczęło.
Dziewczęta postanowiły wspólnie walczyć ze stygmatyzacją osób bezdomnych.
– To trudny temat – przyznaje Natalia. – Właśnie dlatego postanowiłyśmy zorganizować warsztaty w kilku szkołach podstawowych i XXIX LO.. Podczas nich kilku bezdomnych z Ośrodka im. Brata Alberta opowie swoje historie. Ale to nie wszystko. Uczennice rozpoczęły w swoich szkołach zbiórkę żywności, która trafi do potrzebujących. Chcą też zarejestrować eksperyment społeczny.
– Weźmie w nim udział osoba bezdomna oraz biedne dziecko – zapowiada Patrycja Gach, uczennica VI LO. – Eksperyment będzie miał trzy etapy. Będzie to prośba o kupno wody, bułki i hot-doga. Chcemy zaobserwować reakcje przechodniów na takie prośby osoby starszej i młodej.
– Przez takie działania chcemy uświadomić ludziom, że bezdomni to nie tylko, jak mówi bardzo krzywdzący stereotyp, „pijacy”. Postaramy się pokazać, że wcale tak nie jest – mówi Wiktoria Witer, uczennica I LO, która interesuje się też ekonomią, marketingiem, a w wolnych chwilach rysuje i hobbystycznie zajmuje się fotografią.
– Poprzez zbiórki chcemy im pomóc w poprawieniu poziomu życiu, chociaż w pewnym stopniu. Dlatego w przyszłym tygodniu planujemy rozpocząć zbiórkę pieniędzy na Facebooku na rzecz zakupu żywności oraz środków czystości i higieny dla osób bezdomnych z Lublina. Zachęcamy do obserwowania nas na „Nie Widzialni Bohaterowie” – zachęca licealistka.
– Mam nadzieję, że nasze działania wywołają uśmiech na czyjejś twarzy i sprawią, że czyjeś życie stanie się chociaż odrobinę lepsze – przyznaje Natalia, która oprócz pomocy innym uwielbia podróżować, czytać książki, a czasami też imprezować. - Interesuję się psychologią i lotnictwem. W przyszłości chciałabym zostać dietetykiem lub stewardessą – planuje.
Zwolnieni z Teorii to platforma, która pomaga młodym zrealizować w rzeczywistości własny projekt społeczny. Muszą zbierać zespół, wymyślają własne przedsięwzięcie, które robi coś dobrego dla innych i je realizują korzystając ze wskazówek na platformie i wsparcia mentora. Na koniec odbierają certyfikat, który jak informują organizatorzy jest ceniony przez pracodawców na całym świecie.