Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 sierpnia 2020 r.
18:13

Lidl, Biedronka, Stokrotka. Gdzie w Lublinie można oddać butelki zwrotne

0 0 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

- Kto przez miesiąc trzyma paragon? – irytuje się jeden z Czytelników, któremu sklep odmówił przyjęcia pustych butelek po piwie. Bez paragonu ani rusz, a okazuje się, że nawet jak się ma dowód zakupu, to w wielu sklepach opakowania są zwrotne tylko z nazwy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czytelnik z Kraśnika nie jest pierwszą osobą, która poskarżyła się nam na to, że są trudności z oddaniem butelek. Ostatnio to samo spotkało pana Krzysztofa z Lublina.

– Poszedłem z siatką butelek do pobliskiej Stokrotki. Tam dowiedziałem się, że bez paragonu mogę zwrócić jedynie dwie sztuki, a żeby oddać pozostałe musiałbym kupić kolejne piwa – relacjonuje mężczyzna. – Następnym razem byłem przygotowany. Miałem w telefonie zdjęcie paragonu. Kasjerka co prawda butelki przyjęła, ale zasugerowała, że mogłem już wcześniej ten paragon wykorzystać – opowiada.

Sprawdziliśmy jak zwrot butelek wygląda w praktyce w różnych sieciach. Żabka, Leclerc, Stokrotka, Lewiatan, Carrefour, Zajączek, Kaufland – tu butelki można oddać, ale trzeba mieć ze sobą dowód zakupu.

Co market to inne zasady

* W ogóle butelek nie przyjmuje Lidl i według prawa nie musi. Ustawa 2013 roku (o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi) zwalnia sklepy o powierzchni większej niż 2 tys. mkw. z obowiązku przyjmowania opakowań po towarach, których nie ma w asortymencie. A Lidl sprzedaje piwo jedynie w butelkach bezzwrotnych.

– Choć sieć nie wyklucza wprowadzenia innych rozwiązań w przyszłości – tłumaczy Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska,

* W Biedronkach od czerwca 2019 można oddać butelki po dwóch rodzajach piwa (które market ma w sprzedaży).

– W zamian nasi klienci otrzymują rabat na zakupy, podczas których dokonywany jest zwrot butelki lub jednorazowy voucher do wykorzystania przy następnych zakupach – informuje biuro prasowe Jeronimo Martins Polska. – Analizujemy popularność tego rozwiązania i przyglądamy się dobrym praktykom stosowanym na świecie.

* Każdy sklep Kaufland wyposażony jest w automat TOMRA lub kasę butelkową. – Klienci mogą w ten sposób zwracać dowolną liczbę butelek. W zamian za to otrzymują bon do wykorzystania w marketach Kaufland. Nie ma przy tym konieczności okazywania paragonu. Dowód zakupu jest wymagany, jeżeli klient chce wymienić bon na gotówkę – odpowiada na nasze pytania biuro prasowe sieci.

Daj butelce drugie życie

Na butelki zwrotne postawiła Grupa Żywiec, która pod hasłem „Daj butelce drugie życie” umożliwia swoim klientom zwrot butelek po piwie Żywiec bez paragonu. Ale to teoria, bo nie każdy sklep respektuje zasady akcji. W Lublinie punktów oznaczonych hasłem akcji Żywca jest tylko 30, w Puławach 2, w Świdniku 8, w Zamościu 5. Większość to małe sklepiki.

Jeśli nie sklepy, to może skupy? Jest przecież możliwość oddania szklanych opakowań do wyznaczonych miejsc. Na terenie Lublina i w okolicach znajduje się kilka takich zakładów m.in. na ul. Turystycznej czy ul. Aleksandra Świętochowskiego. Skupy przyjmą butelki zwrotne po piwach i napojach na sztuki lub jako stłuczkę szklaną.

 Co na to rząd?

Polskie Ministerstwo Klimatu zapewnia, że pracuje nad rozwiązaniami, które mają ułatwić oddawanie szklanych opakowań.

– Rozważana jest możliwość wprowadzenia przepisów dotyczących systemu kaucyjnego na wybrane rodzaje opakowań – czytamy w odpowiedzi resortu na nasze pytania.

Ministerstwo przyznaje też, że zgodnie z przepisami z 2013 r. przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą prowadzić sprzedaży w opakowaniach zwrotnych.

 

 

 

Lidl i prawo

W ogóle butelek nie przyjmuje Lidl i według prawa nie musi. Ustawa 2013 roku (o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi) sklepy o powierzchni większej niż 2 tys. mkw. zwalnia z obowiązku przyjmowania opakowań po towarach, których nie ma w asortymencie. A Lidl sprzedaje piwo jedynie w butelkach bezzwrotnych.

Choć jak pisze nam w mailu Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska, sieć nie wyklucza wprowadzenia takich rozwiązań w przyszłości.

Biedronka i oferta

Markety z szyldem Biedronka butelki przyjmują, ale tylko dwóch rodzajów, bo tylko tyle napoi w butelkach zwrotnych mają w sprzedaży.

Kaufland liderem

Kaufland. W każdym sklepie tej sieci  znajduje się specjalna kasa butelkowa lub automat. Zarówno w kasie jak i urządzeniu za zwrócone opakowania klient otrzymuje specjalny bon, którym może płacić za zakupy. Co ważne, w Kauflandzie nie trzeba mieć paragonu. Chyba, że klient chce butelki wymienić na gotówkę - wtedy trzeba mieć dowód zakupu.

Akcja akcją, ale...

Na butelki zwrotne postawiła Grupa Żywiec, która pod hasłem „Daj butelce drugie życie" umożliwia swoim klientom zwrot butelek po piwie Żywiec, bez paragonu. Ale to teoria, bo nie każdy sklep respektuje zasady akcji. W Lublinie punktów oznaczonych hasłem akcji Żywca jest tylko 30, w Puławach 2, w Świdniku 8, w Zamościu 5.  Większość to małe sklepiki.

Gdzie ten skup?

Jeśli nie sklepy, to może skupy? Jest przecież możliwość oddania szklanych opakowań do wyznaczonych miejsc. Na terenie Lublina i w okolicach znajduje się kilka takich zakładów m.in. na ul. Turystycznej czy ul. Aleksandra Świętochowskiego. Skupy przyjmą butelki zwrotne po piwach i napojach na sztuki lub jako stłuczkę szklaną.

UE mówi „przyjmować"

Porównaliśmy też „polską butelkową politykę” z przepisami i praktyką w innych krajach. W Niemczech powszechne są automaty przyjmujące butelki plastikowe i szklane. W tym kraju trzeba mieć paragon i są one ważne tylko przez pewien czas.

Podobne rozwiązanie zastosowano m.in. na Litwie, w Czechach i Szwecji. W tym ostatnim kraju kaucję można przekazać na cele charytatywne lub zatrzymać gotówkę dla siebie.

W kilku miastach Polski zostały już ustawione takie automaty, które obsługuje prywatna firma.

Polskie Ministerstwo Klimatu zapewnia, że pracuje nad rozwiązaniami, które mają ułatwić oddawanie szklanych opakowań. - Rozważana jest możliwość wprowadzenia przepisów dotyczących systemu kaucyjnego na wybrane rodzaje opakowań - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi - Byłby to jeden z elementów zmian systemowych w zakresie odpowiedzialności przedsiębiorców wprowadzających do obrotu produkty w opakowaniach za zagospodarowanie odpadów powstałych z tych opakowań – dodaje resort.

W dyrektywie Parlamentu Europejskiego z 2019 r. państwa członkowskie zostały zobowiązane do zbierania 77 proc. butelek z tworzywa sztucznego do 2025 roku, a do 2029 aż 90 proc.

PE wskazuje, że system kaucyjny jest jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu, ale nie jest obowiązkowy. Kraje członkowskie mogą same zdecydować jak takie wyniki uzyskać.

Ministerstwo Klimatu przypomina, że wyżej wymienione przepisy z 2013 roku obowiązują i przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą prowadzić sprzedaży w opakowaniach zwrotnych.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

W czwartek wieczorem na drodze z Końskowoli do Puław zderzyły się dwa samochody. Sprawdza zdarzenia został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

Po wygranej w Gdańsku z Treflem lublinianie liczą na kolejne zwycięstwo, tym razem nad zespołem z Lwowa

Bogdanka LUK Lublin kontra Barkom Każany Lwów. W swojej hali czują się dobrze

Sobotnim przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin będzie Barkom Każany Lwów. Mecz w hali Globus rozpocznie się o godzinie 14.45.

Piotr Błażewicz został we wrześniu wybrany na przewodniczącego Rady Miasta Zamość, więc nie powinno go być w składzie komisji rewizyjnej

Zamojską radę czeka zmiana. Przewodniczący robiąc to działa wbrew ustawie

Zabrania tego i ustawa o samorządzie, i statut miasta Zamość. A jednak przewodniczący miejskiej rady zasiada w komisji rewizyjnej. To ma się zmienić.

Uwaga, ślisko na drogach

Uwaga, ślisko na drogach

W nocy z czwartku na piątek, w południowej części województwa lubelskiego na drogach może być bardzo ślisko. Kierowcy musza uważać na tzw. czarny lód, czyli niewidoczny film zamarzniętej wody na jezdni.

Lodówki  jadłodzielni czekają na świąteczne wiktuały
Aktualizacja

Lodówki jadłodzielni czekają na świąteczne wiktuały

Okres świąteczny to czas, gdy najwięcej jedzenia ląduje w koszu. Warto się podzielić pożywieniem. Ta lodówki w jadłodzielni przy KUL w Lublinie (na zdjęciu zrobionym dziś) czeka na dobrą żywność dla potrzebujących.

Blik zastąpił amerykańskiego wojskowego. Ofiarą padają młodzi

Blik zastąpił amerykańskiego wojskowego. Ofiarą padają młodzi

Scenariusz zawsze jest ten sam: oszuści włamują się na portal społecznościowych i do znajomych właściciela konta wysyłają wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu Blik. Ofiarą takiego oszustwa padł 19-letni mieszkaniec Zamościa, który nie zweryfikował prośby o pożyczkę, wygenerował i przekazał kod Blik. Stracił w ten sposób ponad 571 zł.

Sanatorium w Krasnobrodzie powstałe w XIX w. było pierwszym w Polsce sanatorium przeciwgruźliczym. Po wojnie na nowo rozpoczęto działalność uzdrowiskową, tworząc w starym majątku dworskim najpierw sanatorium przeciwgruźlicze dla dzieci, a następnie sanatorium rehabilitacyjne. Od 1998 r. funkcjonuje tu Samodzielne Publiczne Sanatorium Rehabilitacyjne im. Janusza Korczaka, którego organem tworzącym jest obecnie powiat zamojski.

Krasnobród jak Ciechocinek. Będzie miał tężnie

Sanatorium w Krasnobrodzie zmieni się. A to za sprawą umowy w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. W uzdrowisku mają powstać tężnie solankowe, może nie tak okazałe jak Ciechocinku, ale zawsze…

Dwa dni świąt: 350 nietrzeźwych kierowców

Dwa dni świąt: 350 nietrzeźwych kierowców

W czasie dwóch dni świąt policjanci zatrzymali prawie 350 nietrzeźwych kierowców; doszło do 48 wypadków drogowych, w których zginęło pięć osób – poinformowała w czwartek Policja. Dodała, że łącznie w tym czasie podjęto ponad 23,5 tys. interwencji.

Świąteczny spacer nad Zalewem
galeria

Świąteczny spacer nad Zalewem

Korzystając ze słonecznej pogody wielu lublinian wybrało się na spacer w drugi dzień świąt do Dąbrowy.

Świąteczne spalanie kalorii w Zgrzycie
koncert
27 grudnia 2024, 19:00

Świąteczne spalanie kalorii w Zgrzycie

Fabryka Kultury Zgrzyt już 27 grudnia (piątek) zaprasza na spalanie kalorii i biforek przed Sylwestrem. Będzie to doskonała okazja do szaleństw pod sceną ponieważ do Lublina przyjeżdżają takie zespoły jak: Orphanage Named Earth, Wrath Opiate i Out Of Frame.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Potrafię jeszcze obejrzeć mecz dla przyjemności

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Potrafię jeszcze obejrzeć mecz dla przyjemności

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

W styczniu 2025 r. zakończy się budowa hali tenisowej.

Oświata drenuje budżet Kraśnika

To nie był łatwy kompromis budżetowy, ale radni miejscy w Kraśniku doszli do porozumienia. Dochody miasta zapisane w budżecie wyniosą 185 mln 598 tys. 474 zł, a wydatki ustalono w kwocie 186 mln 355 tys. 429 zł. Budżetowe wydatki to przede wszystkim środki finansowe na miejską oświatę.

Obecnie sieć dróg szybkiego ruchu w woj. lubelskim liczy ok. 230 km, docelowo ma być 580 km

Jadą z bitumem ekspresowo, czyli podsumowanie drogowców

Rozpoczęła się budowa opóźnionej o dwa lata trasy S19 na odcinku Lubartów – Lublin, trwa rozbudowa obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej, a także ciąg dalszy realizacji obwodnicy Chełma w ciągu S12. To najważniejsze inwestycje mijającego roku na drogach krajowych.

Marek Lembrych: To był ciekawy rok dla lubelskiej koszykówki

Marek Lembrych: To był ciekawy rok dla lubelskiej koszykówki

Rozmowa z Markiem Lembrychem, prezesem Lubelskiego Związku Koszykówki

Dużo o nowej inwestycji Andrzej Dudek, prezes TBS mówił podczas zwołanej na początku grudnia konferencji prasowej. Już wtedy zastrzegał, że zrealizuje plany tylko w sytuacji, gdy otrzyma na to pieniądze

Działka jest, ale pieniędzy nie ma. Co z inwestycją TBS na ul. Sikorskiego?

Radni dali zgodę, prezydent Zamościa wydał zarządzenie o wniesieniu aportem do Towarzystwa Budownictwa Społecznego działki przy ul. Sikorskiego. Ale wniosek miejskiej spółki nie znalazł się na liście tych, którym przyznano dofinansowanie w formie preferencyjnego kredytu. I co teraz?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty