Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

10 marca 2020 r.
6:55

Małgorzata Kidawa-Błońska odwiedziła Lubartów

Autor: Zdjęcie autora mk

Kandydatka Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich, Małgorzata Kidawa-Błońska w poniedziałek odwiedziła Lubartów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spotkanie, które odbyło się w sali kinowej Lubartowskiego Ośrodka Kultury miało charakter nie tyle prezentacji programowej, jak to miało miejsce choćby podczas konwencji początkującej całą kampanię, ale wymiany uwag i dialogu z mieszkańcami powiatu lubartowskiego.

Sala była szczelnie wypełniona zwolennikami Kidawy-Błońskiej jeszcze na wiele minut przed rozpoczęciem wydarzenia. Choć trzeba przyznać, że dominowały osoby starsze i w średnim wieku. Młodych było niewielu. Byli za to najważniejsi lokalni politycy PO, w tym m. in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk czy posłowie Joanna Mucha, Marta Wcisło oraz Michał Krawczyk.

Kandydatkę, przedstawioną jako „nasz przyszły prezydent” powitały gromkie brawa. Na początku Kidawa-Błońska dziękowała przybyłym za obecność oraz prosiła o przestrzeganie zasad higieny w związku z epidemią koronawirusa. Podkreślała także, że chce budować nową jakość w polityce i rozmawiać także z tymi, którzy mają inne poglądy.

Myślą przewodnią było odwołanie do konstytucji i konieczność przestrzegania jej zapisów przez prezydenta. Głównymi tematami jakie poruszali zebrani były plany rozwiązań mogących uzdrowić polskie sądownictwo, służbę zdrowia czy edukację.

Już na początku pojawiły się pytania o przywrócenie zlikwidowanych przez obecny rząd gimnazjów. Jak mówiła obecna wicemarszałek sejmu takich planów nie ma, ale zmiany w edukacji są konieczne. – To co już jest zrobione trudno odwrócić, ponieważ nie wytrzymają tego samorządy, nie wytrzymają tego nauczyciele i wreszcie nie wytrzymają tego dzieci. W ramach tego możemy za to dać nauczycielom wolność, tak żeby organizowali lekcje według tego jak oni uważają za słuszne, bo każde dziecko czy klasa są inne. Trzeba zaufać nauczycielom. Trzeba także przygotować nowe podstawy programowe czym musi się zająć nowa prawdziwa komisja edukacji narodowej złożona z naukowców i doświadczonych pedagogów. Polscy nauczyciele to zrobią, tylko trzeba dać im szansę, żeby mogli to realizować – odpowiadała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jerzy Zwoliński, emeryt i były burmistrz Lubartowa poruszył problemy służby zdrowia w odniesieniu do szpitali powiatowych. Podkreślał on, że szpital w Lubartowie od lat bilansował swoją działalność, nawet wypracowując zysk, a ubiegły rok zamknął już kilkumilionową stratą. – To bardzo poważny problem, bo tak naprawdę nigdy nie byliśmy zadowoleni z tego jak funkcjonuje służba zdrowia. Sieć szpitali wprowadzona na siłę, czy skasowanie dziennej i nocnej pomocy medycznej postawiły szpitale w bardzo trudnej sytuacji. Zbyt mało jest także lekarzy i pielęgniarek. Wszyscy specjaliści, lekarze, zarządzający służbą zdrowia, pracownicy sektora czy samorządowcy powinni usiąść razem i zastanowić się jak system opieki zdrowotnej uczynić bardziej stabilnym. Z drugiej strony trzeba także zwiększyć środki przeznaczone na ochronę zdrowia. W tej mierze szkoda także, że niedawno prawie 2 miliardy złotych przekazano na media państwowe zamiast na leczenie Polaków. Obecny system nie działa głównie przez złe zarządzanie i brak pieniędzy – oceniła Kidawa-Błońska.

Poruszone zostały także sprawy związane z ekologią. Jeden z mieszkańców mówił, że kilkadziesiąt lat temu zainwestował kilkanaście tysięcy złotych w ekologiczny piec olejowy, ale w związku z podwyżkami cen paliwa wrócił do tzw. kopciucha i zamierza z niego korzystać dokąd będzie żył. – Obecnie wymianę starych pieców można dofinansować mieszkańcom ze środków unijnych. Nie można się także obrażać i na złość władzy truć siebie i sąsiadów, bo już dzisiaj z powodu smogu umiera około 50 tysięcy Polaków rocznie – odpowiadała mu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Wówczas młody aktywista stanął obok kandydatki z plakatem o treści „Polska bez węgla”. – Myślę, że uda nam się to zrobić, bo jesteśmy do tego zdeterminowani. Nie wiem czy mogę uczciwie obiecać, że zostanie to zrealizowane w ciągu dziesięciu lat. Być może potrzeba ich np. piętnastu, ale trzeba przygotować plan i zacząć go realizować, gdyż każdy rok opóźnienia przedłuża ten proces – deklarowała była marszałek sejmu.

Małgorzata Kidawa-Błońska chwaliła także młode pokolenie za to, że chce się angażować  i poruszać trudne tematy. Obiecała również pytającym mieszkańcom, że w jej kancelarii będzie pełna jawność w dostępie do informacji, gdyż niejasności i niedomówienia nie służą dobrze nikomu.

Jednym z trudniejszych pytań, było to jak chronić trójpodział władzy i demokrację w Polsce. Kandydatka na prezydenta wskazała, że kluczowy jest tutaj komponent społeczny i zbudowanie silnych więzi obywatelskich, które nie pozwolą na demolowanie polskiego państwa w przyszłości. Ze swojej strony obiecała m. in. wetowanie wszystkich szkodliwych ustaw, choćby tych psujących sądownictwo.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium