Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 lutego 2019 r.
15:59

21-latek z Biłgoraja chce wejść na najwyższy szczyt Europy i zjechać na nartach

Pochodzący z Biłgoraja Paweł Dziwura ma 21 lat i ogromny apetyt na przygodę. W czerwcu chce wspiąć się na najwyższy szczyt Kaukazu i Europy - Elbrus - i zjechać z położonego na wysokości 5642 m.n.p.m. wierzchołka na nartach

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co było pierwsze: zainteresowanie górami czy nartami?

- Pierwszym zainteresowaniem zdecydowanie były narty. Wszystko za sprawą rodziców, którzy od dziecka zabierali mnie na wspólne wyjazdy. Ponadto narciarstwo jest sportem, do którego miałem zdecydowanie łatwiejszy dostęp m.in. za sprawą organizowanych przez szkoły obozów narciarskich. Pozwoliło to na zdecydowanie szybszy rozwój w tym kierunku.

• W okolicach Biłgoraja można było rozwijać narciarską pasję?

- Niestety nie, przez długi okres czasu najbliższych stok narciarski znajdował się ponad 100 kilometrów dalej. Tak jak wspominałem wcześniej, rozwój pasji związanych z narciarstwem możliwy był głównie dzięki wyjazdom z rodzicami czy też organizowanym przez szkołę. Pierwszy stok usytuowany bliżej, około 60 kilometrów od miasta powstało dopiero w roku 2006.

• Jakie są najwyższe zdobyte przez pana szczyty?

- Z racji wysokich kosztów oraz innych trudności związanych ze zorganizowaniem większej wyprawy, dotychczas miałem możliwość wspinaczki jedynie w górach na terenie Polski oraz Słowacji. Z tego względu najwyższy zdobyty przeze mnie szczyt to znajdujące się na granicy polsko-słowackiej, mierzący 2503 m.n.p.m Rysy. Należy tutaj jednak zaznaczyć, iż trudności związane ze zdobywaniem szczytów nie są związane z ich wysokością. Niejednokrotnie droga na szczyty niskie jest znacznie trudniejsza od tych najwyższych.

• Skąd pomysł na Elbrus?

- Zrodził się z początkiem zeszłego roku. Początkowo plan zakładał zdobycie nie najwyższego szczytu Kaukazu, a najwyższego szczytu Alp: Mont Blanc. Z czasem jednak pojawił się pomysł aby spróbować zjechać ze szczytu na nartach. Zainspirowany udaną próbą Andrzeja Bargiela, który jako pierwszy zjechał na nartach ze szczytu K2, postanowiłem spróbować swoich sił. Z tego względu początkowy plan zdobycia Mont Blanc uległ zmianie. Wybór Elbrusa nie był przypadkowy. Jest to bowiem masyw górski o stosunkowo łagodnej topologii terenu, co umożliwia w miarę bezpieczny zjazd ze szczytu - o ile próbę zjechania na nartach z ponad 5500 metrów można nazwać bezpieczną. Ponadto Elbrus jest jednym ze szczytów wchodzących w skład tzw. „korony ziemi” czyli najwyższych szczytów na danym kontynencie.

• Czy nie jest to zadanie wyjątkowo ryzykowne?

- Cóż, według mnie nie ma takiej górskiej drogi, którą można nazwać w stu procentach bezpieczną. Każdy górski szczyt czy szlak zawsze niesie za sobą mniejsze lub większe niebezpieczeństwo, a to jak bardzo będzie on niebezpieczny w dużej mierze zależy od człowieka i od tego jak się do niego przygotuje. Nie można jednak lekceważyć także i czynników pogodowych czy wynikających z ukształtowania terenu. Wspinaczka powyżej 5000 metrów, zwłaszcza gdy robi się to pierwszy raz, zawsze niesie za sobą ryzyko. Mimo aklimatyzacji nie wiadomo jak organizm zareaguje na przebywanie na tak dużej wysokości. Ponadto zagrożenia stanowią między innymi szczeliny lodowe czy załamania pogody.

• Jak rodzina i bliscy zareagowali na pana projekt?

- Nie da się ukryć, że dla bliskich mi osób z pewnością jest to sytuacja stresująca i wzbudzająca pewien niepokój. Jednak nie jest to takie proste. Z jednej strony zapewne woleli by abym nie podejmował tak dużego ryzyka, z drugiej zaś jednak doskonale zdają sobie sprawę, że jest to moja ogromna pasją i nie chcą stawać na drodze w spełnianiu moich marzeń i rozwijaniu pasji.

• Jak wyglądają przygotowania do projektu?

- To w głównej mierze trening na siłowni czy też w niższych górach aby przygotować organizm do wzmożonego wyniku na dużej wysokości. Z racji mniejszej ilości tlenu zawartego w powietrzu organizm powyżej 5000 metrów męczy się bowiem znacznie szybciej, a same objawy choroby wysokościowej mogą zacząć pojawiać się już na wysokości 3500 metrów. Stąd tak ważne jest wcześniejsze odpowiednie przygotowanie oraz aklimatyzacja podczas zdobywania szczytu. Przygotowania to jednak nie tylko trening i praca nad formą czy wydolnością organizmu, to również kompletowanie niezbędnego do realizacji wyprawy sprzętu, a także konsultacje medyczne. I poszukiwanie sponsorów.

• Zamierza pan relacjonować na bieżąco swoją wyprawę?

- Tak, oczywiście będę starał się relacjonować przebieg wyprawy na bieżąco za pośrednictwem chociażby mediów społecznościowych, jednak nie jestem w stanie określić dokładnie formy w jakiej będzie się to odbywać. Wszystko jest uzależnione od warunków technicznych na miejscu wyprawy takich jak chociażby zasięg czy jakość połączenia internetowego.

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium