Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

27 marca 2014 r.
11:45
Edytuj ten wpis

Air Show czy paliwo z rzepaku? 238 projektów walczy o tytuł priorytetowych

O miejsce na liście priorytetowych przedsięwzięć w Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 walczy 238 projektów. 101 właśnie odpadło.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Gminy, uczelnie, parafie czy fundacje łącznie zgłosiły 238 projektów na łączną kwotę ponad 21 mld zł. Wiele z nich dotyczy budowy i remontów dróg, modernizacji linii kolejowych, zakupu nowego taboru. Lubelski Urząd Miasta chce m. in. przeprowadzić rewitalizację placu Litewskiego, terenów po Fabryce Samochodów Ciężarowych oraz utworzyć Lubelskie Centrum Nauki w dawnej fabryce słodu Vetterów przy ul. Misjonarskiej. Z kolei władze powiatu świdnickiego liczą na pozyskanie funduszy na organizację międzynarodowych pokazów lotniczych Air Show. Swoje propozycje zgłosiły też szkoły wyższe. UMCS chce zrealizować projekt "biorolnictwo jako podstawa wysokiej jakości żywności i surowców dla przemysłu spożywczego”, Politechnika Lubelska planuje badania nad innowacyjnym sposobem wykorzystania oleju rzepakowego jako paliwa, a Uniwersytet Przyrodniczy nad uzyskaniem pszenicy o obniżonej alergenności i podwyższonych walorach prozdrowotnych. Z kolei PWSZ w Chełmie liczy na realizację projektu "ekologiczna żywność funkcjonalna w każdej szkole” i dofinansowanie rozbudowy szkolnego lotniska. Jest też pomysł Konsorcjum Uczelni Wyższych na utworzenie Lubelskiej Wyżyny Gospodarki, która miałaby wspierać współpracę nauki z biznesem. Urzędnicy marszałka przeprowadzili już analizę. - Z 238 wykluczonych zostało 101 projektów - mówi Beata Górka, rzeczniczka marszałka. - Były one zbyt partykularne, wpisywały się w katalog tzw. projektów niepożądanych lub nie spełniały wymaganych warunków - dodaje. Wśród odrzuconych propozycji były m. in. te, których powstanie powinni finansować prywatni inwestorzy (np. budowa biogazowni), czy te dotyczące budowy kanalizacji w gminach (pieniądze na ten cel można zdobyć z innych funduszy). Umieszczenie projektów na liście priorytetowych daje wnioskodawcom gwarancję, że na realizację ich projektów znajdą się pieniądze w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020. Ale samo uznanie zgłoszonych pomysłów za priorytetowe nie oznacza jednak, że otrzymają one dofinansowanie. - Ich autorzy będą musieli złożyć wnioski w odpowiednich programach i dopiero w ten sposób starać się o dotacje - tłumaczy Beata Górka. Tymczasem zdaniem radnego sejmiku województwa Marka Wojciechowskiego (PiS), przy ustalaniu priorytetów niezbędna jest dyskusja z udziałem m. in. przedstawicieli środowisk akademickich i biznesowych. - Część propozycji jest zasadna, ale brakuje takich, które przyspieszyłyby rozwój regionu. Oprócz budowy dróg należy postawić na rozwój przedsiębiorczości i innowacyjność. Trzeba myśleć efektywnie, bo to ostatnie takie rozdanie unijnych pieniędzy. Nie można zmarnować tej szansy - mówi Wojciechowski. - Propozycje oceniał zespół ekspertów powołany przez marszałka. Procedura nie przewiduje otwartej dyskusji, ale jest ona możliwa na późniejszym etapie - odpowiada Beata Górka.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

46-letni mężczyzna został zatrzymany, a decyzją sądu również aresztowany tymczasowo

Święta spędzi za kratkami. Bo krzywdził żonę i córki

Nie będzie świąt w rodzinnej atmosferze. 46-letni mężczyzna spędzi je w więzieniu. Został właśnie tymczasowo aresztowany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi najbliższymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium