Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 września 2008 r.
18:57
Edytuj ten wpis

Bezpieczeństwo na drodze traktują niezwykle luźno

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 1 A A

Krasienin. Na kilkanaście rowerów, jakimi przyjechali wczoraj uczniowie do szkoły tylko jeden był prawidłowo wyposażony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Reszta nie miała prawa wyjechać na drogi publiczne! - Dlaczego rodzice
na to pozwalają? - pyta policja.

W ramach naszej akcji "Bezpieczne drogi” wybraliśmy się wczoraj do Krasienina pod Lublinem, który słynie z dużej liczby wypadków. Zespół Szkół mieści się tuż koło feralnego skrzyżowania, na którym często dochodzi do tragedii. Po serii naszych interwencji drogowcy na nowo oznaczyli krasienińską "krzyżówkę”, a władze gminy zapowiedziały budowę ronda. Wydawało się, że gdzie jak gdzie, ale w Krasieninie dzieci powinny być wyczulone na kwestie bezpieczeństwa, zwłaszcza że szkoła konsekwentnie realizuje program BRD (bezpieczeństwo ruchu drogowego).

Jednak reakcje dzieci z klas szóstych podczas prelekcji komisarza Arkadiusza Kality z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie boleśnie wyprowadziły nas z błędu. - Spoko, mnie się nic nie stanie, nic mi nie grozi - usłyszeliśmy od ucznia, który najwyraźniej bagatelizował przestrogi policjanta. Zresztą, nie on jeden.

- Niestety, w przypadku dzieci ze szkoły w Kraśnienie widać, jak wiele trzeba jeszcze zrobić. I to nie tylko w ramach zajęć lekcyjnych. Potrzebna jest przede wszystkim praca w domu. A tej najwyraźniej tam brakuje - mówi Arkadiusz Kalita.
Sprawa jest pilna, bo blisko 400 uczniów podstawówki i gimnazjum w drodze do szkoły przemierza drogi o dużym natężeniu ruchu. - Jesienią jest niebezpiecznie, bo lekcje kończą się o 16.30, kiedy zapada zmrok. A niektóre dzieci wracają do domu samodzielnie - mówi Beata Preidl, nauczycielka języka polskiego.

- Realizujemy program wychowania komunikacyjnego. Klasy od 0 do III co roku mają pogadanki z policjantem na temat bezpieczeństwa - dodaje Barbara Kasperek, szkolny pedagog. - Niestety, na tym się kończy, bo w domach niewiele mówi się o zasadach poruszania po drogach publicznych.
Ponieważ w minionym roku tylko dwóch uczniów podstawówki zdało egzamin na kartę rowerową, sprawdziliśmy, jakimi rowerami dzieci przyjeżdżają do szkoły. - Tylko jeden miał prawo wyjechać na drogę. Reszta była bez właściwego oświetlenia. Jazda czymś takim po zmroku, to jak proszenie się o śmierć - mówi ze smutkiem komisarz Kalita.

Wszystkie dzieci, które uczestniczyły w zajęciach z policjantem, otrzymały zestaw naklejek odblaskowych na rower ufundowanych przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie. Wojtek z III klasy gimnazjum, właściciel jedynego roweru z prawidłowym oświetleniem, dostał kask ochronny. Szkole przekazaliśmy trzy tablice informacyjne, jak powinien wyglądać prawidłowo wyposażony rower.

EKSPERT RADZI

Arkadiusz Kalita

Rower, którym poruszamy się po drogach, musi być zaopatrzony z przodu w białe światło pozycyjne i biały odblask. Z tyłu w czerwone światło pozycyjne (może być migające) i czerwone światło odblaskowe w kształcie innym niż trójkąt.

Obowiązkowym elementem wyposażenia jest również dzwonek lub inny dźwiękowy sygnał ostrzegawczy i przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec. Koła i pedały muszą być wyposażone w żółte światła odblaskowe, inne niż trójkąt.
Do 10 roku życia można jeździć na rowerze tylko pod opieką dorosłych. Dzieci, które ukończyły 10 lat, powinny uzyskać kartę rowerową. Za jej brak policjant może nałożyć mandat, który zapłacą rodzice. •

Pozostałe informacje

Terapia na zdrowy sen. Tak leczą w Poniatowej

Terapia na zdrowy sen. Tak leczą w Poniatowej

Jest wygodne łóżko, miłe otoczenie i widok na las na ścianie. Nic, tylko spać. W takich warunkach zaburzenia snu, a konkretnie tzw. bezdech senny bada się, a później leczy się w szpitalu chorób płuc w Poniatowej.

UMCS ma nowych doktorów. Habilitowanych też
galeria

UMCS ma nowych doktorów. Habilitowanych też

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej ma nowych doktorów i doktorów habilitowanych. W czwartek w auli Wydziału Prawa i Administracji UMCS odebrali tytuły naukowe z rąk rektora Radosława Dobrowolskiego.

Do wypadku doszło na ul. Rejowieckiej

Ale pech! Wypadek podczas egzaminu na prawo jazdy

36-latek zdawał egzamin praktyczny prawo jazdy na motocykl. Nie ukończył go, bo miał wypadek.

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie
galeria

Będzie na czym zawiesić oko. Nowe eksponaty w muzeum. To prezent

Zostały już formalnie przekazane, ale jeszcze czeka je dokładna analiza. Muzeum Regionalne w Krasnymstawie wzbogaciło się o nowe eksponaty.

Atrakcja goni atrakcję. Sprawdź weekendowe imprezy w regionie

Atrakcja goni atrakcję. Sprawdź weekendowe imprezy w regionie

Potańcówka, koncert punkowy, a może joga? Sprawdź co dzieje się w Lublinie w najbliższy weekend i zaplanuj gdzie się wybrać!

Schronisko nie dostało imienia, ale jest już nowa kierownik
Zamość

Schronisko nie dostało imienia, ale jest już nowa kierownik

Olga Tyrpa to nowa kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Wakat na tym stanowisku był od czasu śmierci wieloletniego szefa placówki - Piotra Łachno.

Po meczu z Piastem w Gliwicach Motor po raz drugi opuścił 2. LIGĘ
MAGAZYN

Zanim Lublin obejrzał ekstraklasę

Czekając na czwarty debiut lubelskiego Motoru na najwyższym krajowym ligowym poziomie.

Żółw na gigancie i spostrzegawczy rowerzysta

Żółw na gigancie i spostrzegawczy rowerzysta

Nietypowe zwierzę podczas przejażdżki po gminie Kazimierz Dolny znalazł jeden z mieszkańców powiatu puławskiego. - Z daleka myślałem, że to kamień - przyznaje rowerzysta. Okazało się, że to gad, który zwiał z podwórka jednej z mieszkanek Zbędowic.

7 i 8 września w Lublinie rozegrana zostanie trzecia edycja Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza

Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza we wrześniu w Lublinie, przyjadą mistrzowie świata

7 i 8 września odbędzie się w Lublinie trzecia edycja Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza. Oprócz gospodarza Bogdanki LUK do hali Globus zawitają: aktualny klubowy mistrz świata, mistrz Polski i zdobywca Pucharu CEV.

Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk

Prezydent Żuk z wotum zaufania. PiS na "nie"

18 radnych "za" z klubu prezydenckiego i 12 przeciw z PiS. Prezydent Krzysztof Żuk otrzymał wotum zaufania. To wynik głosowania po przedstawieniu raportu o stanie miasta.

Parlamentarzyści, chrońcie media

Parlamentarzyści, chrońcie media

Powielamy apel największych wydawców medialnych do posłów, również z naszego regionu w sprawie krzywdzącej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która ma wprowadzić dyrektywę Unii Europejskiej. W wielu krajach rozwiązania w tym zakresie są bezpieczniejsze dla wydawców. Polskie przystosowanie do tych wymogów może być szalenie groźne

Krzysztof Kubica po dwóch nieudanych sezonach we Włoszech ma wrócić do Polski i podpisać umowę z Motorem Lublin

Motor Lublin pozyska pomocnika, który dwa lata temu kosztował ponad milion euro?

Kolejny dzień i kolejne plotki odnośnie transferów do beniaminka PKO BP Ekstraklasy z Lublina. Krzysztof Kubica na dniach ma zostać nowym piłkarzem Motoru. 24-letni pomocnik ostatnio nie pograł za wiele we włoskim Benevento. Według portalu meczyki.pl sprawa powrotu piłkarza do Polski jest przesądzona.

Od czwartku do niedzieli w Łodzi rozegrany zostanie turniej finałowy Ligi Narodów siatkarzy

Polscy siatkarze grają z Brazylią w ćwierćfinale Ligi Narodów

Ćwierćfinałowym spotkaniem z Brazylią reprezentacja Polski siatkarzy rocznie udział w turnieju finałowym Ligi Narodów. Pierwszy gwizdek w czwartek o godzinie 20. W kadrze Polski jest rozgrywający Bogdanki LUK Lubin Marcin Komenda.

Huczwa Tyszowce wywalczyła awans do Hummel IV ligi po barażach, ale może nie zagrać na tym poziomie. Decyzja zapadnie w piątek

Sytuacja w Hummel IV lidze się komplikuje. Stal Poniatowa w okręgówce, Huczwa zdecyduje w piątek

Wydawało się, że wkrótce poznamy ostateczny skład Hummel IV ligi w sezonie 24/25, ale pewniacy do gry na tym poziomie jeszcze muszą uzbroić się w cierpliwość. Wiadomo, że na klasę okręgową zdecydowała się Stal Poniatowa.

Do wypadku doszło dzisiaj

Tragedia w Bożym Darze. 24-latek porażony prądem nie żyje

Nie żyje młody, 24-letni mężczyzna, który dzisiaj został porażony prądem. Wypadek wydarzył się w miejscowości Boży Dar w gminie Sitno niedaleko Zamościa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium