Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 lipca 2010 r.
15:11
Edytuj ten wpis

Cerkiew, czyli magiczna strona Lubelszczyzny

0 0 A A

W procesji przeprowadził ikonę Matki Bożej Korczmińskiej przez granicę Polski z Ukrainą. Potem zaczął robić festiwale rockowe. Teraz chce z pomocą artystów z Polski i Ukrainy ozdobić wnętrze cerkwi w Korczminie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Cerkiewny pejzaż to najbardziej magiczna strona Lubelszczyzny. Koniecznie pokażcie ją turystom w przewodniku "100 cudów Lubelszczyzny” – mówi ks. Stefan Batruch, proboszcz parafii grecko katolickiej w Lublinie.

Zaginiona Atlantyda

Po raz pierwszy o korczmińskiej cerkwi usłyszał w 1999 roku. Wtedy wystawiono ją na licytację. W 2003 roku jej środku rosła trwa. Nad prezbiterium i babińcem nie było już dachów. – Postanowiłem ją uratować. 28 sierpnia 2004 roku udało się ją poświęcić. Z ikoną Matki Bożej Korczmińskiej w procesji poszliśmy przez granicę Polski z Ukrainą. Straż graniczna podniosła zasieki – wspomina ks. Stefan Batruch.

Na co dzień granica Polski i Ukrainy to zaorane pasy ziemi i kolczaste druty. Jej otwarcie na kilka godzin jest dla mieszkańców obu stron niezwykłym wydarzeniem. – Kiedyś cerkwie dzieliły Polaków, dziś znów je łączą – dodaje ks. Batruch. – Wiele lat stały zapomniane; zapadały się w ziemię. Ale przetrwały. Remontowane zaczynają świecić cudownym blaskiem.

W cerkwi najważniejszy jest ikonostas, który jest przejściem między światem widzialnym i niewidzialnym. – Bije od niego blask, który w jakiś sposób udziela się ludziom. Jak ja się cieszę, że z roku na rok przybywa odnowionych cerkwi. Stoją od jednej miejscowości do drugiej. Intrygują turystów. Prawie cała Lubelszczyzna jest w dotychczasowych przewodnikach opisana. A cerkwie to jeszcze zaginiona Atlantyda – mówi ks. Batruch.

13 kopuł

Aż wierzyć się nie chce, że cerkiew w Hrubieszowie ma 13 kopuł. Drugiej takiej nie ma w Europie. W środku zachowały się unikalne freski, w tym wzruszająca ikona Zaśnięcia Matki Bożej. – Najpierw widzimy ciało Matki Bożej. Wygląda, jakby spała. Ale w tyle widać postać trzymającą dziecko. To dusza Matki Bożej, która wędruje do nieba – tłumaczy ks. Jan Kot, proboszcz hrubieszowskiej cerkwi.
Na budowę cerkwi w Hrubieszowie zgodził się król Zygmunt III. Pierwszą cerkiew zbudował hrubieszowski mieszczanin Kozula. Stanęła w rynku w XVI wieku. Wzniesiono ja z cegły i była pierwszym murowanym budynkiem w mieście. W 1736 r. pożar zniszczył cerkiew całkowicie. Budowę nowej cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Panny Marii zainicjowały władze carskie. Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się 11 maja 1873 roku. Nad Hrubieszowem zabłysło 13 kopuł.

Niewidzialna cerkiew

Kryłów nad Bugiem słynie z cudownego źródła, które wypływa spod kaplicy św. Mikołaja i kamiennej rzeźby wilka siedzącego u stóp świętego. – Według legendy, kobiety, które nie mogły zajść w ciążę kąpały się w źródełku, a potem siadały na wilku – opowiada Ryszard Wieczorek, miejscowy regionalista. Razem z Adamem Kołconem z miejscowości Prehoryłe pokazują ruiny zamku. Choć z zewnątrz nie wygląda okazale, to w podziemiach kryją się ogromne sale zbudowane z cegły palcówki.
Po cerkwi w Kryłowie nie ma ani śladu. Na cmentarzu widac jedynie jej zarysy. – Taką niewidzialną cerkiew też trzeba pokazać w przewodniku "100 cudów Lubelszczyzny” – dodaje Wieczorek.

Wędrująca cerkiew

Malownicza cerkiew w Muzeum Wsi Lubelskiej aż trzy raz zmieniała miejsce pobytu. Zbudowano ją w 1759 roku w miejscowości Uhrynów jako cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Kiedy w 1900 roku wzniesiono nową cerkiew, stara powędrowała do Tarnoszyna koło Tomaszowa Lubelskiego. Przenoszono ją od 1903 do 1904 roku, poświęcono w 1906 roku.

Do 1947 roku cerkiew służyła grekokatolikom, po deportacji ludności ukraińskiej przerobiono ją na kościół katolicki. Po 1960 roku zabytkowa cerkiew została opuszczona. Dopadli ją złodziej i wandale. Cerkiew dwukrotnie podpalano, lecz za każdym razem ratowali ją mieszkańcy. Ale do katastrofy budowlanej było coraz bliżej. W 1994 roku tarnoszyńską cerkiew kupiła Parafia Greckokatolicka w Lublinie, żeby po przeniesieniu urządzić w niej świątynię i muzeum. W 1997 roku poświęcono plac w skansenie pod budowę, w 1998 roku zakończono rekonstrukcję cerkwi, do 2001 roku konserwatorzy odrestaurowali polichromię, ikonostas i elementy wyposażenia.

Cerkiewisko

Dlaczego cerkwie tak intrygują turystów? – Jest w nich tyle cudowności i tajemnicy… – mówi ks. Stefan Batruch. Tak jest w Cielesnicy, położonej na kresach Lubelszczyzny. Znajduje się tam miejsce, zwane cerkiewiskiem. Według legendy stała tu kiedyś cerkiew. Zapadła się pod ziemię podczas uroczystości weselnej. A wraz z nią młoda para i weselni goście. Dziś w tym miejscu słychać żałosne gruchanie białej gołębicy.

100 cudów Lubelszczyzny

Razem z czytelnikami Dziennika Wschodniego i słuchaczami Radia Lublin, w konsultacji z historykami, regionalistami i naukowcami chcemy opracować listę 100 najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w regionie. Patronat nad wydawnictwem przyjął dr Krzysztof Grabczuk, Marszałek Województwa Lubelskiego. Współpracujemy z Departamentem Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Radiem Lublin. Czekamy na wasze propozycje do przewodnika: e-mail: waldemar.sulisz@dziennikwschodni.pl lub jerzy.szubiela@dziennikwschodni.pl., albo zwykłą pocztą: Dziennik Wschodni, 20-081 Lublin, ul. Staszica 20. Z dopiskiem "100 cudów Lubelszczyzny”.

Pozostałe informacje

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE
KONKURS

Razem dla Europy, Razem dla Nauki - wielkie świętowanie 20-lecia Polski w UE

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza na konferencję dotyczącą jubileuszu 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Wieczorem zaplanowany jest koncert Michała Szczygła. Dla naszych Czytelników mamy konkurs, w którym do wygrania są wejściówki.

Jechał wężykiem po zakupy

Jechał wężykiem po zakupy

44- latek jechał po zakupy kompletnie pijany. W organizmie miał 2 promile alkoholu. W jego zatrzymaniu pomógł sygnał od świadka.

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!