Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 kwietnia 2010 r.
13:37
Edytuj ten wpis

Cuda na królewskim szlaku

0 0 A A

Orszaki królewskie wielokrotnie przemierzały gościniec Kraków – Lublin – Wilno. Choć od tamtego czasu minęło parę wieków, jagielloński szlak z królewskimi śladami pozostał.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od przeprawy w Zawichoście, przez zdrój w Urzędowie, zamek w Lublinie po zagadkowy kamienny krzyż w Piszczacu. Wystarczy weekend, żeby takim szlakiem przemierzyć Lubelszczyznę i zobaczyć prawdziwe cuda. – Te znane i te całkiem zapomniane – mówi Janusz Kopaczek z Organizacji Turystycznej "Szlak Jagielloński”.

Przeprawa

Podróż zaczynamy w Zawichoście, miasteczku położonym na skraju Lubelszczyzny. – Dojechać tam przez Annopol i przeprawić się przez Wisłę promem – podpowiada Kopaczek. Zawichost jest nieodkrytą perełką. Kiedyś znajdował się tam zamek na wyspie.

Zanim wsiądziemy na prom, warto zobaczyć kościoły. – Mało osób wie, że pod obecnym kościołem parafialnym znajduje się kościół romański. Można tam wejść za zgodą księdza – tłumaczy Janusz Kopaczek. Miasteczko jest małe, klimatyczne, kościół stoi na kościele, w sezonie letnim wsiadamy na prom.

– Tak jak król. Należy przeprawić się na drugą stronę Wisły i spojrzeć z naszej, lubelskiej strony na Zawichost, w którym bywał niejeden król, nocował na zamku i zamkową przeprawą udawał się w kierunki Lublina.

Lądujemy w Kosinie

To malutka miejscowość przytulona do Wisły. Jeszcze jeden rzut oka na wspaniałą panoramę Zawichostu i ruszamy w kierunku Urzędowa. – Po drodze mijamy Dzierzkowice. Warto zwrócić uwagę na herb znajdujący się na budynku gminy. Z jeźdźcem, który jest pamiątką po tym, że tam następowała zmiana koni. Czyli podwody – tłumaczy Janusz Kopaczek.

W Dzierzkowicach kiedyś stał zamek, gdzie zatrzymywał się król. Z zamku niewiele się zachowało. Trochę zabytków ruchomych jest w Kraśniku. W Urzędowie koniecznie trzeba zobaczyć zachowane wały obronne. Są wyższe od człowieka, można nimi obejść centrum Urzędowa. Odwiedzić źródełko św. Otylii, przy którym obmywał oczy król.

Z Bełżyc do Lublina

W Bełżycach królewski orszak zatrzymywał się na zamku. Dziś jest to obiekt prywatny, po wojnie była tam mleczarnia. – Najciekawszą rzeczą w Bełżycach jest zdrój króla Władysława Jagiełly. W tradycji król pił z tego źródła wodę, a my możemy stanąć w tym samym miejscu i zaczerpnąć wody – opowiada Kopaczek.

Z Bełżyc jedziemy w kierunku Lublina. Trasa wiodła przez Babin, Strzeszkowice, Okrężnicę, do Zembrzyc. – Mamy potwierdzone, że tu zmieniano konie. Przystanek był przy obecnym kościele św. Marcina, a król jechał obecną ulicą Krężnicką – dodaje Kopaczek. Można się domyślać, że była tam jakaś karczma. W dzwonnicy przy kościele zachował się dzwon pamiętający Jagiellonów. Następnie wzdłuż zalewu, ulicą Janowską, potem Nadbystrzycką król wjeżdżał na przedmieścia Lublina. Dojeżdżał do ulicy Koziej (nie było pałacu Parysów), przejeżdżał przez most przed Bramą Krakowską i ulicą Krakowską (obecna Bramowa) udawał się na rynek. – Po to, żeby przez Bramę Grodzką, częściowo zwodzony moc, bramę zamkową wjeżdżał na dziedziniec zamku, żeby pobyć tak kilka dni.

Na Wilno

Żeby ruszyć na wileński szlak, król musiał wrócić się do Bramy Krakowskiej, minąć kościół św. Ducha i wyjechać w dół, mijając po prawej stronie mury miasta. Dojeżdżał do Kowalskiej, wjeżdżał w ulicę Żydowską, potem przez podzamcze na wzgórze Czwartek. – Mijał cerkiew i obok domu biskupa wjeżdżał na dzisiejszy plac Singera, gdzie skręcał w obecną ulicę Kalinowszczyzna. Musiał się przeprawić przez Bystrzycę. Być może zatrzymywał się przy istniejącej do dziś karczmie Budzyń w dawnej wsi Tatary?

Królewski orszak kierował się w kierunku Kijan. Być może zajeżdżał do Zawieprzyc. Dalej przez Olechowice na Ostrów Lubelski.

– Zachował się tam naturalny gościniec, po którym dziś możemy przejść piechotą. Śladami królów. To niesamowite przeżycie.

Z Parczewa na Neple

Z Ostrowa jedziemy śladami króla na Parczew. Było to ostatnie miejsce zmiany koni przed granicą pomiędzy Polską a Litwą. Dwór królewski w Parczewie mógł znajdować się w miejscu, gdzie obecnie stoi bazylika. – Lub w miejscowości pod Parczewem, która nazywa się Królewski dwór – zaznacza nasz przewodnik.

Za Parczewem trasa robi się bajkowa. Zmierzamy w kierunku dawnego miasteczka Łomazy, by dojechać do tatarskiej wsi Studzianki. Stąd do Piszczaca. To dawne miasto królewskie Pieszczotka, założone przez Zygmunta Starego w 1530 roku, w którym mieszkali głównie Rusini i Polacy. Koniecznie trzeba zobaczyć zagadkowy, kamienny krzyż przy miejscowej świątyni.
Mijamy Neple z zagadkowym pomnikiem kamiennej baby i widokową wieżą i docieramy do granicy. Dalej droga prowadzi na Kamieniec i Wilno.

– Polecam wyprawę królewskim szlakiem – dodaje Kopaczek. – Po drodze spotkacie serdecznych ludzi, przydrożny zajazd z posiłkiem, puszczę, kościoły, cerkwie, wieże a nawet tatarski mizar.

Pozostałe informacje

Gorzej trafić się nie dało

Gorzej trafić się nie dało

Zespoły z województwa lubelskiego w 1/8 finału Orlen Puchar Polski spotkają się najtrudniejszymi z możliwych przeciwników

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Dzisiaj na studniówce bawią się uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania przy ul. Poniatowskiego w Lublinie. Bal zorganizowali w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Herve Matthys od piątku jest nowym piłkarzem Motoru Lublin

Motor Lublin pozyskał obrońcę z Belgii

O tym transferze plotkowało się od dłuższego czasu. W piątek dostaliśmy potwierdzenie. Motor pozyskał czwartego piłkarza podczas zimowego okienka transferowego. Tym razem do drużyny Mateusza Stolarskiego dołączył obrońca z Belgii Herve Matthys.

Arkadiusz Moryto w akcji

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska i Czechy na remis

W drugim meczu na mistrzostwach świata reprezentacja Polski mężczyzn zremisowała z Czechami 19:19. W niedzielę Biało-Czerwoni zagrają ze Szwajcarią, stawką będzie awans do kolejnej rundy (godzina 15.30).

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Na drodze krajowej 76 pomiędzy Łukowem i Stoczkiem Łukowskim doszło do wypadku z udziałem pieszego. Droga jest zablokowana w obydwu kierunkach. Policja kieruje na objazdy przez wioski Szyszki i Aleksandrówkę.

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Podczas najbliższej sesji radni miasta Puławy zdecydują o wystąpieniu ze Związku Miast Nadwiślańskich, do którego stolica powiatu puławskiego należy od 27 lat. Mimo wielu lat członkostwa korzyści z tego wynikających "nie odnotowano".

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)
imprezy
17 stycznia 2025, 20:30

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy.

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Agroprosperis, jeden z ukraińskich agroholdingów, będzie kupował nawozy Grupy Azoty. Umowa z największym producentem i eksporterem płodów rolnych na Ukrainie została już podpisana. To firma, której gospodarstwa liczą 300 tys. hektarów. Agro-gigant posiada nawet własny bank.

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz siódmy przygotowuje się do projektu „Ferie z WOT”. Jest on skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce chcą spędzić aktywnie. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 14 lutego br.

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża otrzyma ponad 4,6 mln zł z funduszy unijnych na organizację świetlic opiekuńczo-wychowawczych w miastach województwa lubelskiego. Umowa na to zadanie zostala już podpisana.

Piotr Błażewicz pozostanie na stanowisku dyrektora pogotowia w Zamościu

Błażewicz zostaje w pogotowiu. Wygrał konkurs na dyrektora

Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta Zamość i szef miejskich struktur PiS wygrał konkurs na dyrektora Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Nie ma natomiast jeszcze decyzji władz województwa co do stanowiska dyrektora szpitala w Radecznicy.

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Przemysław Czarnek poleci do USA. Kogo jeszcze zobaczymy na zaprzysiężeniu Trumpa?

Były minister edukacji w rządzie Zjednoczonej Prawicy, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek, potwierdził, że wybiera się do USA. Polityk weźmie udział w poniedziałkowym zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na urząd 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Motor zremisował w sparingu z MTK Budapeszt

Piłkarze Motoru mają za sobą pierwszy sparing podczas obozu w Turcji, a drugi przy okazji zimowych przygotowań. Podopieczni trenera Mateusza Stolarskiego w piątek zremisowali z węgierskim MTK Budapeszt 1:1. Na boisku w ogóle nie pojawili się: Samuel Mraz i Kaan Caliskaner.

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Dewastacja Ściany Pamięci w Biłgoraju. Sprawca usłyszał zarzuty

Policjanci zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o zniszczenie Ściany Pamięci przy dawnym cmentarzu żydowskim w Biłgoraju. Sprawcy grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Kiedy wojskowe śmigłowce na lubelskim lotnisku?

Budowa Stałej Bazy Lotnictwa Wojskowego w Lublinie, pomimo wcześniejszych trudności, pozostaje w planach Ministerstwa Obrony Narodowej (MON). Jak poinformował prezes Portu Lotniczego Lublin trwają już przygotowania do podpisania umów cywilnoprawnych i operacyjnych między lotniskiem a wojskiem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium