Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 kwietnia 2010 r.
13:37
Edytuj ten wpis

Cuda na królewskim szlaku

0 0 A A

Orszaki królewskie wielokrotnie przemierzały gościniec Kraków – Lublin – Wilno. Choć od tamtego czasu minęło parę wieków, jagielloński szlak z królewskimi śladami pozostał.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od przeprawy w Zawichoście, przez zdrój w Urzędowie, zamek w Lublinie po zagadkowy kamienny krzyż w Piszczacu. Wystarczy weekend, żeby takim szlakiem przemierzyć Lubelszczyznę i zobaczyć prawdziwe cuda. – Te znane i te całkiem zapomniane – mówi Janusz Kopaczek z Organizacji Turystycznej "Szlak Jagielloński”.

Przeprawa

Podróż zaczynamy w Zawichoście, miasteczku położonym na skraju Lubelszczyzny. – Dojechać tam przez Annopol i przeprawić się przez Wisłę promem – podpowiada Kopaczek. Zawichost jest nieodkrytą perełką. Kiedyś znajdował się tam zamek na wyspie.

Zanim wsiądziemy na prom, warto zobaczyć kościoły. – Mało osób wie, że pod obecnym kościołem parafialnym znajduje się kościół romański. Można tam wejść za zgodą księdza – tłumaczy Janusz Kopaczek. Miasteczko jest małe, klimatyczne, kościół stoi na kościele, w sezonie letnim wsiadamy na prom.

– Tak jak król. Należy przeprawić się na drugą stronę Wisły i spojrzeć z naszej, lubelskiej strony na Zawichost, w którym bywał niejeden król, nocował na zamku i zamkową przeprawą udawał się w kierunki Lublina.

Lądujemy w Kosinie

To malutka miejscowość przytulona do Wisły. Jeszcze jeden rzut oka na wspaniałą panoramę Zawichostu i ruszamy w kierunku Urzędowa. – Po drodze mijamy Dzierzkowice. Warto zwrócić uwagę na herb znajdujący się na budynku gminy. Z jeźdźcem, który jest pamiątką po tym, że tam następowała zmiana koni. Czyli podwody – tłumaczy Janusz Kopaczek.

W Dzierzkowicach kiedyś stał zamek, gdzie zatrzymywał się król. Z zamku niewiele się zachowało. Trochę zabytków ruchomych jest w Kraśniku. W Urzędowie koniecznie trzeba zobaczyć zachowane wały obronne. Są wyższe od człowieka, można nimi obejść centrum Urzędowa. Odwiedzić źródełko św. Otylii, przy którym obmywał oczy król.

Z Bełżyc do Lublina

W Bełżycach królewski orszak zatrzymywał się na zamku. Dziś jest to obiekt prywatny, po wojnie była tam mleczarnia. – Najciekawszą rzeczą w Bełżycach jest zdrój króla Władysława Jagiełly. W tradycji król pił z tego źródła wodę, a my możemy stanąć w tym samym miejscu i zaczerpnąć wody – opowiada Kopaczek.

Z Bełżyc jedziemy w kierunku Lublina. Trasa wiodła przez Babin, Strzeszkowice, Okrężnicę, do Zembrzyc. – Mamy potwierdzone, że tu zmieniano konie. Przystanek był przy obecnym kościele św. Marcina, a król jechał obecną ulicą Krężnicką – dodaje Kopaczek. Można się domyślać, że była tam jakaś karczma. W dzwonnicy przy kościele zachował się dzwon pamiętający Jagiellonów. Następnie wzdłuż zalewu, ulicą Janowską, potem Nadbystrzycką król wjeżdżał na przedmieścia Lublina. Dojeżdżał do ulicy Koziej (nie było pałacu Parysów), przejeżdżał przez most przed Bramą Krakowską i ulicą Krakowską (obecna Bramowa) udawał się na rynek. – Po to, żeby przez Bramę Grodzką, częściowo zwodzony moc, bramę zamkową wjeżdżał na dziedziniec zamku, żeby pobyć tak kilka dni.

Na Wilno

Żeby ruszyć na wileński szlak, król musiał wrócić się do Bramy Krakowskiej, minąć kościół św. Ducha i wyjechać w dół, mijając po prawej stronie mury miasta. Dojeżdżał do Kowalskiej, wjeżdżał w ulicę Żydowską, potem przez podzamcze na wzgórze Czwartek. – Mijał cerkiew i obok domu biskupa wjeżdżał na dzisiejszy plac Singera, gdzie skręcał w obecną ulicę Kalinowszczyzna. Musiał się przeprawić przez Bystrzycę. Być może zatrzymywał się przy istniejącej do dziś karczmie Budzyń w dawnej wsi Tatary?

Królewski orszak kierował się w kierunku Kijan. Być może zajeżdżał do Zawieprzyc. Dalej przez Olechowice na Ostrów Lubelski.

– Zachował się tam naturalny gościniec, po którym dziś możemy przejść piechotą. Śladami królów. To niesamowite przeżycie.

Z Parczewa na Neple

Z Ostrowa jedziemy śladami króla na Parczew. Było to ostatnie miejsce zmiany koni przed granicą pomiędzy Polską a Litwą. Dwór królewski w Parczewie mógł znajdować się w miejscu, gdzie obecnie stoi bazylika. – Lub w miejscowości pod Parczewem, która nazywa się Królewski dwór – zaznacza nasz przewodnik.

Za Parczewem trasa robi się bajkowa. Zmierzamy w kierunku dawnego miasteczka Łomazy, by dojechać do tatarskiej wsi Studzianki. Stąd do Piszczaca. To dawne miasto królewskie Pieszczotka, założone przez Zygmunta Starego w 1530 roku, w którym mieszkali głównie Rusini i Polacy. Koniecznie trzeba zobaczyć zagadkowy, kamienny krzyż przy miejscowej świątyni.
Mijamy Neple z zagadkowym pomnikiem kamiennej baby i widokową wieżą i docieramy do granicy. Dalej droga prowadzi na Kamieniec i Wilno.

– Polecam wyprawę królewskim szlakiem – dodaje Kopaczek. – Po drodze spotkacie serdecznych ludzi, przydrożny zajazd z posiłkiem, puszczę, kościoły, cerkwie, wieże a nawet tatarski mizar.

Pozostałe informacje

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium