Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 kwietnia 2010 r.
13:37
Edytuj ten wpis

Cuda na królewskim szlaku

0 0 A A

Orszaki królewskie wielokrotnie przemierzały gościniec Kraków – Lublin – Wilno. Choć od tamtego czasu minęło parę wieków, jagielloński szlak z królewskimi śladami pozostał.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od przeprawy w Zawichoście, przez zdrój w Urzędowie, zamek w Lublinie po zagadkowy kamienny krzyż w Piszczacu. Wystarczy weekend, żeby takim szlakiem przemierzyć Lubelszczyznę i zobaczyć prawdziwe cuda. – Te znane i te całkiem zapomniane – mówi Janusz Kopaczek z Organizacji Turystycznej "Szlak Jagielloński”.

Przeprawa

Podróż zaczynamy w Zawichoście, miasteczku położonym na skraju Lubelszczyzny. – Dojechać tam przez Annopol i przeprawić się przez Wisłę promem – podpowiada Kopaczek. Zawichost jest nieodkrytą perełką. Kiedyś znajdował się tam zamek na wyspie.

Zanim wsiądziemy na prom, warto zobaczyć kościoły. – Mało osób wie, że pod obecnym kościołem parafialnym znajduje się kościół romański. Można tam wejść za zgodą księdza – tłumaczy Janusz Kopaczek. Miasteczko jest małe, klimatyczne, kościół stoi na kościele, w sezonie letnim wsiadamy na prom.

– Tak jak król. Należy przeprawić się na drugą stronę Wisły i spojrzeć z naszej, lubelskiej strony na Zawichost, w którym bywał niejeden król, nocował na zamku i zamkową przeprawą udawał się w kierunki Lublina.

Lądujemy w Kosinie

To malutka miejscowość przytulona do Wisły. Jeszcze jeden rzut oka na wspaniałą panoramę Zawichostu i ruszamy w kierunku Urzędowa. – Po drodze mijamy Dzierzkowice. Warto zwrócić uwagę na herb znajdujący się na budynku gminy. Z jeźdźcem, który jest pamiątką po tym, że tam następowała zmiana koni. Czyli podwody – tłumaczy Janusz Kopaczek.

W Dzierzkowicach kiedyś stał zamek, gdzie zatrzymywał się król. Z zamku niewiele się zachowało. Trochę zabytków ruchomych jest w Kraśniku. W Urzędowie koniecznie trzeba zobaczyć zachowane wały obronne. Są wyższe od człowieka, można nimi obejść centrum Urzędowa. Odwiedzić źródełko św. Otylii, przy którym obmywał oczy król.

Z Bełżyc do Lublina

W Bełżycach królewski orszak zatrzymywał się na zamku. Dziś jest to obiekt prywatny, po wojnie była tam mleczarnia. – Najciekawszą rzeczą w Bełżycach jest zdrój króla Władysława Jagiełly. W tradycji król pił z tego źródła wodę, a my możemy stanąć w tym samym miejscu i zaczerpnąć wody – opowiada Kopaczek.

Z Bełżyc jedziemy w kierunku Lublina. Trasa wiodła przez Babin, Strzeszkowice, Okrężnicę, do Zembrzyc. – Mamy potwierdzone, że tu zmieniano konie. Przystanek był przy obecnym kościele św. Marcina, a król jechał obecną ulicą Krężnicką – dodaje Kopaczek. Można się domyślać, że była tam jakaś karczma. W dzwonnicy przy kościele zachował się dzwon pamiętający Jagiellonów. Następnie wzdłuż zalewu, ulicą Janowską, potem Nadbystrzycką król wjeżdżał na przedmieścia Lublina. Dojeżdżał do ulicy Koziej (nie było pałacu Parysów), przejeżdżał przez most przed Bramą Krakowską i ulicą Krakowską (obecna Bramowa) udawał się na rynek. – Po to, żeby przez Bramę Grodzką, częściowo zwodzony moc, bramę zamkową wjeżdżał na dziedziniec zamku, żeby pobyć tak kilka dni.

Na Wilno

Żeby ruszyć na wileński szlak, król musiał wrócić się do Bramy Krakowskiej, minąć kościół św. Ducha i wyjechać w dół, mijając po prawej stronie mury miasta. Dojeżdżał do Kowalskiej, wjeżdżał w ulicę Żydowską, potem przez podzamcze na wzgórze Czwartek. – Mijał cerkiew i obok domu biskupa wjeżdżał na dzisiejszy plac Singera, gdzie skręcał w obecną ulicę Kalinowszczyzna. Musiał się przeprawić przez Bystrzycę. Być może zatrzymywał się przy istniejącej do dziś karczmie Budzyń w dawnej wsi Tatary?

Królewski orszak kierował się w kierunku Kijan. Być może zajeżdżał do Zawieprzyc. Dalej przez Olechowice na Ostrów Lubelski.

– Zachował się tam naturalny gościniec, po którym dziś możemy przejść piechotą. Śladami królów. To niesamowite przeżycie.

Z Parczewa na Neple

Z Ostrowa jedziemy śladami króla na Parczew. Było to ostatnie miejsce zmiany koni przed granicą pomiędzy Polską a Litwą. Dwór królewski w Parczewie mógł znajdować się w miejscu, gdzie obecnie stoi bazylika. – Lub w miejscowości pod Parczewem, która nazywa się Królewski dwór – zaznacza nasz przewodnik.

Za Parczewem trasa robi się bajkowa. Zmierzamy w kierunku dawnego miasteczka Łomazy, by dojechać do tatarskiej wsi Studzianki. Stąd do Piszczaca. To dawne miasto królewskie Pieszczotka, założone przez Zygmunta Starego w 1530 roku, w którym mieszkali głównie Rusini i Polacy. Koniecznie trzeba zobaczyć zagadkowy, kamienny krzyż przy miejscowej świątyni.
Mijamy Neple z zagadkowym pomnikiem kamiennej baby i widokową wieżą i docieramy do granicy. Dalej droga prowadzi na Kamieniec i Wilno.

– Polecam wyprawę królewskim szlakiem – dodaje Kopaczek. – Po drodze spotkacie serdecznych ludzi, przydrożny zajazd z posiłkiem, puszczę, kościoły, cerkwie, wieże a nawet tatarski mizar.

Pozostałe informacje

To muzeum powstało 20 lat temu. Upamiętnia tragiczne zdarzenia
galeria

To muzeum powstało 20 lat temu. Upamiętnia tragiczne zdarzenia

Mija 20 lat odkąd na terenie dawnego obozu koncentracyjnego powstało Muzeum Miejsce Pamięci w Bełżcu. Upamiętnia dramat setek tysięcy Żydów z Polski i innych krajów Europy pomordowanych tutaj w latach 1942-1943.

Lubelskie Dni Seniora. Na te wydarzenia warto się wybrać
Harmonogram

Lubelskie Dni Seniora. Na te wydarzenia warto się wybrać

Bezpłatne badania, dogoterapia, aquafitness i warsztaty w bibliotece. To i jeszcze więcej czeka na lubelskich seniorów w pierwszych dniach czerwca.

Wystartował program lojalnościowy dla mieszkańców. Z tą kartą sporo zaoszczędzą

Wystartował program lojalnościowy dla mieszkańców. Z tą kartą sporo zaoszczędzą

Mieszkańcy Chełma mogą już składać wnioski o Kartę Chełmianina. Dzięki niej uzyskają szereg ulg i zniżek u partnerów programu. Zaoszczędzą między innymi aż 20 proc. w Super Optyku na okularach i w Chełmskim Parku Wodnym za korzystanie ze strefy basenowej.

Do tragicznego wypadku doszło po godzinie 18 w sobotę w Radzyniu Podlaskim.
Śmiertelny WYPADEK

Czołowe zderzenie BMW i Skody. Nie żyje jedna osoba

Do tragicznego wypadku doszło w sobotę na drodze krajowej nr 19. Zginęła jedna osoba, a cztery osoby trafiły do szpitala.

Akcja krwiodawstwa w Zamościu cieszyła się dużym zainteresowaniem i żeby podzielić się tym cennym darem trzeba było odstać swoje w kolejce.
galeria

Krew się lała aż miło. Była też niezła impreza

Żeby oddać krew, trzeba było swoje odstać w kolejce. Ale chętnych nie brakowało. Do udziału w akcji zgłosiło się ponad 70 osób. A w imprezie zorganizowanej przy okazji wzięło udział o wiele więcej.

Trudny weekend na lubelskich drogach. Policja apeluje o rozwagę

Trudny weekend na lubelskich drogach. Policja apeluje o rozwagę

Kończy się długi weekend. Niestety nie był on dla wszystkich spokojny. Policjanci mieli pełne ręce roboty.

Manga, cosplay i japoński bilard, czyli Festiwal Spotkań Kultur Akira
ZDJĘCIA
galeria

Manga, cosplay i japoński bilard, czyli Festiwal Spotkań Kultur Akira

Manga, Anime, Aichiru, cosplay, warsztaty, gry i zabawy azjatyckie, to niektóre z atrakcji jakie czekały na miłośników szeroko rozumianej kultury azjatyckiej, podczas Festiwalu Spotkań Kultur Akira. Ideą spotkania, była przede wszystkim pasja i miłość do kultury azjatyckiej. Dzięki bogatej ofercie programowej impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, a jej fani przybyli z całej Polski.

Poczuj weekend
foto
galeria

Poczuj weekend

Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii z kolejnej gorącej nocy w lubelskim Helium Club. To było prawdziwe odegranie muzycznych wspomnień. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i poza nim.

Z myślą o najmłodszych - policjanci na Dzień Dziecka
ZDJĘCIA
galeria

Z myślą o najmłodszych - policjanci na Dzień Dziecka

W Dzień Dziecka żadne dziecko nie powinno być smutne. Lubelscy policjanci zadbali o to, by ten uśmiech pojawił się także na twarzach małych pacjentów lubelskiego szpitala.

Marcin Zając pracę w Lubliniance rozpoczął minionego lata

Marcin Zając (Lublinianka): III liga? Na razie stworzyliśmy fundament do bycia solidnym czwartoligowcem

Rozmowa z Marcinem Zającem, trenerem Lublinianki

Na niedzielę IMGW wydał alerty pogodowe pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.
OSTRZEŻENIE POGODOWE

Burzowo i niebezpiecznie? Pogoda na niedzielę pod znakiem alertów IMGW

W ostatnich dniach pogoda jest bardzo dynamiczna i sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. IMGW wydaje kolejny komunikat dla województwa lubelskiego.

Noc Kultury w tym roku odbyła się między 1 a 2 czerwca. Hasłem tegorocznej edycji były Neurony Miasta.
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Najbardziej kulturalna noc za nami. Tym razem Lublinem zawładnęły neurony miasta

Tej nocy w Lublinie nie było ciemno. Było pełno występów, koncertów i kolorowych instalacji. Za nami jedyna taka kulturalna noc w roku - Noc Kultury.

Konferencja prasowa Marty Wcisło i Małgorzaty Gromadzkiej została zorganizowana, jak same to przyznały, „na szlaku kampanii wyborczej”.

Posłanki PO: Rozliczymy PiS ze wszystkich afer

Zorganizowana grupa polityczna mająca znamiona przestępczej – tak o działaniach polityków Suwerennej Polski w ministerstwie sprawiedliwości za czasów rządu Zjednoczonej Prawicy mówiły posłanki Platformy Obywatelskiej podczas sobotniej konferencji prasowej.

Arka u siebie pokonała rywali z Lublina 2:0, a na w kwietniu na Arenie padł remis 2:2.

Ekstraklasa znowu dla Lublina? Motor dzisiaj gra o awans z Arką Gdynia

Motor w ekstraklasie ostatni raz zagrał w sezonie 1991/1992. Po ponad 30 latach dzisiaj żółto-biało-niebiescy staną przed szansą powrotu do elity. W finale baraży o awans drużyna Mateusza Stolarskiego zmierzy się na wyjeździe z Arką Gdynia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18, a transmisję zapowiada stacja Polsat Sport 1.

Podlasie drugi raz w tym sezonie ograło Chełmiankę 3:1

Podlasie drugi raz lepsze od Chełmianki. Porażka na pożegnanie Orląt Spomlek

W pierwszej rundzie derby pomiędzy Chełmianką, a Podlasiem zakończyły się wygraną drugiej z ekip 3:1. W sobotę, na stadionie w Białej Podlaskiej padł taki sam wynik.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium