Rodzice dzieci urodzonych w 2013 roku mają prawo do 12 miesięcy płatnego wolnego. Dziś wchodzą w życie nowe przepisy o urlopie macierzyńskim i rodzicielskim.
Rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. będą mieli prawo nawet do 12 miesięcy płatnego wolnego. Nowa ustawa wprowadziła 26-tygodniowy urlop rodzicielski i przedłużyła do 26 tygodni urlop macierzyński.
Z dłuższych urlopów skorzystają osoby, które opłacają ubezpieczenie chorobowe. Są to pracownicy etatowi, ale także zatrudnieni na umowach-zlecenie, czy prowadzący działalność gospodarczą. – Dodatkowo, ustawa pozwala wykorzystać większą część urlopu przed porodem. Od dzisiaj na urlop macierzyński można przejść już 6 tygodni przed rozwiązaniem – mówi Małgorzata Korba, rzecznik lubelskiego oddziału ZUS.
Oba urlopy są płatne. Zasiłek macierzyński to 100 proc. wynagrodzenia z ostatniego roku przed porodem. Podczas urlopu rodzicielskiego będzie to 60 proc. pensji.
Ale jest też inne rozwiązanie. – Jeśli matka w ciągu 14 dni po porodzie złoży wniosek o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim całego dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, to zasiłek za wszystkie urlopy będzie wynosił 80 proc. wynagrodzenia – wyjaśnia Korba.
Nowe przepisy dotyczące wydłużenia urlopów macierzyńskich miały początkowo objąć wyłącznie rodziców dzieci urodzonych po 17 marca 2013 roku. W odpowiedzi na tę propozycję powstał ruch "Matek I Kwartału”, który kategorycznie się temu sprzeciwił. Premier uległ presji rodziców i nowymi przepisami objął rodziców wszystkich dzieci urodzonych od początku 2013 roku. Dzięki temu prawo do dłuższych urlopów zyska ok. 80 tys. rodzin.