W województwie lubelskim najwięcej jest Wójcików, więcej niż Kowalskich i Nowaków. Tak wynika z najnowszych obliczeń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Wójcikowie nie martwią się, że ich nazwisko jest mało oryginalne. Wielu z nich jest dumnych z przynależności do tej wielkiej rodziny. Potwierdza to Andrzej Wójcik, rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. – Zanim przekroczyłem dwudziestkę myślałem nawet, że moje nazwisko jest wyjątkowe – mówi. – Potem się przekonałem, że ludzi, którzy nazywają się tak jak ja, jest wielu. Teraz znam wielu Wójcików, ale tylko nieliczni są ze mną spokrewnieni.
Wójcik zarzeka się, że nawet gdyby miał taką możliwość, to nie zdecydowałby się na zmianę nazwiska. – Jestem z nim mocno związany.
Zaraz za Wójcikami w rankingu najpopularniejszych nazwisk plasują się na Lubelszczyźnie Mazurkowie. Jest ich 9644. Równie dużo mamy Mazurów – 8019. Niewiele tylko ustępują im Kowalczykowie, którzy tworzą niespełna ośmiotysięczną „rodzinę”.
Co ciekawe, w czołówce najczęściej występujących na Lubelszczyźnie nazwisk brakuje tych, które zwykliśmy uważać za typowo polskie, czyli kończących się na -ski i -cki. Czy rzeczywiście nazwisko z taką końcówką jest wyróżnikiem Polaka?
Według prof. Jerzego Bartmińskiego z Zakładu Tekstologii i Gramatyki Współczesnej Języka Polskiego UMCS, nazwiska zakończone na -ski i -cki rzeczywiście można traktować jako polskie, choć występują także w innych krajach. W przeszłości określały związek człowieka z miejscem. Z czasem zaczęła się pojawiać potrzeba wprowadzenia nazwisk rzadszych, tak aby można było ludzi wyróżniać.
Profesor Bartmiński zachęca do zainteresowania się historią swojego nazwiska. Nigdy nie wiadomo, ilu ciekawych rzeczy dowiemy się z niej o naszych przodkach.
Skąd się wzięły?
• Wójcik – pochodzi od słowa wójt czyli urzędnik gminy, dawniej występujące jako określenie syna wójta. Także od zdrobnienia imienia Wojciech.
• Nowak – od słowa nowy czyli przybysz, ewentualnie nowicjusz.
• Kowalski – od słowa kowal.
Na podst. „1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce” Jarosława Macieja Zawadzkiego
Najpopularniejsze nazwiska
1. Nowak – 203 506 osób
2. Kowalski – 139 719 osób
3. Wiśniewski – 109 855 osób
4. Wójcik – 99 509 osób
5. Kowalczyk – 97 796 osób
6. Kamiński – 94 499 osób
7. Lewandowski – 92 499 osób
8. Zieliński – 91 043 osoby
9. Szymański – 89 091 osób
10. Woźniak – 88 039 osób