Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 maja 2023 r.
8:24

Koniec z nakrętkami "Wiele dzieci straci rehabilitacje. Nie będzie pieniędzy na leczenie"

Autor: Zdjęcie autora ask
Nakrętki w ponad stu miejscach zbierano też na rzecz chorej na SMA (rdzeniowy zanik mięśni) Niny Słupskiej z Lublina.
Nakrętki w ponad stu miejscach zbierano też na rzecz chorej na SMA (rdzeniowy zanik mięśni) Niny Słupskiej z Lublina. (fot. archiwum)

– Jeżeli te przepisy wejdą w życie, to wiele osób straci pieniądze, które przeznacza dziś na rehabilitację lub leczenie swoich dzieci. A takich ludzi są tysiące – tak zmiany dotyczące plastikowych nakrętek komentuje Tomasz Słupski, tata chorującej na SMA Niny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zbieranie nakrętek, by pomagać innym, może się skończyć już w połowie przyszłego roku. Wszystko za sprawą dyrektywy SUP (w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko), zgodnie z którą wszystkie nakrętki plastikowe powinny być fabrycznie przytwierdzone do butelek lub kartonów. Tak zresztą jest już teraz w niektórych krajach Unii Europejskiej. Mimo, że jest na to jeszcze rok to rozwiązanie to wprowadzają także niektóre polskie firmy.

Pomysł wynika z troski o środowisko. Najprościej mówiąc, pusta butelka powinna być zgnieciona i zakręcona, żeby się nie rozprostowała i żeby zajmowała jak najmniej miejsca w transporcie. Zwolennicy tego rozwiązania tłumaczą też, że nie ma sensu zbierać nakrętek oddzielnie, bo linie do odzysku PET tego nie wymagają. A zbieranie samych nakrętek niesie ze sobą konieczność ich oddzielnego przewożenie, co równe jest zwiększeniu śladu węglowego.

Ale tłumaczenie to krytykują osoby, które zbierają nakrętki z celach charytatywnych. A takich są tysiące. Na rzecz swoich podopiecznych, zbiórkę nakrętek od lat prowadzi Lubelskie Hospicjum im. Małego Księcia. W Międzyrzeczu Podlaskim zbierane są nakrętki na kosztowną rehabilitację Zuzi, która zmaga się z rzadką chorobę genetyczną. W Polsce odnotowano tylko 5 przypadków tej choroby, a na świecie 30. W sklepach nakrętki zbierane są m.in. na rzecz Jasia, który walczy z mukowiscydozą i Oli z dziecięcym porażeniem mózgowym, której rodzice zbierają na rehabilitacje.

– Bez nakrętek nic by się nie udało, bo wszyscy mamy coraz mniej pieniędzy i coraz mniej osób jest w stanie przekazywać datki. Nakrętki można zbierać bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dla nas to bardzo wiele, bo pozwala na sfinansowanie turnusów rehabilitacyjnych – mówi mama dziewczynki.

Nakrętki w ponad stu miejscach zbierano też na rzecz chorej na SMA (rdzeniowy zanik mięśni) Niny Słupskiej z Lublina. Rodzice dziewczynki musieli w krótkim czasie zebrać 9,5 mln zł na terapię genową dla córki.

– Oczywiście były też koncerty, aukcje, były wpłaty, ale zbieranie nakrętek też miało głęboki sens – podkreśla Tomasz Słupski, tata Niny. – Udało nam się zebrać ok. 60 ton nakrętek. To było 6 samochodów, a z każdego kursu otrzymywaliśmy 13-15 tys. zł. Te pieniądze pozwalały na rehabilitację i zasilały zbiórkę główną. Zresztą nakrętki zbiera bardzo wielu rodziców chorych dzieci. Pozbawienie ich takiej możliwości, to pozbawienie ich dzieci konkretnych pieniędzy.

Tomasz Słupski podkreśla też, że zbieranie nakrętek na cele charytatywne ma aspekt edukacyjny oraz wychowawczy, bo nakrętki zbierają dzieci w przedszkolach i szkołach. Potwierdzają to nauczyciele.

– Zbiórki nakrętek są w naszej szkole niezwykle ważne – mówi Alicja Dudak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 w Lublinie. – Zbieramy na hospicjum, na rehabilitację na wózki dla osób niepełnosprawnych. W akcje chętnie włączają się uczniowie i ich rodzice. To niezwykle ważne, bo w ten prosty sposób uczymy empatii i otwarcia na drugiego człowieka. Nie wyobrażam sobie, że może tego zabraknąć.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium