Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

30 czerwca 2015 r.
13:35

Konkurs "Lubelskie z plecakiem" rozstrzygnięty. Gdzie najlepiej na wycieczkę?

Autor: Zdjęcie autora dw

Prosiliśmy Was o opisanie swojej ulubionej trasy pieszej wycieczki po województwie lubelskim. Nasz konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nagrodę główną, plecak turystyczny, otrzymuje Agnieszka Kiszka z Lublina za opis wycieczki w rejony Szlaku Nadbużańskiego Kryłów - Horodło. Serdecznie gratulujemy wygranej.

Zwycięski opis trasy:

"Chciałabym przedstawić Państwu swoją ulubioną trasę pieszej wycieczki po województwie lubelskim. Mam nadzieję, że po przeczytaniu mojej propozycji zatarga Państwem nieodparta chęć spakowania plecaka i natychmiastowego udania się w rejony powiatu hrubieszowskiego. Jeśli tak się stanie, to nie walczcie z tym uczuciem! Przyjeżdżajcie! Gorąco zapraszam w rejony Szlaku Nadbużańskiego Kryłów – Horodło. Wyznacza on wschodnią granicę Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Trasa ta jest mi szczególnie bliska, ponieważ znajduje się na terenie gminy, z której pochodzę. Gminy Mircze. Zapraszam do Kryłowa. Prezentuje się tutaj dumny średniowieczny zamek Tęczyńskich z 1497r. Z rozrzewnieniem wspominam szkolną wycieczkę rowerową z Panem od W-F. Było to wiele lat temu kiedy moi rówieśnicy i ja, wówczas uczniowie IV klasy Szkoły Podstawowej im. Gen. Karola Świerczewskiego w Mirczu odwiedzaliśmy ruiny zamku. Nie wiem czy był wtedy wśród nas ktoś kto nie marzył skrycie, by wydobyć spod gruzu jakieś pozostałości brylantów i klejnotów… Jako zwieńczenie wycieczki rozpalaliśmy ognisko i piekliśmy na nim kiełbaski. To miłe wspomnienie towarzyszy mi do dzisiaj. Koniecznie zabierzcie tam swoje pociechy, rozbudźcie w nich zapał do poznawania i odkrywania tego co tajemnicze i nieznane! Niech na łonie tego ciekawego, acz spokojnego miejsca rozwijają swoją wyobraźnię.

Nadmienię, że w 2007 roku ruiny zamku zdobyły wyróżnienie w konkursie PTTK 7 atrakcji zamojszczyzny. Podczas spaceru po wyspie odkryjemy wiele historycznych perełek. Liczę na to , że nie opisując ich dokładnie wzbudzę Państwa ciekawość i zachęcę do odwiedzenia moich stron rodzinnych. Pozwolę sobie wyliczyć kilka skarbów wartych obejrzenia: zabytkowy kościół z 1859r., cudowny obraz przywieziony przez Radziejowskiego z Rzymu w XVII wieku, zabytkowe organy, pozostałości założenia klasztornego oo Reformatów 1754r., park i brama podworska XIX w, część oficyny pałacu. Warty odwiedzenia jest także stary cmentarz rzymskokatolicki, cmentarz żydowski, zabytkowa szkoła podstawowa, Izba pamięci, most na rzece Bug, park po rozebranej w 1938 roku cerkwi.

Myślę, że nie lada atrakcją zarówno dla dorosłych, młodzieży, a już z pewnością dla dzieci jest spotkanie z figurą Św. Mikołaja i wilka z cudownym źródłem w Kryłowie-Kolonii. Woda z bijącego w tym miejscu źródła od wieków uchodziła za cudowną. Według legendy miała ona moc uleczania wszelkich chorób, a w szczególności bezpłodności. Cudownej mocy upatrywano także w figurze wilka. Bezpłodne kobiety miały zbierać się w tym miejscu przed wschodem słońca, siadały na wilku szepcząc prośby o dar poczęcia dziecka po czym wskakiwały do źródlanej wody. W ostatnią niedzielę maja obchodzony jest tutaj odpust ku czci świętego.

Przed figurą odprawiana jest uroczysta msza św. Przybyli tutaj pielgrzymi proszą o wstawiennictwo św. Mikołaja, a także w nadziei na uzdrowienie czerpią wodę ze źródła, piją ją i obmywają chore części ciała. Źródełko to wymarzone miejsce odpoczynku i nabrania sił na dalszą część wycieczki. Niewybaczalnym błędem byłoby nieudanie się nad rzekę Bug. Jest to wciąż jeszcze bardzo naturalna, nieregularna rzeka. Na odcinku Kryłów - Horodło wyznacza ona wschodnią granicę Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Oczom Waszym ukażą się niezliczone, niepowtarzalne zakola i unikalne labirynty rzeczne.

Dzięki naturalnemu charakterowi nadbużańskich łąk i meandrów Bugu możemy dostrzec wyjątkową wartość fizjograficzną i przyrodniczą tego obszaru. Występuje tutaj około 100 gatunków roślin, w tym większość znajdujących się pod ochroną. Bardzo wiele gatunków zwierząt doceniając panujące tutaj warunki znalazło sobie miejsce do życia. Myślę o borsukach, kunach, sarnach, lisach, czy bobrach. Ze środowiskiem wodnym powiązane są liczne gatunki ptaków. Ich wygląd, wesołe trele i śpiewy podziwiam oddając się przyjemności wędkowania. Ach te sumy, bolenie, sandacze, szczupaki… Już z niecierpliwością wypatruję nadejścia tegorocznego urlopu…

Mam nadzieję, że w sposób interesujący udało mi się opisać swoją ulubioną trasę pieszej wycieczki po województwie lubelskim i jednocześnie choć troszkę odczarować powiat hrubieszowski w dawnym województwie zamojskim. To właśnie tu macie szansę pospacerować, pojeździć rowerem, odpocząć i zażyć pełnego relaksu na łonie natury. Jest tutaj niezwykle pięknie, niewiarygodnie spokojnie, a do tego niewyobrażalnie tanio! Do zobaczenia, zatem na wycieczce po tym wspaniałym obszarze NATURA 2000!"

Agnieszka Kiszka

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium