Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 czerwca 2003 r.
19:41
Edytuj ten wpis

Kto kupi Kuncewiczówkę

Kuncewiczówka. Tu zbiera się elita kulturalna, organizowane są międzynarodowe sesje, koncerty, werni
Kuncewiczówka. Tu zbiera się elita kulturalna, organizowane są międzynarodowe sesje, koncerty, werni

Ostatecznie Witold Kuncewicz wystawił dom rodziców na sprzedaż - informuje Edward Balawejder, dyrektor Fundacji Kuncewiczów. - Piękny obiekt o powierzchni ok. 460 mkw., działka ponad- hektarowa, garaże, wspaniałe usytuowanie w zabytkowym Kazimierzu. Jeśli nabywca zechce realizować przynajmniej w jakimś zakresie cele fundacji, Witold zostawi cenne wyposażenie domu. Cena porównywalna do wystawionej przez polskiego rzeczoznawcę - 450 tysięcy dolarów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"W 1936 roku, kiedy dom stanął i nareszcie, wyniesiona ponad drzewa, mogłam patrzeć na rzekę, na farę, na wzgórze Trzech Krzyży i na przyszłość” - pisała Maria Kuncewiczowa o swoim ukochanym domu w Kazimierzu, projektowanym przez znakomitego Karola Sicińskiego.

Dzięki faszystom

Maria i Jerzy nie nacieszyli się nim długo. Nadeszła wojna, obydwoje wyjechali na Zachód, w Kuncewiczówce zamieszkali Niemcy. Po wyzwoleniu mieściła się tu stołówka dla dzieci milicjantów. Pisarka mówiła później, że jej dom ocalał dzięki dwóm totalitaryzmom.
Po śmierci Marii, jej syn Witold, mieszkający w USA, wypełniając wolę matki, ustanowił w 1991 roku Fundację Kuncewiczów i wydzierżawił jej dom za złotówkę.
- Celem fundacji jest m.in. podtrzymanie dorobku światopoglądowego i naukowo-literackiego Marii i Jerzego - informuje dyrektor Balawejder. - Ale też ideą obydwojga było zbliżenie kultur europejskich.
Po powrocie do kraju i odzyskaniu domu, Kuncewiczowie wyposażali go w cenne meble, obrazy, sprzęty. Już wtedy dom był otwarty dla ludzi sztuki, kultury, pisarzy. Fundacja zachowała dom w jego dawnym kształcie. Willa pisarzy była otwarta tak dla zwiedzających jak dla tych wszystkich, którzy dzielili się swoją wiedzą, talentem, artyzmem. Wystawiało tu swoje prace ponad 160 artystów z całego świata i z Polski. Wiele prac powstało na motywach twórczości Marii Kuncewiczowej. Na tarasie odbywają się koncerty, wystawiane są monodramy. Wśród gości byli m.in. Zofia Kucówna, Anna Polony, Ryszard Kapuściński, Tadeusz Różewicz, Sławomir Mrożek. Organizowano sesje naukowe, spotkania prezentujące historię mniejszości narodowych w Polsce etc.
- Fundacja nie ma ani grosza dotacji - mówi E. Balawejder. - Egzystujemy dzięki nielicznym sponsorom, takim jak Polkomtel Lublin SA i Spółdzielnia Solidarność. Wojewódzki konserwator zabytków wyasygnował nieco pieniedzy na niewielki remont. Witold wydał na dom i niektóre imprezy ponad 110 tys. dolarów. Utrzymanie go kosztuje nas 60 tys. zł rocznie. Wszystkie prace porządkowe wykonują nieodpłatnie wolontariusze,  za wstęp na imprezy nie bierzemy pieniędzy. Z naciskiem podkreślam, że

ten dom musi mieć gospodarza.

Nie może się opierać na pracy wolontariatu. Jego dalsze funkcjonowanie w takim kształcie grozi powolnym, nieuchronnym niszczeniem.
Poprzedni minister kultury Andrzej Celiński zadeklarował, że Kuncewiczówka zostanie odkupiona przez resort, że pełnić będzie rolę domu pracy twórczej. Nim zrealizował te plany, zastąpił go minister Waldemar Dąbrowski. Ten wycofał się z projektu poprzednika. Problem skwitował uwagą, że jest to sprawa władz lokalnych...
Maria Kuncewiczowa nie była bynajmniej pisarką "lokalną”!
81-letni dziś Witold ostatecznie zdecydował się wystawić Kuncewiczówkę na sprzedaż. Dłużej nie chce łożyć na dom, którym tak naprawdę nikt się nie przejmuje, poza kilkoma życzliwymi sponsorami i wolontariuszami. Jak dodaje E. Balawejder,

Kuncewiczówką interesuje się wiele osób.

-  Była tu m.in. pani Gudzowata. Przyjeżdżają też biznesmeni z zagranicy.
- Czynnikiem odstraszającym nabywców jest wielka przeszłość tego domu; piętno intelektualne, jakie wycisnęła na nim Maria. Młode pokolenie boi się takich obciążeń. Jak to - zrobić np. bar czy założyć firmę w takim obiekcie?! A dziś liczy się tylko pieniądz.

Pozostałe informacje

Strucla na Wielkanoc? GIS ostrzega przed tym makiem

Strucla na Wielkanoc? GIS ostrzega przed tym makiem

Poziom alkaloidów opium w tym produkcie przekroczył najwyższy dopuszczalny. Dlatego Główny Inspektorat Sanitarny stanowczo ostrzega przed spożywaniem i wykorzystywaniem w kuchni konkretnej partii maku.

Łączna kwota świadczeń w ramach 13. emerytury, którą ZUS wypłaci świadczeniobiorcom z Lubelszczyzny to ponad 805 mln zł

Emerytury 2025. Jaka waloryzacja i kiedy przelewy "trzynastek"

W kwietniu rozpoczęła się wypłata trzynastych emerytur, które w tym roku wynoszą 1878,91 zł brutto. Część świadczeniobiorców pieniądze ma już na koncie. ZUS wykonał dotąd trzy transze przelewów, pozostały jeszcze trzy. Wraz z nimi emeryci otrzymują wyliczenia dotyczące wysokości świadczeń.

38-latkowi z Zamościa grozi nawet do 10 lat więzienia

Miał w domu mnóstwo narkotyków. Policja przejęła mefedron i marihuanę

Policjanci mieli na oku 38-latka od jakiegoś czasu. Wiedzieli, że mężczyzna może mieć w domu sporo narkotyków. Podczas przeszukania zarekwirowali znaczne ilości mefedronu i marihuanę. Mieszkańcowi Zamościa grozi do 10 lat więzienia.

Dworzec Lublin dostanie kolejną nagrodę?

Dworzec Lublin dostanie kolejną nagrodę?

Nowoczesna i funkcjonalna przestrzeń komunikacyjna w sercu miasta ponownie znalazła się w centrum uwagi. Dworzec Metropolitalny w Lublinie, zaprojektowany przez renomowaną pracownię Tremend, został finalistą 14. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Tym samym dołączył do grona pięciu najlepszych realizacji architektonicznych w Polsce za rok 2024.

Rafał Zwolak nagłośnił sprawę kierowanych pod jego adresem gróźb w mediach społecznościowych. I zapowiedział, że o wszystkich tego rodzaju sytuacjach będzie zawiadamiał organy ścigania

Kto groził prezydentowi? Prokuratura umorzyła śledztwo

Ktoś wysłał mail z informacją o bombie w ratuszu. Groził też prezydentowi Zamościa. Do sprawy zatrzymano nawet jedną osobę, ale ostatecznie kary nikt nie poniesie. Śledztwo zostało umorzone.

Ronda muszą poczekać na patronów

Nowe ronda jednak bez patronów. Święty i błogosławiony muszą poczekać

Patroni dla nowych rond podzielili bialską radę. Na ostatniej sesji nadano tylko nazwy dla alei przy moście i ronda przy ulicy Armii Krajowej.

Huczwa Tyszowce pokonała w środę BKS Bodaczów i święta Wielkanocne spędzi w dobrych nastrojach

Zamojska klasa okręgowa. Huczwa Tyszowce wygrała po raz drugi z rzędu

W środę rozpoczęła się 21. kolejka zamojskiej klasy okręgowej. W Tyszowcach tamtejsze Huczwa pokonała BKS Bodaczów, a w meczu dwóch zespołów z dołu tabeli Kryształ Werbkowice podzielił się punktami z Olimpią Miączyn

Rozwijaj swój biznes instalatorski z DEFRO – postaw na zaawansowane systemy grzewcze

Rozwijaj swój biznes instalatorski z DEFRO – postaw na zaawansowane systemy grzewcze

Nowoczesne technologie grzewcze to dziś nie tylko wygoda i ekologia, ale również wyznacznik profesjonalizmu firm instalatorskich. Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na efektywność energetyczną i koszty eksploatacji, szukając sprzętu, który będzie działał bezawaryjnie przez wiele lat. DEFRO, jako jeden z wiodących polskich producentów urządzeń grzewczych, wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Montowanie ich kotłów na pellet, kotłów gazowych, pomp ciepła czy rozwiązań hybrydowych to szansa dla instalatorów na wzmocnienie pozycji na lokalnym rynku i zbudowanie profesjonalnego wizerunku.

Zaginął mężczyzna. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Zaginął mężczyzna. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach

Policja z Biłgoraja prowadzi poszukiwania za 81-letnim mieszkańcem regionu.

Nadzór techniczny nad remontem mieszkania - kontrola jakości i ochrona interesów właścicieli

Nadzór techniczny nad remontem mieszkania - kontrola jakości i ochrona interesów właścicieli

Brak profesjonalnego nadzoru może prowadzić do znaczących błędów, wydłużenia czasu realizacji i dodatkowych kosztów finansowych. Aby uniknąć tych problemów, ważne jest, aby zaangażować wykwalifikowanego specjalistę, który zapewni nadzór nad wszystkimi etapami, od projektu do jego ukończenia.

Pierwszym przeciwnikiem Azotów Puławy w rywalizacji w grupie spadkowej będzie Zepter KPR Legionowo

Azoty Puławy zagrają z Zepter KPR Legionowo

Azoty Puławy rozpoczynają rywalizację w grupie spadkowej. Pierwszym rywalem podopiecznych Patryka Kuchczyńskiego będzie Zepter KPR Legionowo. Pierwszy gwizdek w puławskiej hali w czwartek o godzinie 20

Chciał uciec policjantom. Jazdę zakończył na słupie
WIDEO

Chciał uciec policjantom. Jazdę zakończył na słupie

43-letni mieszkaniec powiatu łukowskiego tak bardzo chciał uniknąć kontroli policyjnej, że ucieczkę przed radiowozem zakończył na słupie sygnalizacji świetlnej. Jak się okazało, miał powody do ucieczki.

W decydującym spotkaniu ćwierćfinałowym play-off w PLS 1. Lidze ChKS Chełm zagra z BKS Visłą Proline Bydgoszcz

ChKS Chełm powalczy o awans do półfinału play-off PLS 1. Ligi z BKS Visłą Proline Bydgoszcz

W trzecim spotkaniu ćwierćfinałowym play-off ChKS Chełm zmierzy się w czwartek o godzinie 18 z BKS Visłą Proline Bydgoszcz. Zwycięzca awansuje do najlepszej czwórki rozgrywek

Za dużo sałatki jarzynowej? Nie wyrzucaj, przynieś do Jadłodzielni

Za dużo sałatki jarzynowej? Nie wyrzucaj, przynieś do Jadłodzielni

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II przypomina, że na terenie uczelni działa jadłodzielnia, gdzie można przynieść nadwyżki jedzenia. I choć w święta kampus będzie nieczynny, to dostęp do lodówki będzie możliwy.

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od dziś nowe przepisy. Zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej bez zezwolenia

Od czwartku obowiązuje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej zakazujące fotografowania obiektów wojskowych oraz infrastruktury krytycznej bez wcześniejszego zezwolenia. Za złamanie zakazu grozi grzywna lub areszt.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium