Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

17 czerwca 2003 r.
19:41
Edytuj ten wpis

Kto kupi Kuncewiczówkę

0 0 A A
Kuncewiczówka. Tu zbiera się elita kulturalna, organizowane są międzynarodowe sesje, koncerty, werni
Kuncewiczówka. Tu zbiera się elita kulturalna, organizowane są międzynarodowe sesje, koncerty, werni

Ostatecznie Witold Kuncewicz wystawił dom rodziców na sprzedaż - informuje Edward Balawejder, dyrektor Fundacji Kuncewiczów. - Piękny obiekt o powierzchni ok. 460 mkw., działka ponad- hektarowa, garaże, wspaniałe usytuowanie w zabytkowym Kazimierzu. Jeśli nabywca zechce realizować przynajmniej w jakimś zakresie cele fundacji, Witold zostawi cenne wyposażenie domu. Cena porównywalna do wystawionej przez polskiego rzeczoznawcę - 450 tysięcy dolarów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"W 1936 roku, kiedy dom stanął i nareszcie, wyniesiona ponad drzewa, mogłam patrzeć na rzekę, na farę, na wzgórze Trzech Krzyży i na przyszłość” - pisała Maria Kuncewiczowa o swoim ukochanym domu w Kazimierzu, projektowanym przez znakomitego Karola Sicińskiego.

Dzięki faszystom

Maria i Jerzy nie nacieszyli się nim długo. Nadeszła wojna, obydwoje wyjechali na Zachód, w Kuncewiczówce zamieszkali Niemcy. Po wyzwoleniu mieściła się tu stołówka dla dzieci milicjantów. Pisarka mówiła później, że jej dom ocalał dzięki dwóm totalitaryzmom.
Po śmierci Marii, jej syn Witold, mieszkający w USA, wypełniając wolę matki, ustanowił w 1991 roku Fundację Kuncewiczów i wydzierżawił jej dom za złotówkę.
- Celem fundacji jest m.in. podtrzymanie dorobku światopoglądowego i naukowo-literackiego Marii i Jerzego - informuje dyrektor Balawejder. - Ale też ideą obydwojga było zbliżenie kultur europejskich.
Po powrocie do kraju i odzyskaniu domu, Kuncewiczowie wyposażali go w cenne meble, obrazy, sprzęty. Już wtedy dom był otwarty dla ludzi sztuki, kultury, pisarzy. Fundacja zachowała dom w jego dawnym kształcie. Willa pisarzy była otwarta tak dla zwiedzających jak dla tych wszystkich, którzy dzielili się swoją wiedzą, talentem, artyzmem. Wystawiało tu swoje prace ponad 160 artystów z całego świata i z Polski. Wiele prac powstało na motywach twórczości Marii Kuncewiczowej. Na tarasie odbywają się koncerty, wystawiane są monodramy. Wśród gości byli m.in. Zofia Kucówna, Anna Polony, Ryszard Kapuściński, Tadeusz Różewicz, Sławomir Mrożek. Organizowano sesje naukowe, spotkania prezentujące historię mniejszości narodowych w Polsce etc.
- Fundacja nie ma ani grosza dotacji - mówi E. Balawejder. - Egzystujemy dzięki nielicznym sponsorom, takim jak Polkomtel Lublin SA i Spółdzielnia Solidarność. Wojewódzki konserwator zabytków wyasygnował nieco pieniedzy na niewielki remont. Witold wydał na dom i niektóre imprezy ponad 110 tys. dolarów. Utrzymanie go kosztuje nas 60 tys. zł rocznie. Wszystkie prace porządkowe wykonują nieodpłatnie wolontariusze,  za wstęp na imprezy nie bierzemy pieniędzy. Z naciskiem podkreślam, że

ten dom musi mieć gospodarza.

Nie może się opierać na pracy wolontariatu. Jego dalsze funkcjonowanie w takim kształcie grozi powolnym, nieuchronnym niszczeniem.
Poprzedni minister kultury Andrzej Celiński zadeklarował, że Kuncewiczówka zostanie odkupiona przez resort, że pełnić będzie rolę domu pracy twórczej. Nim zrealizował te plany, zastąpił go minister Waldemar Dąbrowski. Ten wycofał się z projektu poprzednika. Problem skwitował uwagą, że jest to sprawa władz lokalnych...
Maria Kuncewiczowa nie była bynajmniej pisarką "lokalną”!
81-letni dziś Witold ostatecznie zdecydował się wystawić Kuncewiczówkę na sprzedaż. Dłużej nie chce łożyć na dom, którym tak naprawdę nikt się nie przejmuje, poza kilkoma życzliwymi sponsorami i wolontariuszami. Jak dodaje E. Balawejder,

Kuncewiczówką interesuje się wiele osób.

-  Była tu m.in. pani Gudzowata. Przyjeżdżają też biznesmeni z zagranicy.
- Czynnikiem odstraszającym nabywców jest wielka przeszłość tego domu; piętno intelektualne, jakie wycisnęła na nim Maria. Młode pokolenie boi się takich obciążeń. Jak to - zrobić np. bar czy założyć firmę w takim obiekcie?! A dziś liczy się tylko pieniądz.

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium