W tym roku jeden wniosek można wystawić aż na 10 różnych rodzajów dopłat. – Wystarczy go uzupełnić i przekazać do najbliższego biura powiatowego ARiMR w terminie 15 marca – 17 maja – mówi Agnieszka Ronowicz- Gałęga, starszy specjalista z lubelskiego biura powiatowego agencji.
Formularze i zasady dopłat trochę się zmieniły
Najważniejsza poprawka to dołączenie do wniosku także płatności rolnośrodowiskowych. Są też zmiany w dopłatach. Do dotychczasowych obszarowych i uzupełniających doszły nowe. Nie będzie już dopłat do rzepaku i upraw chmielu. Na wyższe mogą za to liczyć producenci roślin wysokobiałkowych (strączkowych i motylkowych drobnonasiennych) oraz hodowcy najmniejszych stad krów, m.in. z województwa lubelskiego.
Żeby wspomóc kurczącą się ostatnio hodowlę bydła
142,5 euro (po kursie z września ub. r. to około 600 zł) dotacji do każdej krowy otrzymają rolnicy, którzy 31 maja 2010 r. będą mieli nie więcej niż 10 krów w wieku co najmniej 36 miesięcy i nie korzystają z innej pomocy na ten cel, np. z PROW.
Zwierzęta muszą być oznakowane i zgłoszone do systemu identyfikacji i rejestracji ARiMR. Do wniosku trzeba będzie dołączyć wykaz numerów kolczyków zwierząt, do których ma być dopłata. Druk tego załącznika można pobrać z biura powiatowego bądź strony internetowej arimr.gov.pl.
Skalkuluj – i dokup lub sprzedaj krowę
Do 10 trzyletnich krów przysługują dodatkowe pieniądze, jeśli jest ich więcej – już nie. Może więc warto jeszcze teraz zrobić przegląd stada, pokalkulować i podjąć korzystne decyzje?
Pieniądze dla większych gospodarstw
Będzie też dodatkowe 100 milionów euro na wsparcie większych producentów mleka. Wnioski można składać najpóźniej do połowy roku. Fundusze dostaną rolnicy, którzy na koniec roku kwotowego 2008/2009 oraz w dniu składania wniosku o udzielenie wsparcia byli właścicielami kwot mlecznych wynoszących co najmniej 50 tys. kg (najmniej 10 krów) i do dnia 31 grudnia 2009 r. nie ukończyli 40 roku życia. Pomoc będzie można wydać na zakup sprzętu, urządzeń rolniczych oraz na budowę i modernizację budynków gospodarskich.