Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

31 lipca 2007 r.
20:07
Edytuj ten wpis

Mieszkanie? Niedoczekanie!

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Czuby” jest ewenementem w skali kraju. Każe sobie dodatkowo płacić za wykup mieszkania.
Na dodatek zainteresowani lokalami spółdzielcy stoją od wczoraj w tasiemcowych kolejkach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lokatorzy ruszyli wczoraj do swoich spółdzielni mieszkaniowych. Niektórzy stawali w kolejkach jeszcze w nocy z poniedziałku na wtorek. Można się było tego spodziewać - dzięki nowej ustawie mieszkania lokatorskie można od wczoraj kupować niemal za grosze. Lokatorzy przypuścili szturm na spółdzielnie, bo boją się, że korzystne dla nich przepisy zostaną zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego.
- To jakiś koszmar! Powrót PRL-u - krzyczał wczoraj poirytowany spółdzielca z lubelskich Czubów, który w kolejce po wniosek o przekształcenie mieszkania lokatorskiego w odrębną własność, czekał od poniedziałkowego popołudnia. Nazwiska nie chciał podać, bo twierdził, że boi się szykan ze strony spółdzielni. Takich jak on było tu więcej. Rano po otwarciu drzwi ludzie szturmowali pokoje przyjmujące wnioski. Na korytarzach wyrywano sobie druki przygotowane przez spółdzielnię, powstało kilka list kolejkowiczów. Stać trzeba było w kolejce do pokoju od spraw członkowskich, od spraw zadłużenia oraz spłaty nominalnej kwoty kredytu, wymaganej do przekształcenia. A także do kasy, bowiem spółdzielnia "Czuby” - według informacji Ministerstwa Budownictwa najprawdopodobniej jako jedyna w Polsce - wprowadziła za złożenie wniosków specjalną opłatę: 50 zł za "koszty wdrożenia ustawy”.
- Lubelska spółdzielnia "Czuby” balansuje na granicy prawa - komentuje Piotr Styczeń, sekretarz stanu w Ministerstwie Budownictwa, odpowiedzialny za prace nad nowelizacją ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. - Jest to mocno naciągana próba przerzucenia części kosztów przekształceń na lokatorów. Ustawa nie przewiduje możliwości wprowadzenia tego typu opłaty. Dlatego jeżeli lokator odmówi wpłacenia 50 złotych, nie może to skutkować wstrzymaniem procedury uwłaszczeniowej.
Zdaniem ministra, zmuszanie spółdzielców do stania w ogromnych kolejkach po to, by ustalić np. czy mieszkanie nie jest zadłużone to kuriozum. - Wygląda na to, że SM "Czuby” ustawia się po stronie nieprzyjaciół procesu uwłaszczeniowego, co powinno dać do myślenia jej członkom - podsumowuje minister Styczeń.
Jak zarząd spółdzielni "Czuby” komentuje te zarzuty? Nie wiadomo. Ani prezes Ryszard Burski, ani żaden z jego zastępców, czyli Anna Urbanek i Andrzej Borówka, nie byli wczoraj uchwytni.
Tymczasem wiele spółdzielni przyjmowało wnioski już od jakiegoś czasu i tam kolejek ani przepychanek nie ma.

W regionie bez kolejek

•Biała Podlaska Do Bialskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Zgoda” wpłynęło około 400 wniosków
od lokatorów chcących wykupić mieszkania. Na 6525 mieszkań tylko 1025 jest lokatorskich.
Za mieszkania bialscy lokatorzy zapłacą od 4,20 zł do 400 złotych. Kolejek nie ma.
•Chełm Tylko w poniedziałek do Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wpłynęło ponad 160 wniosków. Z dnia na dzień chętnych jest coraz więcej. – Wreszcie zrobili coś dla ludzi – mówi Tadeusz Gontarz. – Zaoszczędziłem kilkadziesiąt tysięcy złotych. Rząd powinien częściej przypominać sobie o podatnikach.
•Puławy W sekretariacie Puławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej leży już około 700–800 wniosków. – Zaczęliśmy je przyjmować, jak tylko prezydent podpisał ustawę, żeby uniknąć tłoku i kolejek – mówi Wacław Strzelec, prezes Puławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – W naszej spółdzielni takich mieszkań będzie około 1200.
Wczoraj nie brakowało zainteresowanych, ale kolejek nie było.
• Zamość W zamojskich spółdzielniach mieszkaniowych jest spokój. – Do wykupienia jest około
20 procent naszych mieszkań. Dziennie przyjmujemy najwyżej
30 wniosków. W SM im. Jana Zamoyskiego mieszkania ma prawo wykupić około 1,5 tysiąca lokatorów. – Z tego przywileju na razie nie ma szansy skorzystać około 400 rodzin, bo zalegają czynszem – zastrzega Marek Soboń z zarządu spółdzielni, która już w lipcu przyjęła około 600 podań o przekształcenie i dlatego teraz kolejek nie ma.
(mis, pim, mmd, kar)

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

"Większa równowaga społeczna". Skoro będzie Rada Kobiet, to radny Gontarz chce Rady Mężczyzn

Radny Tomasz Gontarz (PiS) wystąpił do prezydenta Krzysztofa Żuka z propozycją powołania Rady Mężczyzn – nowego organu doradczego przy władzach miasta. Pomysł nawiązuje do planowanej Rady Kobiet, nad którą miasto już pracuje.

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte UMCS: nowości, najpopularniejsze kierunki i przyszłość na rynku pracy

Bezpieczeństwo radiacyjne albo inżynieria druku 3D. Prawo, albo bezpieczeństwo wewnętrzne. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Zadbaj o czystość swojego basenu. Jakie akcesoria pomogą w tym zadaniu?

Stworzenie basenu jest już niewątpliwie dużym osiągnięciem, jednak aby na długo cieszyć się jego urokami konieczna jest należyta troska o zachowanie czystości. Baseny niezależnie od tego gdzie się znajdują, czy w zadaszeniu czy na świeżym powietrzu wymagają stałego czyszczenia. Nie jest to jedynie kwestia estetyki, choć ta także odgrywa wielką rolę. Odpowiednie oczyszczanie z zabrudzeń takich jak liście, owady i piasek, zapobiega zatykania się systemów filtracyjnych i przedłuża ich żywotność. Utrzymanie czystości w basenie pozwala na zachowanie odpowiedniego poziomu pH i jakości wody, co zmniejsza konieczność używania dużej ilości środków chemicznych. Chroni również użytkowników przed bakteriami i patogenami, dzięki czemu mogą oddawać się wodnym zabawą. Przedstawiamy urządzenia, które pomogą Ci w tym zadaniu, a dbanie o czystość stanie się łatwe i przyjemne.

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegóły dotyczące formowania jednostek wojskowych w Wólce Gościeradowskiej i Poniatowej. Resort zdradził plany związane z infrastrukturą oraz sprzętem w odpowiedzi na pytania posłanki Anny Baluch (PiS).

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?
galeria

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. I to jeszcze nie wszystko. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują równo za miesiąc, a biletów już prawie nie ma.

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W czwartek na Placu Litewskim i przy ul. Gospodarczej odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do wspólnego oddania hołdu 96 ofiarom tragedii z 2010 roku.

Otwarcie mostu w grudniu 2024 roku

Radni zdecydują o alei Riada Haidara. Ale święty Kuncewicz też nie będzie pominięty

Wszystko na to wskazuje, że nowy most w Białej Podlaskiej zyska patrona. Radni Koalicji Obywatelskiej już w 2023 roku proponowali, by przeprawę nazwać aleją Riada Haidara. W międzyczasie środowiska religijne zaczęły lobbować za świętym Jozafatem Kuncewiczem.

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach powrócił z bezimiennego zbiorowego grobu w Lublinie i został pochowany obok ukochanej żony Stefanii. Na cmentarzu w Międzyrzecu Podlaski spoczął żołnierz powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego sierż. Jan Grudziński ps. Płomień.

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

We wtorek Górnik Łęczna nie znalazł sposobu na defensywę broniącej się przed spadkiem Kotwicy Kołobrzeg. Zielono-czarni zremisowali z beniaminkiem 0:0, a wynik z całą pewnością bardziej cieszył rywali zielono-czarnych. Jak spotkanie podsumowali Piotr Tworek i Peter Lerant oraz Damian Warchoł i Branislav Pindroch?

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

W nocy doszło do pożaru przy ulicy Garbarskiej w Lublinie. Paliło się poddasze kamienicy.

Arkadiusz Klucznik

"Pozostawił niezatarte ślady w lubelskiej kulturze". Zmarł były dyrektor Teatru Andersena

Zmarł Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena w latach 2007-2017.

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

Psychoterapia coraz bardziej zakorzenia się w naszej codzienności jako naturalna forma dbania o zdrowie psychiczne. Mimo to wciąż krąży wiele mitów, które potrafią zniechęcić do sięgnięcia po wsparcie. Warto przyjrzeć się kilku najczęściej powtarzanym przekonaniom i zweryfikować, ile mają wspólnego z prawdą.

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK
10 kwietnia 2025, 18:00

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK

Opera Lubelska zaprasza na legendarny musical „Jesus Christ Superstar” – porywającą rock-operę z muzyką Andrew Lloyda Webbera. To ponadczasowe dzieło zabrzmi w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie dwukrotnie: 10 i 11 kwietnia 2025, o godzinie 18:00.

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Plac Władysława Łokietka w Lublinie znów stał się areną sporu. Tym razem radny Konrad Wcisło proponuje stworzenie skweru z fontanną, a Robert Derewenda walczy o zazielenienie tego miejsca. Która wizja lepiej służy mieszkańcom?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

TikTok szturmem zdobywa serca użytkowników na całym świecie, stając się jednym z najważniejszych narzędzi marketingowych dla nowoczesnych marek. Zastanawiasz się, dlaczego warto zainwestować w reklamę na tej dynamicznej platformie? Efektywna kampania na TikToku może zwiększyć zasięg i zaangażowanie Twojej marki w sposób, który trudno osiągnąć tradycyjnymi metodami, a prowadzenie profilu przez doświadczoną agencję marketingową gwarantuje profesjonalizm i skuteczność. Odkryj potencjał TikToka i zobacz, jak może on zrewolucjonizować Twoją strategię marketingową!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium