Za niecałe 100 dni wyłączony zostanie analogowy sygnał TV. Ten, kto się nie przygotuje, może nic nie obejrzeć. Co należy zrobić, dowiemy się m.in. w kościołach.
Niektórzy widzowie z naszego regionu mogą stracić sygnał już w najbliższy wtorek. Mowa o mieszkańcach północnych części województwa, którzy odbierają programy z warszawskiego nadajnika. Wystarczy jednak, że wyszukają sygnał z innych nadajników analogowych. Mogą też przełączyć się na odbiór cyfrowy, który już jest dostępny w całym naszym regionie.
Przełączenie się wcale nie jest trudne. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy antena, która służyła nam do tej pory. Wcale nie trzeba kupować nowej. Jeśli jednak decydujemy się na nową, to wcale nie trzeba oglądać się na oznaczenia "do odbioru telewizji cyfrowej”, czy "DVBT”, bo można drożej kupić coś, co wcale nie jest lepsze od innych urządzeń.
Druga sprawa to telewizor. Jeśli ma oznaczenie DVBT-MPEG4, to nie trzeba robić nic. Taki odbiornik sam "zrozumie” cyfrowy sygnał. Gdy takich oznaczeń brak, trzeba dokupić dekoder, którzy dla telewizora będzie swoistym "tłumaczem”. Dekoder kosztuje kilkadziesiąt złotych.
I to wszystko. W razie pytań można dzwonić do lubelskiej delegatury UKE (tel. 81 743 40 43), gdzie eksperci będą udzielać porad. Lepiej jest zadzwonić z pytaniem, niż dać się nabrać nieuczciwemu sprzedawcy.
O tym, jak sobie poradzić z cyfryzacją, poinformują mieszkańców przygotowane przez UKE ulotki. – Do wszystkich czterech diecezji rozesłaliśmy materiały informacyjne z prośbą o przekazanie ich parafiom – mówi Kamil Smerdel, rzecznik wojewody. – Następnym etapem będzie skierowanie takich materiałów do lokalnych samorządów.
– Prowadzimy też działania informacyjne w szkołach. Młodzież mając tę wiedzę może przekazać ją znajomym i rodzinie – dodaje Andrzej Kaczor z lubelskiej delegatury UKE.
Telewizja cyfrowa dzieli się na trzy multipleksy: MUX-1, MUX-2 i MUX-3. Ten ostatni ma w naszym regionie zasięg mniejszy, niż pozostałe, ale ma on się zwiększyć po 17 czerwca, gdy analogowa telewizja zwolni fale.
Jakie programy znajdziemy w multipleksach
w MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
w MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia