Radni chcą, by w mieście było bezpieczniej. Ponad pół roku pracowali nad programem „Bezpieczny Kraśnik”. Na ostatniej sesji dokument został przyjęty. Teraz pora na działanie.
– Chodzi o to, aby wyzwolić inicjatywy społeczne. Żeby ludzi zainteresować problemem. Dokument jest naszą propozycją i będzie go jeszcze korygowało życie – podkreśla Anna Marcinkowska, radna SLD, inicjatorka powstania programu.
– Cieszę się, że nie pozostajemy sami w walce o bezpieczeństwo powiatu kraśnickiego. Każda inicjatywa, która ma poprawić sytuację, jest bardzo potrzebna – podkreśla Wojciech Czapla, zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku. – Na pewne zagadnienia przestępczości patrzymy trochę inaczej niż zwykły obywatel. Dlatego przydadzą się nam spostrzeżenia i uwagi z tej drugiej strony. Mogę zapewnić, że policja dołoży wszelkich starań, żeby ten program był realizowany – zapewnia komendant Czapla.
Nad „Bezpiecznym Kraśnikiem” pracowali ludzie oddelegowani z policji, Straży Miejskiej pożarnej i samorządu. Wcześniej przeanalizowano stan zagrożeń – tak jak je widzą policjanci i strażnicy. Natomiast wśród mieszkańców została przeprowadzana telefonicznie ankieta, w której pytano o bezpieczeństwo w mieście.
Realizacja programu ma rozwijać się w trzech głównych kierunkach: bezpieczna i szczęśliwa rodzina, bezpieczna ulica oraz bezpieczna i przyjazna szkoła. Twórcy oczekują wzrostu poczucia bezpieczeństwa w mieście, a z drugiej strony liczą na zaktywizowanie mieszkańców i włączenie się ich do wspólnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa.
czego chcą mieszkańcy
Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród 120 losowo wybranych mieszkańców. Respondenci postulowali:
• zwiększenie liczby patroli policji i Straży Miejskiej na ulicach miasta (73 proc.)
• sprawniejsze działania tych służb
• lepsze oświetlenie ulic (15 proc.)
• założenie monitoringu miejskiego (9 proc.)
• za najniebezpieczniejszy rejon uznali dzielnicę fabryczną (63 proc.)
Czego chcą radni
• W ramach programu bezpieczna szkoła, miałyby odbywać się szkolenia dla nauczycieli i rodziców. Głównie na temat styczności dzieci z narkotykami.
• W myśl założeń programu bezpieczna ulica miałby powstać monitoring miejski. Prace nad jego powstaniem są już mocno zawansowane.
• W ramach programu bezpieczna rodzina organizowane będą zajęcia dla dzieci, konkursy plastyczno-literackie oraz warsztaty umiejętności dla rodziców. Działania mają się skupić
na pomocy rodzinom patologicznym