Od dziś policjanci i miejscy strażnicy mogą karać mandatami na drogach osiedlowych, parkingach przed sklepami i na placach dworcowych. Zobacz, jaką możesz dostać karę za złe parkowanie.
– Nieraz musiałem zostawiać auto na końcu parkingu przy Tesco czy Leclerc`u, bo koperty dla niepełnosprawnych przy wejściu były zajęte przez samochody osób sprawnych – mówi Marcin Szajewski z Lublina. – Żeby dostać się do sklepu, musiałem pokonać kilkaset metrów. Dla osoby na wózku to duży kłopot.
Teraz to się zmieni. Dziś wchodzą w życie zmiany w przepisach o ruchu drogowym. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadza nowy znak drogowy: "strefa ruchu” (biała tablica, na której jest rysunek samochodu i napis "strefa ruchu”).
– Na drogach wewnętrznych, np. osiedlowych, oznaczonych jako "strefa ruchu” będą obowiązywały te same przepisy, co na drogach publicznych. A my będziemy mogli interweniować – zapowiada Robert Gogola z lubelskiej Straży Miejskiej. – Jeśli samochód zostanie zaparkowany nieprawidłowo, kierowca będzie mógł być ukarany (do 100 zł – red.).
To samo dotyczy parkingów przy marketach, które zostaną oznaczone jako "strefa ruchu”. – Jeśli nieuprawniony kierowca zaparkuje auto w miejscu dla niepełnosprawnych, będzie musiał liczyć się z 500-złotowym mandatem i odholowaniem pojazdu – zaznacza Gogola.
– Często dostajemy skargi od straży pożarnej, że dojazd do jakiegoś bloku jest utrudniony, bo ktoś postawił samochód na chodniku – mówi mł. insp. Janusz Wójtowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Teraz auto będzie można odholować.
– Czekaliśmy na te przepisy z niecierpliwością – podkreśla Anna Adamiak z Wydziału Dróg i Mostów w lubelskim magistracie. – Jeżeli będą uzasadnione przypadki, znaki "strefa ruchu” będą stawiane.
Nowe znaki chcą postawić m.in. Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa i SM Czechów w Lublinie, niektóre spółdzielnie w Chełmie i Zamościu, a także największe sieci handlowe.
– To bardzo dobre rozwiązanie – komentuje Marek Stępniak z lubelskiej fundacji Fuga Mundi, która pomaga osobom niepełnosprawnym. – Skoro kampanie i akcje promocyjne nie przynoszą efektu, może sankcje go przyniosą.
• Pracodawca, który da kluczyki lub wypuści w trasę nietrzeźwego kierowcę, od dziś odpowie karnie. Nawet, jeśli kierowca będzie jechał po osiedlowym parkingu.
• Każdy, kto w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem działania środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub ruchu np. rower, również odpowie karnie.
• Od dziś na specjalny parking trafi auto (za co się płaci), które: zaparkowano w miejscu, w którym utrudniało ruch, przekraczało dopuszczalne wymiary, utrudniało prowadzenie akcji ratowniczej, jego stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu,
kierowca był pijany, kierowca nie miał przy sobie prawa jazdy.
Na osiedlu też obowiązuje mandatownik (tam, gdzie znak "strefa ruchu”)
Jazda rowerem po chodniku – 100 zł
Jazda rowerem bez trzymania rąk na kierownicy – 50 zł
Jazda skuterem bez kasku – 100 zł
Jazda autem po chodniku – 250 zł
Jazda bez wymaganych świateł – 100–200 zł
Złamanie zakazu wjazdu – 100–250 zł
Złamanie zakazu postoju – 100 zł
Przekroczenie dozw. prędkości o 31–40 km – 200–300 zł
Zajęcie koperty dla inwalidy – 500 zł.
Kto cię odholuje
Lublin Wydział Dróg i Mostów Urzędu Miasta Lublin informuje, że zostały zawarte umowy z wykonawcami wyznaczonymi do usuwania, przemieszczania i przechowywania pojazdów. Miasto zawarło umowy z 5 wykonawcami, a do składania ofert zaproszono 10 firm.
Wyznaczeni wykonawcy: Autopomoc Zielińska Marianna z ul. Leszetyckiego 5 * SABAT z ul. Budowlanej 24* Auto-Expres Pomoc Drogowa Marzena Polska z ul. Ślężan 6 * Help-Car Bis z ul. Wojciechowskiej 5 i Auto-A-Problem z ul. Dworcowej 5.
Czy na twoim osiedlu kierowcy parkują na dziko? Pisz na forum poniżej