Tym razem, opowieść z serii “To mogło przytrafić się każdemu”. Jest piękny weekendowy poranek, wstajemy wcześniej by mieć więcej czasu na realizację swoich planów w ciągu dnia, aż tu nagle pojawia się on - dokuczliwy, przeszywający ból, którego nie da się zwalczyć i z minuty na minutę staje się coraz bardziej dotkliwy. Co gorsza, niejednokrotnie takie uczucie potrafi pojawić się zupełnie znienacka, bez wyraźnych przyczyn. Zobacz, co możesz zrobić, by taki niespodziewany przypadek nie zrujnował wszystkich Twoich planów danego dnia.
Zaraz mi głowa wybuchnie!
Szacuje się, że nawet jedna czwarta Polaków regularnie cierpi na częste bóle głowy, które mogą wynikać z najróżniejszych, często nieustalonych, przyczyn. Najgorszy w tym wszystkim nie jest sam ból, lecz świadomość tego, jak bardzo takie nieprzyjemne odczucia potrafią zrujnować nawet najlepiej zapowiadający się dzień. Co prawda nieraz na ból głowy wpływają mocno subiektywne czynniki, jak choćby zbyt mocno zakrapiana impreza dzień wcześniej, niskie/wysokie ciśnienie atmosferyczne czy nawet zbyt dużo czasu spędzonego przed komputerem albo czytanie w kiepskim świetle. Niezależnie od tego, jakie źródło ma ten ból, zwalczenie go jest sprawą priorytetową. Tylko powstaje pytanie - jak to zrobić? Wiele osób nadal ucieka się do tradycyjnych, nazwijmy to, babcinych sposobów na bolącą głowę. Nie dowierzając farmakologii, często wypijamy hektolitry wody lub zażywamy gorącej kąpieli, co w założeniu ma uratować nas przed potężnym bólem głowy. Niestety, prawda jest taka, że tego rodzaju działania trzeba traktować głównie, jako placebo. Z pewnością nam nie zaszkodzą, lecz raczej zbytnio nie pomogą.
Spytaj lekarza
Nie zapominajmy również o tym, że częste bole głowy mogą mieć znacznie poważniejsze przyczyny niż tylko nadmierne spożycie alkoholu. Jak już wspomnieliśmy wyżej, istnieją statystyki naukowe dowodzące, iż nawet 15% naszych rodaków skarży się na często powracające bóle głowy. Oprócz tego, że jest to zjawisko wyjątkowo uciążliwe, należy je również potraktować, jako symptom jakichś groźnych zjawisk w naszym organizmie. Przykładowo, często nawracające bóle głowy mogą być oznaką problemów z ciśnieniem tętniczym. Pamiętajmy, że receptory bólowe są rozsiane po całym ciele i pojawienie się problemu w jednej z części ciała jest bodźcem dla bólu. Nie należy zatem lekceważyć bólu głowy, który może być wynikiem problemów zdrowotnych. Częste bóle głowy mogą być także oznaką tego, że cierpimy na migrenę, czyli jednostronne bóle głowy, atakujące zupełnie bez powodu. Napady migreny potrafią trwać nawet kilka dni i w tym czasie wywołują także szereg innych objawów, jak drętwienie czy mrowienie. Jeśli zauważasz tego rodzaju objawy u siebie, warto zasięgnąć porady lekarza
Pokonaj ból
Zanim jednak udasz się do specjalisty, warto doraźnie zwalczyć ból stosując środki farmakologiczne. Dobrym pomysłem może być zastosowanie kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnej aspiryny (np. Aspirin Pro). I choć mamy XXI wiek, to wiele osób nadal obawia się tego rodzaju produktów. Powtarzamy - nie ma powodów, aby obawiać się zwykłej aspiryny! Jest to najzwyklejsza w świecie substancja chemiczna, która w określonych warunkach powoduje uwolnienie substancji aktywnych pozytywnie wpływających na układ nerwowy człowieka. Co ważne, aspiryna jest bardzo dobrze tolerowana przez ludzki organizm, dlatego możemy ją przyjmować niezależnie od przyczyny bólu. Doraźnie pomoże nam nie tylko przy migrenach, lecz także “dzień po”, a nawet przy bólu żołądka czy mięśni.
Więcej o leku Aspirin, który uśmierzy nawet częste bóle głowy można przeczytać na aspirin.pl.