- Problemy dyskryminacji to świeży temat, jeśli wziąć pod uwagę polskie prawodawstwo dotyczące pracy - przypomina Piotr Ostrowski z Konfederacji Pracy OPZZ. - Pojęcie to zostało wprowadzone dopiero w 1996 roku, a rozbudowane w roku obecnym, przed naszą akcesją do Unii Europejskiej. W tym samym czasie pojawiły się również pojęcia molestowania seksualnego i mobbingu. Nie oznacza to, że problemy te nie istniały wcześniej i że dawniej nie wyrządzano krzywdy pracownikom.
Mobbing
...to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciw niemu, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu. Ich efektem jest zaniżanie oceny przydatności zawodowej lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika lub wykluczenie z zespołu.
(Kodeks pracy, art. 94)
Dyskryminacja
Nierówne traktowanie w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunków pracy, warunków zatrudnienia, awansowania, dostępu do szkolenia. Pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać dyskryminacji. Żaden pracownik nie może być gorzej traktowany ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, przekonania polityczne, przynależność związkową.
(Kodeks pracy art. 18)
Molestowanie
Są to wszelkie zachowania mające na celu jego poniżenie lub upokorzenie. Rażącym, ale trudnym do dowiedzenia przykładem jest molestowanie seksualne: dotykanie, poklepywanie, wygłaszanie uwag dotyczących wyglądu lub dowcipów o podłożu seksualnym.
Badania wykazują, że co czwarta Polka doświadcza tego w miejscu pracy.
(Kodeks pracy art. 94)