Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

10 marca 2010 r.
12:44
Edytuj ten wpis

Telefony: Województwo lubelskie ma sześć numerów kierunkowych

Autor: Zdjęcie autora Marek Kliza
0 8 A A

– Dlaczego na terenie jednego województwa wciąż istnieją strefy telefoniczne, w lubelskim aż cztery? Dlaczego dzwoniąc do rodziny czy znajomych mieszkających w sąsiedniej miejscowości, odległej od mojej o kilometr, dzwonię już do innej strefy numerycznej? Płacę za połączenie drożej, choć wszyscy mieszkamy w tym samym województwie – pytała pani Róża z pow. włodawskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nasza Czytelniczka miała też inne związane z tą sprawą zastrzeżenia.

– Załatwiając różne sprawy w urzędach czy instytucjach wojewódzkich, a bez tego przecież żyć się nie da, czy nawet teraz, telefonując do Dziennika w Lublinie, także muszę dzwonić do innej strefy numerycznej – i drożej za to płacić. Kto i w jaki sposób zamierza zrekompensować nam, abonentom straty, które ponieśliśmy dlatego jedynie, że już dwunasty rok przepłacamy za połączenia telefoniczne? Są to przecież zapewne już miliardy złotych, o które zubożono nasze prywatne kieszenie – zadaje kolejne pytania.

W Lubelskiem stref numeracyjnych jest sześć – cztery obejmujące "małe” województwa według podziału kraju obowiązującego do 31 grudnia 1998 r., z numerami kierunkowymi 81, 82, 83 i 84, oraz przyłączone do niego po reformie administracyjnej z 1999 roku powiaty łukowski na północy województwa (kier. 25) i Janów Lubelski na południu (kier. 15).

Ta mnogość stref bardzo utrudnia ludziom życie, a także wysysa im z kieszeni pieniądze w postaci rachunków telefonicznych.

– Podział administracyjny kraju a struktura publicznej sieci telefonicznej to dwie niezależne od siebie rzeczy – wyjaśnia rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury Mikołaj Karpiński.

– Krajową sieć telefoniczną podzielono na 49 stref numeracyjnych zgodnie z załącznikiem do zarządzenia ministra łączności z 28 czerwca 1996 r. (M.P., nr 42, poz. 407). Wykorzystany został przy tym fakt, iż w latach dziewięćdziesiątych przedsiębiorcy telekomunikacyjni przeprowadzali proces modernizacji (rozbudowa i cyfryzacja) polskiej sieci telefonicznej.

Przy okazji bez ponoszenia nadmiernych kosztów dostosowano strukturę sieci telefonicznej do podziału administracyjnego kraju. Każdemu z ówczesnych województw przypisany został wskaźnik strefy numeracyjnej.

Reforma administracyjna z 1999 r. sprawiła, że podziały "rozjechały się”: województw jest 16, stref numeracyjnych pozostało 49. Późniejsze modyfikacje ograniczono tylko do zmiany numeracji w powiatach podzielonych granicami stref numeracyjnych.

– Rozporządzeniem ministra łączności z 14 czerwca 2000 r. (Dz.U. nr 50, poz. 594) wprowadzono przepisy nakazujące firmom telekomunikacyjnym taryfikowanie połączeń w obrębie jednego powiatu podzielonego granicami stref numeracyjnych jako połączenia lokalne – uściśla rzecznik Karpiński.

Opłaty za połączenia międzystrefowe są wyższe, bo infrastruktura telekomunikacyjna jest przy nich bardziej angażowana, operator ponosi więc większe koszty. Wysokość opłat za połączenia nie zależy zatem wprost od odległości rozmawiających abonentów, lecz od struktury sieci telefonicznej na danym obszarze.

Ideałem byłaby oczywiście zgodność podziałów administracyjnego kraju i na strefy numeracyjne, w efekcie – jednakowa numeracja telefoniczna w całym województwie. Nie ma jednak przepisów prawnych, które przy zmianach jednego z podziałów nakazywałyby dostosowanie do niego drugiego.

Ministerstwo Infrastruktury nie planuje przyporządkowania stref numeracyjnych do podziału administracyjnego.

– Wiązałoby się to z koniecznością przebudowy infrastruktury telekomunikacyjnej, w efekcie – ze znacznymi kosztami poniesionymi przez przedsiębiorców. W końcowym rozrachunku i tak zapłaciliby za to abonenci – uzasadnia istniejący stan rzeczy Mikołaj Karpiński.


Resort tłumaczy to też tendencjami rozwoju rynku telekomunikacyjnego (komórki, rozmowy przez Internet).

– Opłaty za usługi telekomunikacyjne nie są regulowane administracyjnie, lecz podlegają mechanizmom rynkowym. Operatorzy oferują różnorodne oferty, więc abonenci stosownie do swoich potrzeb mogą dokonać optymalnego wyboru pod kątem ponoszonych wydatków – radzi Karpiński.

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium