Place zabaw, ścieżki rowerowe i spacerowe, kompleksy boisk, basen, amfiteatr - teraz od mieszkańców może zależeć wygląd Niedźwicy Dużej.
- To mieszkańcy muszą opracować plany odnowy swoich miejscowości. Udział urzędu powinien być jak najmniejszy, żeby te plany wynikały z potrzeb mieszkańców, a nie były łataniem dziur w budżecie lokalnym. Mają one rozwiązywać problemy miejscowości - tłumaczy Piotr Stec, podinspektor ds. promocji i rozwoju w Urzędzie Gminy Niedrzwica Duża.
Takiego planu wymaga Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Można zyskać 500 tys. zł. O pieniądze mogą wnioskować: samorządy, organizacje pozarządowe oraz kościoły i związki wyznaniowe.
- Ale trzeba mieć 250 tys. zł wkładu własnego i z tym był u nas problem. Z terenu naszej gminy ani kościoły ani organizacje nie są w stanie wyłożyć takiej kwoty. Dlatego wójt wyszedł z taką inicjatywą, że wyłoży brakującą kwotę jeśli ktoś przedstawi taki plan odnowy - mówi P. Stec.
Co można zrobić za te pieniądze? Odnowić np. centrum miasta, zrobić piękny rynek wyłożony kostką z ławeczkami, wytyczyć ścieżki rowerowe, odnowić dom kultury, zmodernizować lub wybudować kompleks boisk, korty tenisowe, a nawet pole golfowe czy baseny. Miejscowości mogą też zbudować place zabaw, stworzyć centra integracji wiejskiej.
- Wyłączona z tego jest infrastruktura, bo za to odpowiada gmina. Oczywiście można wybudować za te pieniądze drogę, ale pod warunkiem że prowadzi np. do boiska - wyjaśnia Stec.
Kilka miejscowości już jest w trakcie opracowywania takiego planu, m.in. Strzeszkowice, Krężnica Jara, Niedrzwica Kościelna. W tej ostatniej miejscowości prace są najbardziej zaawansowane.
- Plan jest w trakcie opracowania i konsultacji społecznych. Mamy grupę ludzi aktywnych i kilka pomysłów - cieszy się Adam Bork, jeden z inicjatorów planu w Niedrzwicy Kościelnej. - Mamy park, który ma długą historię i chcemy go odnowić, zrobić w nim ścieżki rowerowe i spacerowe. Chcemy też uporządkować otoczenie stadionu, m.in. przygotować miejsca parkingowe w jego okolicy. Marzymy również o stworzeniu małego amfiteatru jako miejsca kultury lokalnej. Być może uda się również wybudować plac zabaw z prawdziwego zdarzenia w pobliżu przedszkola.