Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

14 lutego 2025 r.
8:02

W całej Polsce brakuje leków na grypę

(fot. Archiwum)

Przypadków zachorowań na grypę wciąż przybywa. Jest skuteczny lek, ale problem w tym, że nigdzie go nie ma. Producenci zapowiadają dostawy, a pacjenci nadal czekają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sezon grypowy trwa w najlepsze. Odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań. Według ministerialnych danych, obecnie choruje około 300 tys. osób. Grypa daje charakterystyczne objawy, więc jak podkreślają lekarze, da się ją odróżnić od zwykłego przeziębienia.

Wszystko boli

– Grypa wygląda troszkę inaczej niż choroba przeziębieniowa. Przede wszystkim boli wszystko. Bolą mięśnie, boli głowa, jest złe samopoczucie i do tego zaczyna wzrastać temperatura. Przy czym temperatura może być od 38 do bardzo wysokiej, nawet ponad 40 stopni. Na początku dominuje to bardzo, tak samo jak złe samopoczucie i ból pleców. Ten ból mięśni nie wybrzmiewa aż tak w innych infekcjach przeziębieniowych. I to powinno zwrócić uwagę. Mogą występować wymioty, biegunka, bóle brzucha, częściej u dzieci, ale u dorosłych także. Z reguły tak się grypa zaczyna – mówiła w programie Dzień Wschodzi dr n. med. Grażyna Semczuk, konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych.

W leczeniu grypy chętnie stosowane przez lekarzy są leki przeciwwirusowe z substancją czynną oseltamiwir. Środek jest skuteczny w walce z każdym rodzajem grypy. Przez wzrost zachorowań, lekarze masowo przepisywali recepty na te leki. To z kolei spowodowało, że w aptekach skończył się ich zapas. Prawdopodobne jest, że producenci medykamentów sami nie przewidzieli, że zapotrzebowanie będzie tak ogromne.

Zniekształcony obraz

– Praktycznie we wszystkich aptekach odnotowane są braki tego produktu. To jest kilka produktów o różnych nazwach handlowych, ale zawierających tę samą substancję. Co najmniej trzech głównych dostawców nie przewidziało prawidłowo zapotrzebowania rynku. Zakładam, że na przełomie następnego tygodnia produkt powinien się pojawić przynajmniej w części aptek. Czy będzie w ilości wystarczających? Tego nie wiemy, ponieważ mamy przypadek dużej liczby zachorowań, a z drugiej strony wzrasta popularność testów do samokontroli. Po zdiagnozowaniu grypy ten produkt staje się pierwszorzutowy – mówi mgr farm. Tomasz Barszcz, wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej.

- Niekiedy obserwujemy, że leki są ordynowane w trybie prewencji najbliższym osobom z bezpośredniego otoczenia osoby, która zachorowała. Producenci nie do końca to przewidzieli, dlatego to spowodowało najpierw chwilowe braki, później coraz częstsze braki, a teraz prawie pełny brak. Apteki widząc braki starają się zabukować nieco większe ilości produktu, więc mamy zniekształcony obraz realnego zapotrzebowania ze strony rynku. Problem jest z dostępnością leków z oseltamiwirem, natomiast wiele produktów, które są stosowane w leczeniu grypy są powszechnie dostępne i zalecane często przy niezbyt intensywnym nasileniu objawów. To leki, które są oparte na substancjach przeciwwirusowych, przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych na bazie acyklowiru lub produkty typu groprinosin – wylicza wiceprezes.

100 kilometrów

Jak poinformował nas Konrad Madejczyk, szef Biura Prasowego Naczelnej Izby Aptekarskiej, w styczniu tego roku odnotowany został niemal trzykrotny wzrost sprzedaży tych specyfików w porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim. Produkcja nie nadąża za rosnącym popytem, co ma przełożenie na braki zarówno preparatów oryginalnych jak i ich zamienników.

Według informacji na portalu gdziepolek.pl, środki z oseltamiwirem (np. produkt o nazwie Tamivil) można zakupić najbliższej około 100 km od Lublina. Podobnie jest z produktami Tamiflu i Ebilfumin, po które trzeba pojechać już ponad 100 km.

We wtorek, w rozmowie z Polsat News, Izabela Leszczyna Ministra Zdrowia poinformowała, że leki przeciw grypie mają dotrzeć do aptek w piątek 14 lutego, a do hurtowni farmaceutycznych zostało dostarczonych 20 tys. opakowań.

„Razem z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym zwróciliśmy się do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o przesunięcie 100 tys. dawek leków przeciwgrypowych z innych państw do Polski. Dodatkowo polska firma farmaceutyczna rozpoczyna produkcję leku, a dwie inne przyspieszyły dostawy z marca na luty. Leki przeciw grypie będą sukcesywnie pojawiać się w aptekach” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia na portalu X.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, polska firma ma wyprodukować do 14 lutego 180 tys. opakowań leku, a EMA ma zapewnić Polsce 80 tys. dawek do 19 lutego oraz 120 tys. w kolejnej dostawie.

Szczepionki i refundacja

Minister zdrowia przypomniała jednocześnie, że w dalszym ciągu jest mały odsetek wyszczepialności, bo około 5 proc. polskiej populacji. Bezpłatnie szczepionki są dostępne dla osób do 18 roku życia, dla osób w wieku 65 lat i więcej oraz dla kobiet w ciąży i połogu. Z kolei dorośli w wieku 18-64 mogą zakupić szczepionkę z 50 proc. refundacją.

Według najnowszych statystyk Ministerstwa Zdrowia, obecnie na grypę choruje około 300 tys. osób. Jak podaje lubelski sanepid, w drugiej połowie stycznia potwierdzono laboratoryjnie ponad 12 400 przypadków. To ponad trzykrotny wzrost w porównaniu do pierwszych dwóch tygodni miesiąca.

– Równocześnie rośnie liczba pacjentów wymagających hospitalizacji. W drugiej połowie stycznia z powodu grypy hospitalizacji wymagało 512 osób – przekazuje Dziennikowi Wschodniemu Agnieszka Dados, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

(PAP)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Palmy, pisanki, jajeczka i koszyczki. Kiermasz Wielkanocny trwa

Palmy, pisanki, jajeczka i koszyczki. Kiermasz Wielkanocny trwa

Kilkudziesięciu wystawców, ludowych twórców i handlowców z Zamościa i okolic, ale też innych rejonów Polski spotkać dzisiaj można na Rynku Wielkim w Zamościu. Trwa doroczny Kiermasz Wielkanocny, jak zawsze zorganizowany w Niedzielę Palmową.

Po ucieczce ze szpitala psychiatrycznego podejrzany o zabójstwo ojca i brata Bartłomiej B. przez ponad tydzień był ścigany. Zamierzał przedostać się za granicę. Nie zdążył. Został zatrzymany
PROCES

Podejrzany o podwójne zabójstwo uciekinier z Radecznicy przed sądem. Rusza proces

Grozi mu dożywocie. Jaki usłyszy wyrok? Okaże się za jakiś czas. W poniedziałek przed Sądem okręgowym w Zamościu rozpocząć się ma proces 34-letniego Bartłomieja B. To mężczyzna oskarżony o zabójstwo swojego brata i ojca. Zasłynął ucieczką ze szpitala psychiatrycznego w Radecznicy. Obława na niego trwała 10 dni, ale w końcu policjanci dopadli zbiega.

Niedziela Palmowa

Dziś Niedziela Palmowa. To w Kościele otwarcie Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa otwiera w Kościele Wielki Tydzień, który wieńczy Triduum Paschalne. Liturgia tego dnia rozpoczyna się poza prezbiterium od poświęcenia palm i odczytania Ewangelii o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. To też drugi dzień w roku oprócz Wielkiego Piątku, kiedy odczytywany jest opis Męki Pańskiej

Tereny, które chce nabyć miasto (po lewej)

Miasto chce kupić od Pol-Kresu działkę przy Krznie

Miasto chce nabyć działkę od Pol-Kresu niedaleko mostu przy alei Jana Pawła II. Wiadomo jakim celom ma służyć.

Po publikacji Dziennika Wschodniego miasto zapowiada tymczasowe zabezpieczenia na ul. Jaspisowej
galeria

Po publikacji Dziennika Wschodniego miasto zapowiada tymczasowe zabezpieczenia na ul. Jaspisowej

Po nagłośnieniu przez Dziennik Wschodni problemów pieszych na ul. Jaspisowej i interpelacji radnej Anny Glijer miasto zapowiada pierwsze, doraźne działania. Do czasu planowanej inwestycji pojawią się tymczasowe zabezpieczenia.

Mocne otwarcie sezonu Orlen Oil Motoru na zdjęciach
galeria

Mocne otwarcie sezonu Orlen Oil Motoru na zdjęciach

Na start nowego sezonu żużlowego, jak zwykle trzeba było czekać długie miesiące. Kibice Orlen Oil Motoru Lublin mogą jednak powiedzieć, że było warto. Orlen Oil Motor rozbił w Zielonej Górze tamtejszy Stelmet Falubaz aż 59:31 i rozpoczął rozgrywki 2025 od mocnego uderzenia.

Zabrakło cukru? Spokojnie, dziś niedziela handlowa

Zabrakło cukru? Spokojnie, dziś niedziela handlowa

Przedświąteczna gorączka, a w domu zabrakło cukru do babki? Spokojnie, jest niedziela handlowa i wszystkie sklepy dzisiaj są otwarte.

Piłkarze Artura Renkowskiego trzeci raz z rzędu w domowym meczu podzielili się punktami z rywalami

Podlasie znowu bez wygranej u siebie

Mówi się, że szczęściu trzeba pomagać. Piłkarze Podlasia w ostatnich tygodniach na pewno nie pomagają i dlatego z pięciu meczów wygrali tylko jeden. W sobotę znowu mogą odczuwać spory niedosyt po domowym remisie ze Starem Starachowice (1:1). Ponownie zmarnowali kilka dogodnych sytuacji, a do tego od 44 minuty grali w dziesiątkę.

Przemysław Krajewski w sobotę rzucił swojej byłej drużynie dwie bramki

Niezła tylko pierwsza połowa, wysoka porażka Azotów Puławy z Orlen Wisłą Płock

Nie było niespodzianki w półfinale Tauron Pucharu Polski. Azoty Puławy musiały uznać wyższość mistrzów Polski. Orlen Wisła Płock wygrała sobotnie spotkanie 40:25, chociaż w pierwszej połowie drużyna Patryka Kuchczyńskiego trzymała się dzielnie.

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.
foto
galeria

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji pokazujemy historię Chóru na zdjęciach.

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia zdrowotnego? To ryzyko, które może cię słono kosztować. Lubelski NFZ przypomina: możesz się ubezpieczyć dobrowolnie – bez stresu, bez kolejek, a często nawet podczas jednej wizyty. Sprawdź, jak to zrobić i ile to kosztuje.

Michał Zuber zdobył w sobotę swojego czwartego gola w tej rundzie

Avia wysoko pokonała Wisłokę Dębica

Bardzo dobry występ Avii Świdnik w Dębicy. Piłkarze trenera Wojciecha Szaconia bez większych problemów pokonali w sobotę tamtejszą Wisłokę aż 4:1.

Lewart wygrał pierwszy mecz w tym roku

Lewart lepszy od Unii Tarnów. Na zwycięstwo czekali prawie pół roku

Lewart szybko zdobył dwa gole i w sobotę pokonał outsidera rozgrywek – Unię Tarnów 3:0. To pierwsze zwycięstwo ekipy z Lubartowa w tym roku. Poprzednio z trzech punktów piłkarze beniaminka cieszyli się... 31 października.

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Po zimowym tygodniu sobota powoli zaczęła rozpieszczać nas prawdziwie wiosenną pogodą. Niech jednak nas to nie zmyli. IMGW wydał alert pogodowy dla części województwa lubelskiego.

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

W piątek Orlen Oil Motor Lublin rozgromił Stelmet Falubaz Zielona Góra 59:31 na jego terenie i dał jasny sygnał, że jest świetnie przygotowany do walki o czwarte z rzędu złoto w PGE Ekstralidze. Jak zawody podsumowali ich główni bohaterowie?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium