Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 września 2024 r.
12:39

Za uczniami już pierwszy dzwonek. Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego w Ludwinie

Autor: Zdjęcie autora KN

W województwie lubelskim rok szkolny rozpoczęło dzisiaj około 340 tysięcy uczniów z czego niemal 19,5 tys. to pierwszoklasiści. W Ludwinie odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2024/2025 z udziałem władz samorządowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z rozpoczęcia roku szkolnego cieszą się także dzieci. Ania jest uczennicą klasy piątej Zespołu Szkół w Ludwinie. - Cieszę się, że wróciłam do szkoły, mam tu swoje koleżanki, fajnych nauczycieli. Brakowało mi szkoły przez wakacje - zapewniała dziewczynka.

- Rozpoczęcie roku szkolnego jest dla mnie ekscytujące i zarazem stresujące. Zmieniłem szkołę, więc muszę się poznać z kolegami z mojej klasy. Po przyjeździe do Polski, uczęszczałem do Szkoły Podstawowej nr 39 w Lublinie, później uczyłem się w szkole w Dratowie. Dziś zaczynam tu w Ludwinie - mówił Oleg Chylko, uczeń z Ukrainy. I dodał: - Nauczyłem się mówić dobrze po polsku dzięki państwu Majewskim, u których mieszkałem w Zemborzycach. Bardzo im za to dziękuję, bo teraz język polski jest dla mnie dużo łatwiejszy.

Z rozpoczęcia roku szkolnego zadowoleni są również dyrektorzy i nauczyciele. Mimo dużych zmian w edukacji pozytywnie patrzą w przyszłość.

- Rozpoczynamy nowy rok szkolny i jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi. Wojewódzka inauguracja roku szkolnego jest dla nas dużym wyróżnieniem. Nie boimy się zmian, chociaż jest ich kilka np. religia z której nie będzie oceny na świadectwie, będzie za to oceniana w inny sposób. Będą też zmiany programowe z histori, biologii, a także języka polskiego, gdzie zmniejszyła się lista lektur. Wszystko zależy od podejścia nauczycieli, bo rzeczywiście dzieci miały bardzo dużo do nauki. Myślę, że damy radę - mówiła Jolanta Szymańska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Ludwinie.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Lubelskiego Kuratora Oświaty Tomasza Szabłowskiego, sekretarz stanu w MEN Joanny Muchy, wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego, Członka Zarządu Województwa Lubelskiego prof. Marcina Szewczaka, władz powiatu, dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców no i przede wszystkim uczniów.

-Nowy rok szkolny, nowe wyzwania, dla niektórych nowe przedmioty do nauki - mówił do zgromadzonych na rozpoczęciu roku szkolnego wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Wojewoda podkreślił, że dzieci mają dzisiaj dwa razy ciężej, bo żyją w dwóch rzeczywistościach - jednej tej szkolnej i drugiej tej bardziej brutalnej i dobrze znanej, która znajduje się w wirtualnym świecie telefonów i internetu.

- Wszyscy ciągle czegoś od was chcą. W realnym życiu wszyscy chcą, żebyście się uczyli lepiej, żebyście wiedzieli jakie macie mieć hobby, co będziecie chcieli robić kiedyś w życiu i żebyście ciągle osiągali sukcesy, byli zadowoleni. A po drugiej stronie ten gorszy świat, w którym na instagramie wszyscy muszą być piękni- kontynuował wojewoda.

Głos zabrała również Joanna Mucha, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która podkreśliła że ministerstwo w tym roku będzie pracowało nad trzema głównymi filarami edukacji edukacji: obywatelskiej, zdrowotnej oraz klimatycznej.

- Wracamy do szkół po wakacjach, napełnieni nową energią,nowa nadzieją, roku szkolnego 2024/2025. Do roku, który będzie rokiem wyzwań, ale też wielkiej ekscytacji z naszej strony, bo przed nami rzeczywiście bardzo głębokie zmiany, ale to są tylko i wyłącznie zmiany lepsze. Żyjemy w świecie, który zmienia się naszych oczach, zmienia się bardzo szybko, zmienia się nieprzewidywalnie. To także moment, w którym wszystkim nam często trudno się odnaleźć. Technologie cyfrowe, które opanowały funkcjonowanie naszych dzieci, sprawiają że polska szkoła musi zacząć uczyć w zupełnie inny sposób. Bo jeśli dzisiaj każdą sprawę, każdą rzecz można w kilka sekund znaleźć, sprawdzić w telefonie komórkowym to oznacza, że sposób uczenia musi być bardzo głęboko zmieniony - rozpoczęła ministra.

Joanna Mucha podkreśliła, że szkoła musi uczyć dzieci kreatywności, bo warunkiem świetlanej przyszłości jest talent. Współczesna szkoła uczy wszystkich i wszystkiego w taki sam sposób. Zadaniem nowej szkoły jest wyszukiwanie talentów dziecka i rozwijanie ich. Zmiana w szkolnictwie to zaprzestanie dostarczania wiedzy a stawianie na rozwijanie umiejętności i kompetencji.

- Dziś musimy nauczyć nasze dzieci poszukiwania informacji ich selekcji, krytycznego spojrzenia, dobrego wykorzystania tej informacji - tłumaczyła Joanna Mucha.

Ministra wytłumaczyła też jak będzie wyglądała praca projektowa, która będzie podzielona na części i realizowana pod okiem nauczyciela. Wspomniała także o pracy w grupach, które mają uczyć dzieci pracy w zespole. To wg. ministerstwa kluczowa umiejętność. Głównym celem MEN jest to, by polskie dzieci polubiły szkołę.

Nawiązała również do wejścia nowych przepisów do systemu edukacji m.in. do obowiązku szkolnego dla dzieci ukraińskich.

- Musimy zdawać sobie sprawę, że dzieci z Ukrainy uczyły się w systemie on-line przez ostatnie cztery lata. Bardzo duża część tych dzieci zostanie w Polsce. Czy chcemy by były to dzieci, które nie znają języka polskiego, które nie będą miały za sobą edukacji, czy naprawdę chcemy takie, które mogą zbudować społeczeństwo? Wejście dzieci do polskiego systemu edukacyjnego spowoduje, że nauczą się języka polskiego, polskiej kultury, będą w stanie funkcjonować w polskim społeczeństwie. To dla nas jeden z najważniejszych priorytetów- tłumaczyła ministra.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium