Wczoraj po raz pierwszy zebrali się radni Sejmiku Wojewódzkiego II kadencji. Z 33 radnych dziewięciu ma poparcie SLD-UP, a ośmiu Samoobrony (te ugrupowania tworzą koalicję rządzącą). Ludowcy i LPR zdobyli po siedem mandatów, a dwa PO-PiS.
SLD-UP
Zbieżność imienia i nazwiska
z niedawnym kandydatem SLD-UP na prezydenta Lublina przypadkowa. Jest dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krasnymstawie.
Anna Czechowska
W latach 1994-2002 radna Lublina. Przez osiem lat pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Samorządności i Porządku Publicznego. Wiceprzewodnicząca Rady Wojewódzkiej OPZZ i Rady Wojewódzkiej SLD.
Dariusz Sadowski
Ma 30 lat. Jest sekretarzem Rady Wojewódzkiej SLD. Wcześniej był przewodniczącym Rady Miejskiej SdRP. Absolwent Wydziału Politologii UMCS.
Barbara Sikora
W minionej kadencji sejmiku była radną i sekretarzem Klubu Radnych SLD. Jest prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku Zawodowego Kółek i Organizacji Rolniczych Absolwentka Wyższej szkoły Ekonomicznej w Krakowie.
Witosław Stanisław Szczasny
54 lata. Z wykształcenia geograf. Radny II i III kadencji RM w Chełmie. Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Władysław Świętochowski
Ma 55 lat. Radny miasta Łukowa w latach 1998-2002. Wiceprzewodniczący Komisji Sportowej PZPN i wiceprezes Lubelskiego Okręgowego Związku Zapaśniczego. Trener zapaśników w klubie Orlęta Łuków.
Marek Tęcza
45 lat, żonaty, dwie córki. Z wykształcenia inżynier mechanik. Na co dzień prezes firmy "Energozam” w Zamościu. Przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego minionej kadencji.
Piotr Włoch
Ma 48 lat. Radny wojewódzki minionej kadencji. W ubiegłym roku zastąpił na stanowisku wicemarszałka Krzysztofa Szydłowskiego, który został wybrany na senatora. Sam Włoch także kandydował do Senatu, ale bez powodzenia. W latach 1985-1990 był wiceprezydentem Lublina.
Mirosław Złomaniec
Ma 49 lat. Jest wiceprzewodniczącym Rady Wojewódzkiej SLD. Był wicemarszałkiem województwa lubelskiego i radnym minionej kadencji. Odpowiadał za sport i edukację. W ubiegłym roku bez powodzenia kandydował do Senatu.
Samoobrona
Ma 59 lat. Dotychczas nie działał w samorządzie. W ubiegłym roku kandydował z listy Samoobrony do Sejmu i był szefem sztabu wyborczego tego ugrupowania.
Zofia Grabczan
Ma 40 lat. Jest przewodniczącą Klubu Radnych Samoobrony oraz przewodniczącą Rady Powiatowej Samoobrony RP w Radzyniu Podlaskim, a także dyrektorem biura posła Józefa Żywca.
Waldemar Jakubaszek
Ma 41 lat. Dotychczas nie zajmował się samorządem. Jest właścicielem chłodni i prowadzi firmę zajmująca się produkcją mrożonek. Absolwent Akademii Rolniczej w Lublinie. W sejmiku chce skupić się na sprawach rolnictwa.
Agnieszka Kowal
Ma 24 lata. Jest najmłodszą radną i przewodniczącą Ogólnopolskiej Młodzieżowej Organizacji Samoobrony. W sejmiku chce skupić się na sprawach młodzieży i ludzi młodych. Jest absolwentką Wydziału Historii KUL.
Stanisław Misztal
49 lat, żona romanistka, czworo dzieci. Na co dzień lekarz okulista w poradni specjalistycznej w Zamościu. Były poseł na Sejm RP.
- Chciałbym, żeby sejmik bardziej zabiegał o ochronę zdrowia i poziom życia ludności.
Mirosław Panasiuk
43 lata. Prezes Zakładu Przetwórstwa Mięsnego "Kompleks” w Leśniczówce. Członek Rady Krajowej Samoobrony RP.
- Od wielu lat prowadzę własny zakład, a więc współpracuję z rolnikami i znam ich problemy.
Konrad Rękas
27 lat. Dziennikarz "Tygodnika Chełmskiego”. - Zostałem delegowany do pracy w Komisji Budżetowej. Poza tym chcę pracować w Komisji Planowania Przestrzennego, Infrastruktury i Mienia Samorządowego oraz Rewizyjnej.
Bogusław Warchulski
Ma 46 lat. Jest przewodniczącym Stowarzyszenia Kupców Victoria w Lublinie. W sejmiku chce się zająć współpracą z zagranicą i sprawami rolnictwa.
LPR
Był radnym sejmiku minionej kadencji. Jest historykiem, profesorem KUL. W 1992 r. podczas debaty telewizyjnej nazwał Jerzego Urbana "Goebbelsem stanu wojennego”. ten pozwał go do sądu. Proces ciągnie się od 10 lat.
Jerzy Chróścikowski
49 lat, żonaty, dwoje dzieci. Mieszka w Białowoli w powiecie zamojskim. Na co dzień rolnik na 8 ha i sekretarz Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność”. Były senator.
Stanisław Gogacz
Był senatorem w latach 1997-2001. W ubiegłym roku bez powodzenia startował do senatu z listy "Blok Senat 2001”. Absolwent Wydziału Prawa KUL. Działacz Ruchu Odbudowy Polski.
Mirosław Józef Grzęda
61 lat. Lekarz weterynarii. W wyborach startował z listy LPR. Prezes i dyrektor naczelny spółki Biowet Puławy. Twórca wielu leków dla zwierząt. Ma tytuł "Złotego Inżyniera” i Agrobiznesmena 2002 r. Członek prezydium Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Lublinie.
Stanisław Kuć
Wiceprezes Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Pracuje w Zakładzie Energetycznym. - Interesują mnie przede wszystkim sprawy gospodarki, a więc i bezrobocia, i w tych komisjach merytorycznych widzę swoje miejsce.
Antonina Łobejko
49 lat, zamężna, dwóch synów. Lekarz neurolog w szpitalu powiatowym w Biłgoraju. Zastępca rzecznika odpowiedzialności zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Lublinie.
Piotr Wierzejski
Ma 51 lat. Pracuje w radzyńskim oddziale Zakładów Mięsnych Łuków. Od 1989 roku jest działaczem Stronnictwa Narodowego. Wolny czas poświęca działalności organizacyjno-politycznej. Żona Barbara jest nauczycielką. Mają dwoje dzieci.
PSL
Radny wojewódzki minionej kadencji. Wcześniej trzykrotnie przedstawiciel Rady Miejskiej w Bychwie. Polonista. Jest dyrektorem Zespołu Szkół im ks. Kwiatkowskiego w Bychawie. Prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Szpitala w Bychawie.
Jan Franciszek Kowalczyk
42 lata, żona nauczycielka, dwóch synów. Mieszka w Telatynie. Pracuje jako sekretarz Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lub. Rolnik na 18 hektarach, filatelista i miłośnik sportu. Z wykształcenia prawnik.
Jan Kowalik
Ma 54 lata. Były poseł na Sejm w latach 1989-1997. Radny wojewódzki poprzedniej kadencji. Jest członkiem NKW PSL i Rady Naczelnej PSL. Nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych w Różańcu.
Teresa Królikowska
47 lat. Była wicestarosta powiatu chełmskiego. - Uważam, że 12-letnie doświadczenie w pracy samorządowej upoważnia mnie do zajęcia miejsca w komisji zajmującej się problematyką finansów samorządów. Szczególnie bliskie są mi również problemy służby zdrowia i opieki społecznej.
Henryk Makarewicz
50 lat. Senator II i III kadencji. Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego I kadencji, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL. Pracuje jako dyrektor oddziału Lubelskiej Regionalnej Kasy Chorych w Białej Podlaskiej. Właściciel gospodarstwa. Żona Jadwiga, dwoje dzieci.
Sławomir Sosnowski
45 lat. W 1983 r. ukończył Akademią Rolniczą w Lublinie. Od 1986 r. pracuje w Zespole Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej, gdzie od 3 miesięcy pełni funkcję dyrektora. Wcześniej był radnym i członkiem zarządu gminy Borki. Od 1986 r. prowadzi gospodarstwo rolne przejęte po rodzicach. Z żoną Anną mają syna i trzy córki.
Edward Wojtas
Ma 47 lat. W 1998 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat radnego wojewódzkiego. Mimo to został członkiem Zarządu Województwa. Jest członkiem Rady Naczelnej PSL. Dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego w latach 1997-1998. Ekonomista.
PO-PiS
Ma 36 lat. W 1994 roku został radnym Kraśnika, a w 1996 burmistrzem. Absolwent KUL. Oprócz mandatu radnego wojewódzkiego został także ponownie wybrany na burmistrza Kraśnika. Jeśli zrezygnuje z pracy w sejmiku, jego miejsce zajmie Ignacy Czeżyk.
Zbigniew Zaleski
Ma 55 lat. Jest dziekanem Wydziału Nauk Społecznych KUL. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do sejmiku wszedł
z poparcia PO.