Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

Wczoraj
18:04

Lubelszczyzna w demograficznym impasie. Najmniej dzieci w pow. krasnostawskim

0 A A
(fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com)

Najwięcej dzieci rodzi się powiecie łukowskim, a najmniej w krasnostawskim. Problem słabnącej demografii to nowe wyzwanie dla społeczeństwa, ale też polityków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kryzys demograficzny trwa w najlepsze. Nie pomogło 500 plus, a zapowiada się że i 800 plus również wiele nie zmieni. Polacy mają coraz mniej dzieci lub coraz rzadziej się na nie decydują, a skalę problemu najlepiej pokazują liczby. Zobaczmy jak sytuacja wyglądała w naszym województwie. W ubiegłym roku na Lubelszczyźnie urodziło się prawie 13,5 tysiąca dzieci. W porównaniu z 2022 rokiem ta liczba zmniejszyła się o 11,3 %, a w stosunku do 2000 roku aż o 41,6 %. Najwięcej dzieci przyszło na świat w powiecie łukowskim, Lublinie i powiecie radzyńskim. Na końcu tej listy był natomiast powiat krasnostawski, hrubieszowski i tomaszowski.

Inne priorytety

– Priorytety się zmieniają, część par decyduje się na spędzenie życia inaczej niż nasi rodzice, czy dziadkowie – zauważa dr hab. Marlena Stradomska, psycholog. - U niektórych główna uwaga kierowana jest w stronę indywidualizmu i szukania szczęścia, co niekiedy jest możliwe w pojedynkę czy w parze. Nie jest często priorytetem posiadanie dzieci, a stosuje się inne zastępcze aspekty jak podróżowanie, zwiedzanie świata, rozwijanie swojej kariery i zainteresowań. Nie ma jednej wyznaczonej drogi do tego, w jaki sposób najlepiej przeżyć swoje życie. Niekiedy w tych aspektach pomocna jest terapia psychoterapeutyczna w celu wyznaczenia swoich celów życiowych i sprawdzenia potrzeb, które mamy w życiu, a także weryfikowania ich – mówi i jednocześnie podkreśla, że zmieniła się perspektywa tego, jaki statut trzeba mieć, aby się starać o dzieci. Zanim para zdecyduje się na posiadanie potomstwa coraz częściej musi mieć stabilną pracę, dom i oszczędności.

W konsekwencji statystyczna mieszkanka regionu według danych Urzędu Statystycznego w Lublinie urodziła swoje pierwsze dziecko po ukończeniu 30. roku życia.

Choroba XXI wieku

Mówiąc o kryzysie demograficznym nie sposób nie wspomnieć o chorobie cywilizacyjnej XXI wieku, czyli niepłodności, która również zostawia swoje ślady w liczbie urodzeń. Okazuje się, że z tego typu problemami zmaga się nawet ok. 16% par w wieku rozrodczym. Lekarze podkreślają, że im starsza wiekowo para, tym ich szanse na posiadanie potomstwa są coraz mniejsze. Na tę sytuację, politycy również próbują reagować. W grudniu 2022 roku Lublin jako pierwszy samorząd w województwie zdecydował się dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą in vitro. Od 1 czerwca bezpłatny program dla par wystosowało natomiast Ministerstwo Zdrowia.

Co z przedszkolami?

Problem demografii wywołał dyskusję m.in. podczas ostatniej sesji rady miasta.

– To nie tylko problem miasta, ale także problem w ojczyźnie, czyli w ogóle w Polsce. Byłoby cudownie, żeby planując nowe osiedla, także planować całą infrastrukturę społeczną dotyczącą rozwoju i potrzeb dla dzieci i młodzieży – mówiła radna Jadwiga Mach. – Każdego roku w ciągu ostatnich kilku lat rodzi się około 500 dzieci mniej w Lublinie. To oznacza, że z mapy naszego miasta zniknęła jakby jedna szkoła, a jeśli chodzi o przedszkola, to co najmniej dwa.

Radna zaproponowała zorganizowanie konferencji i zaproszenie do udziały w niej organizacji pozarządowych, polityków, rodziców, pedagogów. Według niej potrzebna jest szersza dyskusja i nowe programy, ponieważ te obecne nie spełniają swoich funkcji.

– Mamy przecież aktywnie działające Stowarzyszenie Dużych Rodzin, Rodzina 3+, realizujemy tak wiele projektów, ale one nie przynoszą efektów w sensie rodzenia większej liczby dzieci. Myślę, że nie ma tu osoby na sali, która powie, że nie ma takiej zgody na pracę nad programem, nad propozycjami, które będą wspierać, zachęcać rodziców do tego, by decydowali się na pierwsze, czy kolejne dziecko – mówiła Jadwiga Mach.

Rządowe programy, a w tym m.in. 500 i 800 plus nie przyniosły jednak zakładanych rezultatów. Polska jest na szarym końcu pod względem urodzeń w Europie. Lubelszczyzna z kolei względem kraju zajmuje 10. pozycję. Sytuacja nie wygląda więc najlepiej, w związku z czym padają kolejne pytania. Tym razem o rentowność i przyszłość lubelskich przedszkoli.

– Oczywiście są dzielnice miasta, gdzie wszystkie miejsca w przedszkolach publicznych i niepublicznych są zajęte i ciągle ich brakuje. Ale są rejony, gdzie będziemy niektóre placówki w miarę możliwości prawnych łączyli. Problem polega na tym, że oprócz decyzji prawnych mamy tutaj trudne decyzje finansowe związane z przygotowaniem pomieszczeń do wymagań prawa oświatowego – zauważył Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania.

Nowe trendy

Rodzi się mniej dzieci, zawieranych jest też mniej małżeństw. W porównaniu z 2000 rokiem ich liczba spadła o ponad 41 %. A ten trend się nie zmienia. Zmienia się natomiast wizja rodziny. Dla przykładu na mapie miasta coraz częściej pojawiają się „psiedszkola”.

- Nazwa na pewno śmieszy, ale widać, że ludzie coraz bardziej dbają teraz o swoich pupili. Jeśli taka placówka ma pomóc w dobrych wychowaniu i ułożeniu zwierzaka, to czemu nie – komentuje Kinga, którą spotykamy podczas porannego spaceru z psem.

Ciekawe, czy w miejsca przedszkoli mogą pojawić się właśnie psiedszkola. A jak widzi to psycholog?

– Wiele osób zastępuje posiadanie dzieci innymi aktywnościami czy obowiązkami, może być to posiadanie i opiekowanie się zwierzętami, które również „pasują” do stada, mogą dawać dużo radości i miłości – mówi Marlena Stradomska. – Z doświadczenia terapeutycznego wiem, że wiele osób nie decyduje się na dzieci z uwagi, że nie byli w stanie znaleźć odpowiedniego partnera, który miałby tak jak oni takie same priorytety. Może stąd tendencja do stawania się „psiomatką” czy „kocimatką” w celu realizacji celów pośrednio, a nie bezpośrednio, ale w innym wymiarze, który „na już” może kompensować pragnienia o byciu rodzicem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jaka będzie przyszłość Ogrodu Saskiego?

Jaka będzie przyszłość Ogrodu Saskiego?

Powstał w 1837 roku. Przetrwał dwie wojny i wiele kaprysów pogody. W 2013 roku zyskał drugie życie po wielkiej rewitalizacji. Mowa o Ogrodzie Saskim w Lublinie, który jako centralny park w mieście jest dla mieszkańców zarówno powodem do dumy, jak i zatroskania. Jaka będzie jego przyszłość? Co może się tam zmienić w ciągu najbliższych miesięcy i lat? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym tekście.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
7 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”.

Spotkanie pełne pytań i anegdot- tak wyglądało spotkanie autorskie z Grzegorzem Dziedzicem.
galeria

„Kryminał, bo chciałbym, aby ktoś to jednak przeczytał”, czyli o spotkaniu autorskim z Grzegorzem Dziedzicem

Już od pierwszych chwil spotkania Grzegorz Dziedzic, autor polonijnych kryminałów, z lekkością i humorem opowiadał o swojej najnowszej książce, co ujawniło jego szczerość i autentyczność w relacji z czytelnikami. „Marzyłbym, aby dostać taki pozew”- żartował, nawiązując do tematu fabuły.

Według wiceprezydenta Lublina płacenie za tego typu usługi to „światowy trend”

Chcesz skorzystać z toalety na dworcu metropolitarnym? Trzeba będzie zapłacić

Płatna, czy darmowa? Oto jest pytanie, które wywołało niemałą dyskusję podczas ostatniej sesji rady miasta. W tle debaty problem z bezdomnymi i „światowe trendy”.

„Światło w ciemności" - pamięć o Żydach i bohaterach wojennego Lublina
ZDJĘCIA
galeria

„Światło w ciemności" - pamięć o Żydach i bohaterach wojennego Lublina

W Lublinie trwa konferencja upamiętniająca Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali swoich żydowskich sąsiadów. Spotkanie przedstawicieli z Polski i Izraela pozwala na budowanie dobrych relacji i wspólnego dążenia do pokoju i zrozumienia.

Gwiazda światowego black-metalu, zespół Marduk w Lublinie
koncert
1 listopada 2024, 18:30
film

Gwiazda światowego black-metalu, zespół Marduk w Lublinie

Marduk, to gigant sceny black metalowej i koncertowa ekstraklasa, który od ponad trzech dekad jest synonimem black metalu definiowanego poprzez brutalność i intensywność. W jakiej są formie? Czy rzeczywiście nie biorą jeńców? Przekonamy się już niebawem, bo 1 listopada w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Medisept zinastalował na Felinie wielki mieszalnik

Medisept zinastalował na Felinie wielki mieszalnik

Medisept ruszył z kolejnym etapem inwestycji na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Felinie. Do Lublina dotarł właśnie nowoczesny, potężny mieszalnik o pojemności 30 tysięcy litrów, służący do produkcji płynów oraz żeli do dezynfekcji i mydeł.

Upojny weekend na drodze? Mieli ponad 3 promile i wsiedli za kółko

Upojny weekend na drodze? Mieli ponad 3 promile i wsiedli za kółko

To była prawdziwa plaga pijanych kierowców. Na szczęście szybko zareagowali policjanci, ale też inni uczestnicy ruchu drogowego.

Rafał Zwolak tłumaczył, że jako radny był przeciwny podwyżkom, bo uważał, że jego poprzednik niewłaściwie wydawał pieniądze. Teraz jest zdania, że podatki powinny być wyższe
Zamość

Od stycznia drożej. Radni podnieśli podatki. Kto głosował za?

Średnio o 11 procent wzrosną w przyszłym roku podatki od nieruchomości w Zamościu. Tak zdecydowali radni na poniedziałkowej sesji. Głosowanie, w którym nie byli jednomyślni, poprzedziła dyskusja. I okazało się, że rok temu na brak podwyżek miały wpływ m.in... wybory.

Sądził, że ucieczka pozwoli mu uniknąć kary, jednak nic bardziej mylnego. Zrobione mu zdjęcie pokrzyżowało jego plany.

Zrobiła mu zdjęcie, gdy próbował uciec przed odpowiedzialnością

41-letnia mieszkanka Świdnika zasługuje na złoty medal za zatrzymanie kierowcy opla, podejrzewając go o nietrzeźwość. Mężczyzna próbował uciec, jednak zdjęcia wykonane przez córkę kobiety pokrzyżowały mu plany.

Po wygranej z Polonią Bytom Adrian Paluchowski i jego koledzy zmierzą się teraz z pierwszoligowym Ruchem Chorzów

Święto piłki nożnej w Świdniku. Avia gra w Pucharze Polski z Ruchem Chorzów

Avia Świdnik to ostatni przedstawiciel województwa lubelskiego w Pucharze Polski. Żółto-niebiescy we wtorek zmierzą się z Ruchem Chorzów w ramach 1/16 finału tych rozgrywek. Spotkanie rozpocznie się już o godz. 12, a transmisję zapowiada TVP Sport. Takiego meczu dawno przy ul. Sportowej nie było.

Miasto szykuje się na Wszystkich Świętych. Sprawdź jak dojedziesz na cmentarz
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU/ DODATKOWA KOMUNIKACJA

Miasto szykuje się na Wszystkich Świętych. Sprawdź jak dojedziesz na cmentarz

Zbliża się Wszystkich Świętych. W okolicach lubelskich cmentarzy wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Jak co roku, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zapowiada także uruchomienie dodatkowych linii komunikacji miejskiej.

Zaginęła 13-letnia mieszkanka Sławinka. Rodzina apeluje o pomoc

Zaginęła 13-letnia mieszkanka Sławinka. Rodzina apeluje o pomoc

Nastolatka wyszła z domu i nie wróciła. Może być w towarzystwie starszego mężczyzny.

Mieszkańcy gminy Rybczewice będą korzystać z nowej drogi, dzięki wsparciu powiatu świdnickiego.

Ponad milion na załatanie dziur w powiatowej drodze

Władze powiatu świdnickiego podpisały umowę z wykonawcą na modernizację odcinka drogi w gminie Rybczewice. Roboty mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Jak zapewniają władze gminy w mediach społecznościowych - To ogromny krok w kierunku rozwoju infrastruktury rekreacyjno-turystycznej, z korzyścią zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska. Miłośnicy kąpieli nadal jednak nie skorzystają.

Multimedialne centrum przyrodniczo-edukacyjne powstanie pod Lublinem

W Jastkowie rusza inwestycja z myślą o mieszkańcach, turystach, ale też środowisku naturalnym. Chodzi o tereny wokół nowego zalewu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium