Pasażerowie, którzy z powodu epidemii przestali korzystać z biletów okresowych, mogą teraz zawiesić ich ważność. Taką decyzję ogłosił dziś Zarząd Transportu Miejskiego. Wnioski można już składać, ale wyłącznie drogą elektroniczną. Niemożliwe będzie natomiast uzyskanie zwrotu pieniędzy za przejazdówkę
Zawieszenie biletu okresowego ma oznaczać przerwę w jego ważności. Jeżeli ktoś w tym czasie zechce pojechać autobusem, będzie musiał kupić bilet jednorazowy lub czasowy. „Zamrożone” w ten sposób dni ważności biletu okresowego będzie można wykorzystać w późniejszym terminie, niekoniecznie zaraz po ustaniu epidemii. Pasażerowie dostaną na to czas do końca roku (szczegóły poniżej).
Jak dokładnie to działa? – Zawiesić można bilety okresowe imienne 30-, 90- i 150-dniowe, ważne w dowolnej strefie biletowej – wyjaśnia Justyna Góźdź, rzeczniczka Zarządu Transportu Miejskiego. – Bilet okresowy może być zawieszony do końca jego ważności, nie dłużej niż do 10 kwietnia 2020 r. – informuje Góźdź. – ZTM nie wyklucza wydłużenia terminu zawieszenia biletu okresowego. Decyzje będą podejmowane na bieżąco, adekwatnie do postanowień, jakie będą zapadać na szczeblu władz centralnych.
Aby zawiesić bilet okresowy, trzeba złożyć wniosek przez elektroniczny formularz na stronie ztm.lublin.eu. – W formularzu wniosku, poza danymi osobowymi, należy podać numer Karty Biletu Elektronicznego oraz wskazać termin, od kiedy i do kiedy chce się zawiesić bilet, a także złożyć oświadczenie, że zawieszany bilet okresowy nie będzie wykorzystywany we wskazanym terminie – instruuje rzeczniczka. Podkreśla, że wszyscy, którzy już wcześniej wysyłali w tej sprawie maile, nie muszą już składać wniosku. ZTM może się natomiast z nimi kontaktować, by doprecyzować szczegóły.
Osoby pracujące będą w gorszej sytuacji, niż uczniowie i studenci. Nie będą mogły „zamrozić” biletu z datą wsteczną, wcześniejszą od daty złożenia wniosku. Jeżeli więc ktoś już od tygodnia nie porusza się komunikacją miejską, to musi się pogodzić z faktem, że ten tydzień już mu przepadł.
– W przypadku uczniów i studentów zawieszenie biletu będzie liczone od 12 marca br., czyli terminu wskazanego w rozporządzeniach Ministerstwa
Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które czasowo ograniczają funkcjonowanie jednostek systemu oświaty i zawieszają działalność dydaktyczną na obszarze całej Polski – tłumaczy ZTM. – Dla pozostałych osób, okres zawieszenia biletu będzie liczony od dnia złożenia wniosku przez internet, a jeśli ten termin będzie późniejszy, od daty wskazanej we wniosku.
Jak będzie można wykorzystać „zamrożone” dni ważności biletu okresowego? W tym celu trzeba będzie się zgłosić osobiście do punktu obsługi ZTM przy ul. Nałęczowskiej 14 lub Zielonej 5. Tylko tam zaoszczędzone dni zostaną dopisane do okresu ważności następnego biletu kupowanego przez pasażera. Oczywiście wizyta w punkcie ZTM będzie możliwa dopiero po ustaniu zagrożenia epidemicznego, bo do tego czasu bezpośrednia obsługa interesantów będzie w obydwu punktach wstrzymana.