Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 lipca 2022 r.
11:13

Stare Miasto ma zarosnąć pnączami. Konserwator jest na tak

61 6 A A
Miejsca do obsadzenia pnączami zaułków Starego Miasta wskazali Blanka Rdest-Dudak, dyrektorka Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej i Łukasz Bilik, nowy menadżer Śródmieścia.
Miejsca do obsadzenia pnączami zaułków Starego Miasta wskazali Blanka Rdest-Dudak, dyrektorka Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej i Łukasz Bilik, nowy menadżer Śródmieścia. (fot. Miasto Lublin)

Lokalizacji jest dziesięć: Rynek, Kowalska, Grodzka, Olejna, Zaułek Hartwigów. Wszędzie tam już jesienią mają pojawić się pnącza. – Nie niszczą elewacji, a wręcz przeciwnie – przekonuje Miejski Konserwator Zabytków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejsca do obsadzenia pnączami zaułków Starego Miasta wskazali Blanka Rdest-Dudak, dyrektorka Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej i Łukasz Bilik, nowy menadżer Śródmieścia. Zdjęciami z wizji lokalnej na Facebooku pochwalił się prezydent Krzysztof Żuk.

– Propozycje lokalizacji skonsultujemy oczywiście z Radą Dzielnicy Stare Miasto – zapewnia. 

Tu głosów sprzeciwu nie słychać. Wręcz przeciwnie. 

- Jak najbardziej jesteśmy na tak - mówi Michał Makowski. - Od dawna zabiegamy o zieleń na Starym Mieście, bo bardzo tu jej brakuje. 

Pomysłowi obsadzenia staromiejskich kamienic pnączami przyklaskuje Miejski Konserwator Zabytków.

–  Sam wielokrotnie mówiłem o pozytywnym wpływie tych roślin na elewacje. Mury obrośnięte pnączami nie nagrzewają się aż tak bardzo. A wiosną i jesienią łagodzą skutki tzw. przejścia przez zero, bardzo niszczącego dla architektonicznych detali – mówi Hubert Mącik. – Oczywiście wiele zależy od gatunku pnącza, ale taki popularny winobluszcz trójklapowy wcale elewacji nie niszczy, ale ją zabezpiecza. O wartościach przyrodniczych takiej rośliny nie wspominając.

Wstępnie urzędnicy wytypowali do nasadzeń dziesięć lokalizacji.

Przy ulicach Rynek, Kowalskiej, Grodzkiej, Olejnej oraz w Zaułku Hartwigów – wylicza Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Nie oznacza to jednak, że za jakiś wchodząc na jedną z tych ulic spotkamy się ze ścianą zieleni.

– Nie chodzi o to, aby zieleń zasłaniała cenne architektonicznie fronty kamienic. Mówimy o ścianach bocznych, tylnych czy przestrzeniach podwórek. Takich miejsc, gdzie można je wprowadzić, jest naprawdę dużo – przekonuje Miejski Konserwator Zabytków.

Jako znakomity przykład takiego rozwiązania podaje podwórko piekarni Kuźmiuk przy ul. Furmańskiej. – A wiosną zgłosił się do mnie właściciel pubu Święty Spokój na Bramowej z pytaniem czy może posadzić pnącza w donicach. Powiedziałem, że oczywiście nie ma problemu.

Jak przyznaje, takich zapytań od właścicieli staromiejskich nieruchomości wiele jednak nie ma. – Nie pytają i sadzą, a my im nie przeszkadzamy – śmieje się Mącik.

Pierwsze zasadzenia miasto chce wykonać już jesienią.

– Wybrane miejsca wymagają szczegółowej analizy. Konieczne jest sprawdzenie m.in. przebiegu infrastruktury podziemnej: sieci wodociągowej, gazowej, elektrycznej czy ciepłowniczej – tłumaczy Głazik. – Analizowany jest też wybór konkretnych gatunków. 

- Cieszę się z planów nasadzeń pnączy na Starym Mieście, bo od jesieni 2021 przekonuję wszystkich, że to fajne i pożyteczne rośliny - komentuje Marcin Skrzypek, organizator plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni (tematem tegorocznej edycji były właśnie pnącza). - Mam nadzieję, że przyczyniłem się do tej decyzji choć trochę i że dzięki "legalnym" pnączom urzędowym ludzie zaczną je lubić, szanować i uprawiać też w wielu innych miejscach.

To nie pierwszy pomysł na zielenienie ścisłego centrum, w tym Starego Miasta. Jesienią ratusz pokazał projekty woonerfów na Szambelańskiej, Gilasa, Przechodniej, Zielonej i Staszica, które zamówił w lubelskiej pracowni architektonicznej Inwestprojekt-Partner 6. Przygotowanie koncepcji kosztowało 49,2 tys. zł. 

Kamienica przy ul. Peowiaków (fot. Michał Siudziński)
(fot. Michał Siudziński)
Browar Perła przy ul. Bernardyńskiej (fot. Michał Siudziński)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane

Komunikaty